BANKALARDAN GÜNCEL FAİZ ORANLARI ALINIYOR...

İhtiyaç Kredisi

Avantajlı faiz oranları ile ihtiyaç kredisi hesaplamak ve bankalara ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak Hangikredi.com’da güvenli ve ücretsiz!

İhtiyaç Kredisi Hesaplama
İhtiyaç Kredisi
Ayın Kredisi
Faiz
% 1,29
Masraf
45,00 TL
Aylık Taksit
327,98 TL
Toplam Ödeme
11.852,28 TL
TAVSİYE ETTİĞİMİZ KREDİLER

Tutar (TL)
Vade (Ay)

NEDEN
HANGİKREDİ.COM
Her Ay 2 Milyon
Mutlu Müşteri
+20 Bankanın
Kredilerini Araştırıyor
BDDK ve SSL
Güvenceleri ile başvuruyor

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Tüketici ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken temelde dikkat edilmesi gereken unsur bütçenin sarsılmamasıdır. Bu nedenle aylık taksit miktarına dikkat ederek hesaplama yapmak gerekir. Sebebini ise şu şekilde açıklayabiliriz: Bireysel ihtiyaç kredilerinde vade süreleri yasalar ile 36 ay olarak sınırlanmıştır. Yani isteseniz dahi 3 yıldan uzun süreli bir borçlanmaya giremezsiniz. Yine ihtiyaç kredisi özelinde bakarsak en fazla kredilendirme tutarı 50.000 TL ile sınırlıdır. Faiz oranları da Merkez Bankası tarafından belirlendiği için alt ve üst sınırları bellidir. Tüm bu sebeplerden ötürü, banka tüketici kredilerinde toplam geri ödeme miktarı, ev kredilerinde olduğu gibi ciddi farklıklar oluşturmaz.

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı  ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken aylık geri ödeme tutarının, gelir gider dengenizi bozmayacak taksitlere denk gelmesine dikkat etmenizi öneririz (aradaki fark, büyük meblağlar olmadığı sürece tabii).

Bununla birlikte bireysel ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken dosya masrafının, kredi tutarının binde 5’i olacağını da aklınızda bulundurmalısınız. Yine de kimi özel kredi ürünlerinde veya bazı bankaların kredi kampanyalarında dosya masrafları tahsis edilmeyebilir. Sıfır dosya masrafı uygulaması tamamen kredi veren bankanın inisiyatifindedir.İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken saydığımız bütün bu noktalara dikkat ederek en uygun ihtiyaç kredisi seçeneğine ulaşabilirsiniz. Hangikredi.com hesaplama aracını kullanarak hızla ve güvenle ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenmektedir?

 

Bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranları, Merkez Bankası (MB) kararlarına göre belirlenmektedir. Merkez Bankası’nın belirlediği oranlara göre bankalar da kendi faiz oranlarını belirlerler. Bankalar, MB’nın açıkladığı alt ve üst (faiz oranı) sınırlara göre faiz oranlarını belirlerken serbesttirler. Bireysel kredi faizleri, her bankada ve üründe değişiklik gösterebilir. Hatta bankalar, online başvurular ve şubeden başvurular için de farklı faiz oranları belirleyebilirler.

Hangikredi.com kullanıcılarına özel olarak sunulan düşük faizli ihtiyaç kredileri de bu kapsamdadır. Tüketici kredisi hesaplama ve karşılaştırma işlemi sonrasında başvurunuzu portalımız üzerinden tamamlamanız durumunda, size özel düşük faiz oranlarından (bireysel kredilerde) yararlanabileceğiniz bankalar şunlardır:

  • Akbank, Anadolubank, Bank Asya, BankPozitif, Cepteteb, Denizbank, Fibabanka, Finansbank, Enpara, Garanti Bankası, Halkbank, HSBC Bank, İCBC Bank, İNG Bank, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk, Odeabank, Şekerbank, TEB, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Bireysel ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparak en avantajlı (yalnızca  faiz oranı olarak değil) sahip kredi seçeneğine ulaştıysanız sırada başvuru adımı var. İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken; başvuru sahibinde aranan şartlara, kredinin koşullarına, talep dilecek olan belgelere ve imzalanması gereken evraklara dikkat etmek gerekir. Bu hem başvurunuzun boşa düşmesini önler hem de sonradan sıkıntı yaşamamanızı sağlar.

İhttiyaç kredisi başvurusu için öncelikle kanunen reşit olmanız gerekmektedir. Yani 18 yaşını doldurmadan ihtiyaç kredisi başvurusu yapmanızın çok bir anlamı yok. Nasılsa ret edilecek ya da başvuru hiç iletilmeyecektir.

