Hangikredi.com

Bankalardan güncel ve avantajlı kredi faiz oranları alınıyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi

İlk Altı Aylık Tutar:
TL
İkinci Altı Aylık Tutar:
TL
Yıllık Toplam Tutar:
TL
Aracınızın zorunlu trafik sigortasını yaptırmayı unutmayın!
Motorlu taşıtlar verginizi kredi kartı ile taksitle ödeyebilirsiniz!
Aracınıza kasko yaptırarak hasarlara karşı güvence altına alın!
Taşıt kredisi faiz oranlarını inceleyin, en uygun krediyi bulun!

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir?

MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi, Karayolları Trafik Kanunu’na istinaden trafik şubelerine kayıtlı motorlu kara, hava ve deniz taşıtlarından yılda iki kere alınan bir vergi türüdür. Motorlu araç vergisinin ilk taksidi ocak ayında ikinci taksidi ise temmuz ayında ödenir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplaması aracın türüne (otomobil, otobüs, kamyon, motosiklet, helikopter vs.), yaşına ve silindir hacmine göre yapılır. Silindir hacmi sadece otomobil ve motosikletlerde dikkate alınırken otobüslerin vergi hesaplamasında oturma kapasitesi, kamyonların vergi hesaplamasında ise aracın azami toplam ağırlığı dikkate alınır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2017 Oranları

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne ait 2017 oranları Resmi Gazete’de ilan edilmiştir. Yeniden değerleme oranına göre belirlenen MTV oranları, Ekim 2016’dan itibaren geriye dönük 12 ayı kapsayan ÜFE oranlarına göre hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalarda 2015 yılı yeniden değerleme oranı %5,58 olarak dikkate alınmıştır. 2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi oranı ise %3,83 olarak Resmi Gazete’de açıklanmıştır. 2017 MTV ödemeleri Ocak ve Temmuz aylarında gerçekleştirilecektir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ne zaman Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi iki taksit halinde yapılır. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin birinci ödemesi ocak ayında ikinci ödemesi ise temmuz ayında yapılır. Bu verginin ödemesinin gecikmesi durumunda araç sahibine cezai işlem uygulanır. İki taksidin de ödenmemesi durumunda araç sahibi ilk olarak uyarılır, uyarıya rağmen ödeme gerçekleşmezse Maliye Bakanlığı’nın emri ile araç sahibinin banka hesaplarına haciz konularak vergi ödemesi tahsil edilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulamasını Hangikredi.com’dan kolayca gerçekleştirebilirsiniz. 2017’de Motorlu Taşıtlar Vergisi ne kadar diye soruyorsanız MTV sorgulama aracımızda yer alan ilgili kısımları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Motorlu taşıtlar borç sorgulama işlemi yaparak ocak ve temmuz taksitleri için ne kadar ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Motorlu taşıtlar vergi hesaplamasının doğru sonucuna ulaşmak için motorlu taşıt vergi hesaplaması yaparken aracınıza ait doğru bilgileri girdiğinizden emin olmalısınız. Girdiğiniz yanlış ya da eksik bilgiler hesaplama sonucunun da yanlış çıkmasına neden olacaktır. Doğru bilgiler girmek için Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulaması sırasında araç ruhsatının yanınızda olmasında fayda vardır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödeme Yöntemleri

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi aracın bağlı olduğu il ya da ilçede yer alan vergi dairesine yapılabilir. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet safyasında yer alan online ödeme kısmından da MTV ödemesi yapılabilir. Vergi dairelerinin yanı sıra anlaşmalı bankalardan da MTV ödemesi yapılabilir. Anlaşmalı bankaların MTV ödemesi için sunduğu kampanyalardan faydalanarak vergi borcunu, kredi kartına taksitlendirerek ödeyebilirsiniz.

Motorlu taşıt vergileri ödemesi için anlaşmalı olan bankaların internet bankacılığından faydalanarak da MTV ödemesi yapabilirsiniz ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. İnternet bankacılığını kullanarak yapacağınız Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesine istinaden size gönderilecek olan e-dekont, vergi makbuzu yerine geçmez. Bu nedenle ilgili bankanın herhangi bir şubesine giderek tahsilat makbuzu almanız gerekir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV) Yapılandırma

2016 yılında yürürlüğe giren karara göre ödenmeyen vergiler ve bunlara bağlı olan gecikme cezaları yapılandırılabilecek. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne ilişkin geçmiş dönemden kalan borcunuz varsa vergi dairesine başvururak yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Yapılan yapılandırma ile Motolru Taşıtlar Vergisi borcunuzu taksitlendirerek ödeyebilirsiniz.