BANKALARDAN GÜNCEL FAİZ ORANLARI ALINIYOR...

Taşıt Kredisi

Bankaların sıfır araç kredisi ve 2. el taşıt kredisi için uygun araba kredisi hesaplama ve başvuru Hangikredi.com’da!

Taşıt Kredisi Hesaplama
TAVSİYE ETTİĞİMİZ KREDİLER

Tutar (TL)
Vade (Ay)

NEDEN
HANGİKREDİ.COM
Her Ay 2 Milyon
Mutlu Müşteri
+20 Bankanın
Kredilerini Araştırıyor
BDDK ve SSL
Güvenceleri ile başvuruyor

Taşıt Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

 

Taşıt kredisi hesaplaması yaparken yalnızca faiz oranlarına bakmamalısınız. Diğer tüketici kredilerinden farklı olarak taşıt kredileri ilave maliyetlere ve zahmetlere sahiptirler. Buna karşın ihtiyaç kredilerine göre daha uzun vade sürelerine sahiptirler. Biraz daha açıklayalım…

Taşıt kredisi hesaplaması yaparken, ferdi kaza sigortasının yanı sıra, kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası ödemesi yapmanız gerekeceğini de unutmamalısınız. Ayrıca aracın tüm yasal hakları size ait olmayacaktır. İlaveten sıfır kilometre, 2.el ve ticari araçlar için farklı şartlar sunulabilir. Bu koşulları göz önünde bulundurarak 4 yıla kadar uzayabilen vadeler ile taşıt kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Hangikredi.com Taşıt Kredisi sayfalarında tüm kredi veren bankalar için taşıt kredisi hesaplaması yapabileceğinizi hatırlatalım. Bu bankaların listesi şu şekildedir: Akbank, Anadolubank, Bank Asya, BankPozitif, Cepteteb, DD Mortgage, Denizbank, Fibabanka, Finansbank, Enpara, Garanti Bankası, Halkbank, HSBC Bank, İCBC Bank, İNG Bank, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk, Odeabank, Şeker Finans, Şekerbank, TEB, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası.

Başvuruda bulunabileceğiniz bankaları ise ilgili başlıkta bulabilirsiniz.

Araç Kredisi Hesaplamasında Dikkat Edilecek Noktalar

 

Araba kredisi hesaplaması yaparken bütçenizin dengesini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Araba sahibi olmak isterken doğru oluşturulmamış bir otomobil kredisi ödeme planı nedeniyle zor günler yaşayabilirsiniz.

Taşıt kredisi faiz oranı, sigorta giderleri, dosya masrafı vb maliyet kalemlerinin yanı sıra KKDF ve BSMV gibi vergi giderlerini de hesaplamalısınız.

Unutmamanız gereken bir diğer husus ise satın almak istediğiniz arabanın, araç kredisinin geri ödemesi süresince, başvuruda bulunduğunuz bankanın ipoteği altında olacağıdır. Yani son taksit ödenmeden araç üzerinde tam hakka sahip olamazsınız. Örneğin aracınızı satmak isterseniz, önce bankanın onayını almanız gerekir.

Peki krediyi kullanmaktan vazgeçerseniz ne olur? Diyelim ki araba kredisi hesaplaması yaptınız, faiz oranlarını inceleyip araç kredilerini karşılaştırdınız ve bütçenize en uygun taşıt kredisine başvuruda bulundunuz. İlgili banka da otomobil kredinizi onayladı fakat siz kullanmaktan vazgeçtiniz. Yasal olarak 14 gün içerisinde aynı bankaya durumu bildirmek suretiyle, hiçbir cezai işleme maruz kalmadan kredinin kullanımını iptal edebilirsiniz.

Dahası, araç kredisini kullanmış olsanız dahi yine 14 gün içerisinde vazgeçebilirsiniz. Yalnız bu sefer geçen süre kadar, ana para için faiz ödemesi yapmanız gerekir.  

Araç Kredisi Başvurusunda Kredilendirme Oranı Nedir?

 

Araç kredisi hesaplaması yapan tüketicilerin merak ettikleri bir diğer konu ise kredilendirme oranıdır çünkü bankaya ve aracın yaşına göre farklılık gösterebilir. Genel olarak durum şu şekildedir:

Sıfır kilometre bir vasıta için araç kredisi kullanmak istiyor iseniz, kredilendirme oranı %75’e kadar çıkabilir. Özellikle 50.000 liraya kadar olan taleplerde (0 km için) fatura bedelinin 4’te 3’ü kadar kredi kullanımı söz konusu olabilir.

2.el araç kredisi sorgulaması yapacak iseniz, aracın yaşının 5’ten büyük olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Zira bankaların çoğu, 5 yaş üstü ikinci el araçlar için kredi onayı vermemektedirler (istisnai durumlarda bu üst sınır bazı bankalarda 10’a çıkabilmektedir). Gelelim kredilendirme oranına… 2.el araçlar için bu oran ortalama %50 civarındadır.

Taşıt Kredisi Vade Süresi Ne Kadardır?

 

Taşıt kredisi hesaplamasında en uzun vade yukarıda da belirttiğimiz gibi 4 yıl yani 48 aydır. Bilgi karmaşasının temel nedeni, taşıt kredilerinin maksimum vade sürelerinde yapılan değişikliklerdir.

Önceleri 60 ay olan bu süre, daha sonra bir düzenleme ile 36 aya indirilmiş idi. Ancak tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamaması nedeniyle yeniden yapılan bir yasal düzenlemeyle bu süre 48 aya çıkarılmıştır.