Bunun ardından tabii ki gelir belgesi ibraz edebiliyor olmanız gerekmektedir. Bu maaş bordronuz da olabilir, vergi levhanız da olabilir. Eğer çalışan iseniz, en azından son 3 aydır aynı iş yerinde çalıştığınızı gösteren bir SGK dokümanı sunmanız da istenecektir. Bazı bankalar için ise bu alt sınır 6 aydır.

En çok 36 aya kadar uzayabilen vadeler ile ihtiyaç kredisi kullanabileceğinizi tekrar hatırlatalım. Ayrıca kredi taksitleriniz, aylık resmi gelirinizin %50’sini geçemez. Tüm bunlara ek olarak eğer kullanmak istediğimiz ihtiyaç kredisi türü bir ipotekli ihtiyaç kredisi ise, eşinizin yazılı onayı yani rızası da talep edilecektir (evli olmanınız durumunda). Diğer ihtiyaç kredisi başvurularında ise ailenizden herhangi birini (çalışıyor olması koşuluyla) kefil olarak gösterebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler Hangileridir?

 

Bankalara tüketici ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız şu belgeleri ibraz etmeniz gerekir:

Kimlik Belgesi: Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet olabilir.

İkamet Adresini Gösterir Belge: Muhtarlık ikametgahı veya başvuru sahibinin adına düzenlenmiş herhangi bir fatura olabilir.

Gelir Belgesi: Çalışanlar için maaş bordrosu veya imzalı mühürlü maaş yazısı; serbest meslek sahipleri için ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve bilanço tablosu; çiftçiler için arazi tapusu, çiftçilik belgeleri ve müstahsil makbuzu; emekliler için ise emekli maaşı hesabının cüzdanı gereklidir. Kira geliri ile ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak istiyorsanız; tapu, kira sözleşmesi ve kiranın yattığına dair hesap hareketlerini gösterir evrak ibraz etmeniz gerekir.

İhtiyaç kredisi başvurusuda bulunduğunuz bankanın ilgili şubesi, eğer gerek görürse sizden kefil de isteyebilir. Kefil talep etmek veya etmemek, krediyi onaylayacak olan şubenin yetkisindedir. Ayrıca bankalar, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümleri de talep ederler.

İlaveten, bankalar sizden hayat sigortası yaptırmanızı da isteyebilirler. Genellikle yüksek tutarlarda (kredilerde) bir şart olarak öne sürülür, küçük meblağlara sahip kredi başvurularında göz ardı edilir. Hayat sigortanızı ister bankadan, ister dışarıdan kendiniz yaptırabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Türleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Kredi veren bankalar tarafından farklı amaçlara yönelik farklı koşullarda sunulan birçok ihtiyaç kredisi ürünü bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken bu türleri göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Peki hangi ihtiyaç kredisi nedir? Ödeme takvimleri, faiz oranları ve başvuru şartları değişebilen bu bireysel kredi türlerini aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz (alfabetik sırayla).

Alışveriş Kredisi

 

Son dönemde kredi kartı taksit sınırlaması ile ön plana çıkan bir ihtiyaç kredisi çeşididir. Özellikle teknoloji mağazalarının bankalar ile anlaşmaları üzerine dosya masrafsız olarak sunulmaktadır.Hesaplama yaparken bu bilgiye dikkat edebilirsiniz.

Eğitim Kredisi

 

Genel olarak eğitim ve öğretim yılı içerisinde ortaya çıkan masrafların karşılanması için hazırlanmış olsa da, daha çok özel okul (kolej, vakıf üniversiteleri vb) ödemeleri için tercih edilmektedir. Aylık geri ödeme tutarları düşük tüketici kredileridir. İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken bu bilgiyi dikkate almanızda yarar var. 

Eşya Kredisi

 

Beyaz eşya ve mobilya alımında nakit desteği olarak sunulan bir kredi çeşididir. Birkaç bin lirayı aşmayan tutarlarda olduğu için bankaların çoğu dosya masrafı almazlar. Hesaplama yaparken bu bilgiyi dikkate almanızda fayda var. 

Evlilik Kredisi

 

Yeni evlenen çiftlere destek amacıyla sunulan bir ihtiyaç kredisi ürünüdür. Taksit erteleme imkanı veya artan taksitli borçlanma kampanyaları ile sunulur. Evlilik nedeni ile kredi almayı düşünüyorsanız hesaplama yaparken bu bilgileri göz önünde bulundurabilirsiniz. Evlilik kredisi yerine eşya kredisi de kullanabilirsiniz. 

