Kredi Hesaplama

Hangikredi.com'da Garanti, Akbank, Yapı Kredi, İş Bankası, Vakıfbank, ING Bank, Finansbank gibi
bankalar için kredi hesaplaması yapabilir, başvuruda bulunabilirsiniz. 

BANKA KREDİLERİ


Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Hangikredi.com; kredi hesaplama, karşılaştırma ve başvuru işlemlerini yapabileceğiniz tamamen ücretsiz, online bir hizmettir. Kredi hesaplamalarında kullanılan faiz oranları, anlaşmalı bankaların Hangikredi.com’a özel olarak sundukları indirimli faiz oranlarıdır. İlgili kredi oranları, yalnızca Hangikredi.com’dan yapılan başvurularda geçerlidir. Kredi hesaplaması yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları aşağıda bulabilirsiniz.

• Faiz oranı hesaplama Faiz oranı, kredi hesaplamalarında temel unsurlardan birisidir. Genellikle kredi başvurusu yapacak olan kullanıcılarımız öncelikle faiz oranına bakarlar. Esasen doğrudur da; kredi hesaplama işleminde faiz oranı, aylık taksitlerinizi ve toplam geri ödeme rakamınızı direkt etkiler. Ancak tek başına belirleyici değildir.   

• Vade süresi belirleme Vade süresi çoğu zaman kredinin faiz oranını da belirler. Şöyle ki; eğer kredinizin vade süresi kısa ise muhtemelen faiz oranınız da düşük olacaktır. Vade süresi uzadıkça faiz oranları da yükselecektir. Özellikle konut kredisi hesaplaması yaparken faiz oranı son derece önemlidir.    

• Kredi türüne karar vermek Diyelim ki kredi tipine karar verdiniz ve ihtiyaç kredisi kullanacaksınız. Hangi kredi türünü seçmelisiniz? Tatil kredisi, eğitim kredisi, sağlık kredisi vb kredi seçeneklerinden hangisi sizin ihtiyaçlarınıza en uygun kredi oranlarını ve ödeme koşullarını sunuyor? Bunu bilmek için banka kredi kampanyalarını, Bilgi Merkezi’miz aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplamasında Maliyet Kalemleri Nelerdir?

 

Konut kredisi hesaplaması yaparken toplam geri ödeme rakamına yalnızca faiz oranı ve dosya masrafı değil; DASK, komisyon bedeli ve ekspertiz ücreti gibi ilave maliyet kalemleri de etki eder. Dosya masrafı ile ilgili teferruatlara ihtiyaç kredisi başlığı altında gireceğiz. Önce konut kredisine has unsurlardan bahsedelim.

• Dosya masrafı Dosya masrafı, yasalarla kullanılan kredi tutarının binde 5’i olarak sınırlandırılmıştır. Yani 1000 liralık bir kredi için dosya masrafı en fazla 5 lira olabilir.    

• Ekspertiz ücreti Satın almak istediğiniz gayrimenkulün değeri, banka tarafından atanacak bir konut ekspertizi (uzmanı) tarafından belirlenir. Kredilendirme de bu değere istinaden yapılır (gayrimenkulün değerinin en fazla %75’i kadar). İşte bu emlak uzmanın ücreti (ortalama 400 – 650 lira arasındadır), kredi başvurusunu yapan tüketiciden tahsil edilir.    

• Komisyon bedeli BBDK tarafından alt ve üst limitleri belirlenmiş bir maliyet kalemidir.    

• DASK Doğal afet sigortası, tıpkı evin ipotek edilmesi gibi konut kredisi kullanımında zorunludur.    

• Hayat sigortası Bankalar konut kredisi için hayat sigortası yaptırmanızı zorunlu tutabilirler. Burada önemli olan sigortayı illa o bankadan yaptırmak zorunda olmadığınızı bilmenizdir.

İhtiyaç Kredisi Hesaplamasında Nelere Dikkat Etmeli?

 

İhtiyaç kredisi hesaplaması yaparken, faiz oranının yanı sıra dosya masrafına da dikkat etmek gerekir. Çünkü bireysel tüketici kredilerinde, toplam kredi geri ödeme rakamına, faiz oranı ile birlikte dosya masrafı ve hayat sigortası da etki eder.

• Dosya masrafı Bankalar tarafından dosya açılış ücreti olarak tahsil edilen ödemedir. Diğer kredi ürünlerinde olduğu gibi kredi tutarının binde 5’i olarak belirlenmiştir.    

• Hayat sigortası Bankalar hayat sigortası yaptırmanızı isteyebilirler. Sigortayı dilediğiniz yerden yaptırabileceğinizi tekrar hatırlatmak isteriz. Aslında bazı maliyet kalemleri ile ilgili olarak farklı mahkemelerin “ücretlerin iadesi” yönünde kararları olmakla birlikte, tahsilatları hala sürmektedir. Dosya masrafları ve diğer kredi masraflarla ile ilgili gelişmeleri makalelerimizden takip edebilirsiniz.ala sürmektedir. Dosya masrafları ve diğer kredi masraflarla ile ilgili gelişmeleri makalelerimizden takip edebilirsiniz.

 

HANGİKREDİ.COM
NASIL ÇALIŞIYOR?
Daha Fazlası
1
Bankaları karşılaştırın ve size uygun kredileri bulun.
2
Hangikredi'den başvurunuzu yapın.
Başvurunuzu ilgili bankadan gerçekleştirin.
3
Hangikredi'ye özel faizlerle kredi alın.