Taşıt Kredisi Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeli?

 

Taşıt kredisi başvurusu yapma niyetinde iseniz, öncelikle bireysel ve kurumsal taşıt kredisi başvuru şartlarının farklı olduğunu hatırlatalım. Ayrıca 0 km araç kredisi başvurularında aranan şartlar ile 2.el araç kredisi başvurusunda istenen koşulların farklı olduğunu da belirtelim.

Sıfır kilometre otomobil kredisi başvurusunda ibraz edilmesi gereken belgeler arasında proforma faturası bulunurken, 2.el araba kredisi başvurusunda talep edilen evrak noter tasdikli satış sözleşmesi ve aracın ruhsatıdır.

Bireysel araba kredisi başvurusunda; kimlik belgesi, ikametgah belgesi ya da üzerinize kayıtlı son döneme ait fatura, gelir belgesi (maaş bordrosu vb) gibi gerçek kişilere ait belgeler talep edilir. Kurumsal araba kredisi başvurusunda ise; ticaret sicil gazetesi, bilanço kayıtlarını gösterir evraklar, vergi levhası gibi tüzel kişilere ait bilgileri içeren dokümanlar talep edilir.

Hangikredi.com Taşıt Kredisi sayfalarında araç kredisi başvurusu yapabileceğiniz bankalar şunlardır: Akbank, Anadolubank, Bank Asya, BankPozitif, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, HSBC Bank, İCBC Bank, İNG Bank, Türkiye İş Bankası, Odeabank, Şeker Finans, Şekerbank, TEB, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası.

Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

 

Araç kredisi başvurusu yapmayı düşünenlerin sıkça sordukları bir sorudur: Taşıt kredisi başvurusu mu yapmalı yoksa ihtiyaç kredisi mi? Ayrıntılara boğmadan şu şekilde anlatabiliriz iki kredi arasındaki farkı: Her iki kredi türünün de olumlu yanları ve olumsuz yanları birbirinden farklıdır. Dolayısıyla araba kredisi ihtiyaç kredisinden iyidir ya da kötüdür demek söz konusu olamaz.

Taşıt kredisi hesaplaması yaparsanız koşulları şöyledir: Sıfır araçlar için proforma faturası, ikinci el araçlar için noter onaylı satış sözleşmesi sunmanız gerekir. Ayrıca kasko ve zorunlu trafik sigortası maliyetleriniz de olur. Ayrıca kredi süresince aracın üzerinde banka ipoteği bulunur. Tüm bunlara karşın ihtiyaç kredisinde 36 ay olan maksimum vade süresi taşıt kredisinde 48 aydır.

1 yıl daha uzun olan bu vade süresi, yüksek meblağ kullanımlarında aylık kredi taksitlerinizin yükünü hafifletebilir. Toplam geri ödeme tutarı tabii ki faiz oranına göre değişecektir ama burada önemli olan sizin gelir gider dengenizdir. Yüklü taksitleri, olası bir aksilikte sizi zor durumda bırakabilir.

Taşıt Kredisi Türleri Nelerdir?

 

Taşıt Kredisi kategorisinin altında birden fazla kredi türü vardır. Kredi sorgulama amacınıza bağlı olarak değiştirebileceğiniz bu türleri ve onların kullanım alanlarını izah edelim.

Sıfır Kilometre Araç Kredisi

 

Sıfır kilometre araç kredisi, 0 km’de satışa sunulan binek ve hafif ticari otomobiller sunulan taşıt kredisi türüdür. Faiz oranı hesaplaması ve başvurusu en çok yapılan araba kredisi türüdür. Bankaların en çok kullandırdıkları, tüketicilerin ise en çok tercih ettiği araç kredisi budur.

2.El Araç Kredisi

 

2.el araç kredisi, genellikle 5 yaşa kadar olan ikinci el araçlar için kullanabileceğiniz ve kimi zaman farklı faiz oranlarına sahip taşıt kredisi çeşididir. Kredilendirme oranı 0 km araçlara göre daha düşüktür. En fazla 48 taksit yapılabilir. Ayrıca belirtmek gerekir ki satın almasını gerçekleştirmek istediğiniz arabanın üzerinde herhangi bir yasal hak sınırlaması olmamalıdır.

Ticari Araç Kredisi

 

Ticari araç kredisi; kamyonet, van, panelvan vb araçları kapsayan, hafif ticari araçlar için bankalar tarafından sunulan ve farklı koşullara sahip olabilen taşıt kredisi ürünlerinin genel adıdır. Sanılanın aksine iş makineleri bu kapsama girmezler. Bu tarz vasıtalar için işletme kredileri önerilir.

Motosiklet Kredisi

 

Motosiklet kredisi, özel ihtiyaçlara yönelik hazırlanmış bir araç kredisi türüdür. Her bankada bulunmayan bu kredi ürünleri, özelleştirilmiş koşulara sahip olabilir ve başvuru yapmak isteyen tüketicilere farklı şartlar sunulabilir. Vade süresi yine 48 ay ile sınırlıdır.

Tekne Kredisi

 

Tekne kredisi, bazı bankalar tarafından yine 48 ay vade süresi ile sunulan bir kredi türüdür. Çoğunlukla araç kredisi kategorisinde bulunsa da bazı bankalar tüketici kredisi olarak da sunabilmektedirler.

FAİZ İNDİRİMLERİNDEN
HABERDAR OLUN!

Kredi ve sigorta fırsatları, faiz oranları ve dosya masrafı indirimli kredi kampanyalar bir çok faydalı bilgi için e-bültenimize abone olun.