İpotekli İhtiyaç Kredisi

 

Bir gayrimenkulün bankaya ipotek edilmesi suretiyle kullanılabilir. Maksimum vade süresi diğer ihtiyaç kredileri gibi 3 yıldır. Kredilendirme oranı, teminat olarak gösterilen taşınmazın niteliğine göre değişebilir. Genellikle konut ve iş yerleri için bu oran %75, imarlı arsalar için %50’dir. Yüksek tutarlı kredi kullanmak istiyorsanız hesaplama yaparken ipotekli ihtiyaç kredisi seçeneklerine dikkat edin. 

Sağlık Kredisi

 

Bilhassa özel sağlık harcamalarında tercih edilen bir ihtiyaç kredisi türüdür. Bankalar ve sağlık kuruluşları arasındaki anlaşmalara göre farklı koşullarda kullanılabilir. Sağlık kredisi yerine sigorta şirketlerinin sunduğu özel sağlık sigortası poliçelerinden ya da tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlarından faydalanabilirsiniz. Özel sağlık sigortası ile ilgili detaylı bilgi almak ve en avantajlı sağlık sigortasını bulmak için Sigorta sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Tatil Kredisi

 

Yaz döneminde çokça tercih edilen ihtiyaç kredisi ürünlerinden biridir. Taksit erteleme ve uzun vadelerde geri ödeme imkanları sunar.

Bunların dışında bankalar çeşitli ihtiyaç kredisi kampanyaları da düzenleyebilirler: Emeklilere, memurlara, öğrencilere, polislere özel krediler gibi… İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken çekmek istediğiniz ihtiyaç kredisi türünü bilmek sizin açınızdan avantaj sağlayabilir. 

İhtiyaç Kredisi Hakkında Merak Edilenler

 

İhtiyaç kredisi ürünleri hakkında sıkça sorulan sorulardan bazılarını derledik ve sizin için cevapladık…

İhtiyaç Kredisi mi Nakit Avans mı?

 

Bu soru sorunun cevabı tamamen sizin ihtiyaçlarınıza ve müşterisi bulunduğunuz bankanın her iki ürün için uyguladığı faiz oranlarına bağlıdır. İhtiyaç duyduğunuz nakit para desteği yüklü bir meblağ değilse ve faizler uygunsa nakit avans çekmek mantıklı olabilir. Buna karşın 1.000 liranın üzerinde bir kredi çekmeyi düşünüyorsanız ve geri ödemede daha uzun vade seçeneklerinden faydalanmak istiyorsanız ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Yani karar aşamasında tutar ve vadeye göre hem ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi hem nakit avans faiz oranları karşılaştırması yapmanızı tavsiye ederiz.

KKDF ve BSMV Nedir?

 

İhtiyaç kredisi kıyaslaması yaparken gördüğünüz ve bireysel kredi maliyet kalemleri arasında yer alan KKDV, “Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu” demektir. İhtiyaç kredilerinde faiz oranı üzerinden hesaplanır ve %15’lik bedel tüketiciden kesilerek (banka tarafından) hazineye aktarılır.

BSMV ise “Banka Sigorta Muameleleri Vergisi” anlamına gelmektedir. Yine uygulanan faizin %5’i oranında banka tarafından tüketiciden kesilir ve maliyeye aktarılır. Tüzel kişilerin yaptığı kredi başvurularında KKDF muaf tutulsa da BSMV için bu yönde bir uygulama söz konusu değildir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

 

Birçok kişi için ihtiyaç kredisi başvurusu, nakit para sıkışıklığında akla gelen ilk çözümdür. Bilhassa internet üzerinde sıkça yapılan hesaplamalar ve online kredi başvuruları, ret cevabının nedeni olabilir. Böyle durumlarda son başvurunuzdan 21 gün tekrar denemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca kredi puanınızın düşük olması hasebiyle de bankalar tarafından olumsuz cevap alıyor olabilirsiniz. Bu durumda kredi puanınızın düşük mü yoksa yüksek mi olduğunu; geçmişe dönük kredi ve kredi kartı ödemelerinize, mevcut borç durumunuza ve gelir durumunuza göre tahmin etmeye çalışabilirsiniz. Bu yöntemin alternatifi ise doğrudan ilgili kurumdan puanınızı öğrenmek olacaktır.

FAİZ İNDİRİMLERİNDEN
HABERDAR OLUN!

Kredi ve sigorta fırsatları, faiz oranları ve dosya masrafı indirimli kredi kampanyalar bir çok faydalı bilgi için e-bültenimize abone olun.