Zorunlu Deprem Sigortasından Nasıl Yararlanılır?

Depremin yıkıcı etkileriyle defalarca karşılaşmış bir ülke olarak her an deprem riski altındayız. Bu riske karşı maddi önlem almak amacıyla DASK  ya da diğer adıyla Zorunlu Deprem Sigortası zorunlu sigortalar kapsamında yer alıyor. Konut sahipleri her yıl Zorunlu Deprem Sigortasını yeniletse de depremin neden olacağı hasar durumunda bu sigortadan nasıl faydalanabileceğini bilmiyor…

Hangi durumlarda DASK’tan yararlanılır?

DASK,  deprem ya da depremin neden olduğu diğer doğal afetler neticesinde binanın hasar görmesi durumunda kullanılır. Zorunlu Deprem Sigortasından hasar temini sağlayabilmek için binanın tamamının ya da bir kısmının hasar görmüş olması gerekiyor. Deprem nedeniyle meydana gelmiş tüm hasarlar için hasar bildiriminde bulunabilirsiniz.

DASK Yaptırmak İçin Tıklayın!

DASK’tan yararlanabilmek için kaç gün içinde hasar bildirimi yapılmalıdır?

Deprem nedeniyle konutunuzda bir hasar meydana geldiğinde yaptırmış olduğunuz DASK  yani Zorunlu Deprem Sigortası poliçeniz ile hasar tazmini sağlayabilirsiniz. Zorunlu Deprem Sigortası poliçenizden yararlanabilmek için hasar meydana geldikten en geç 15 gün içinde poliçe sahibi tarafından hasar bildirimi yapılmalıdır.

Hasar bildirimi nereye yapılır?

Deprem ya da depremden dolayı oluşan tsunami, yangın, yer kayması ve infilak nedeniyle binada hasar oluşması durumunda 15 gün içinde Doğal Afet Sigortaları Kurumuna ya da sigorta poliçenizi yaptırdığınız sigorta şirketine hasar bildiriminde bulunabilirsiniz.

Hasar bildirimi yapmak için neler gerekli?

Hasar bildirimi yapmak için şunlar gerekli:

  • TC kimlik numarası
  • DASK poliçe numarası
  • Güncel tapu bilgisi
  • Hasarlı binanın açık adresi

Başvurunun ardından hasar eksperleri binaya gelerek hasar tespit raporu hazırlar. Hazırlanan rapor Doğal Afet ve Sigortalar Kurumuna teslim edilir. Ödenecek tazminat miktarı 1 ay içinde sigortalıya ödenir.

Hangikredi.com DASK sayfasından DASK poliçe sorgulaması yapabilirsiniz.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir