VPN Nedir? Nasıl Çalışır? En İyi VPN Programları

vpn nedir

VPN nedir sorusuna internetteki sanal özel ağlar olarak  cevap verilebilir. İnternet ortamında gerçekleştirmiş olduğumuz her hareket internet sağlayıcımız tarafından görülebiliyor ve çeşitli durumlarda kısıtlamalara maruz kalabiliyoruz. Bu kısıtlamalara maruz kalmadan internet ortamında istediğimiz gibi rahatça gezinebilmek için VPN programları kullanmamız gerekiyor.

VPN Nedir?

VPN ne demek sorusu internet kullanan kişilerin belki de en çok sorduğu sorulardan biri. Açılımı Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) olan VPN en temel anlamıyla internette kullandığımız IP adresi yerine başka bir IP adresi üzerinden bağlanmamızı sağlayan bir hizmettir.

Başka bir IP adresi üzerinden bağlantı kurarak hem bağlantımız güvenli hale getirir hem de başka bir ağ ile bağlantı kurarken bağlantımızı şifreleyerek kimliğimizi gizler. Kimliğimizi gizleyerek güvenliğimiz için en önemli artılardan birini bize sağlam��ş olur.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde olduğu gibi ülkemizde de bazı sitelere ulaşmak mümkün değil. Bu siteler ya yasaklanmış ya da çeşitli şekillerde kısıtlanmış durumdalar. Bu siteler ya da IP’lere de VPN uygulamaları kullanarak bağlanabiliriz. VPN değiştirme programı sayesinde bağlantımız şifrelenir. Bu sayede almış olduğu bu tüm veriler VPN uygulamaları sayesinde şifrelendiği için üçüncü şahısların ne yaptığımızı görmesine izin vermez. Bu sayede bizim için önemli bir güvenlik sistemi oluşturmuş olur.

Evde internet kampanyaları hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için sayfamızı ziyaret edin!

VPN Nasıl Çalışır?

VPN birçok farklı şekilde bilgi ve teknoloji biçimini kullanabiliyor. Ama en temelde kişisel IP adresimiz dışında başka bir IP adresi üzerinden VPN bağlantısı yapılmış olan servisin networkü üzerinden sanki orada kullanıyormuşuz gibi bağlanır ve oradaki servis üzerinden internet hizmetini sağlar.

Bu hizmet sırasında iletilmekte olan bilgiler de dışarıdan bakıldığında görülemez çünkü VPN hizmeti sayesinde şifrelidir. VPN uygulamaları kullanmış olduğunuz bilgisayarda ya da diğer mobil cihazlarda özelleştirilmiş olan bir ağ sürücüsü oluşturarak sanal bir ağ sağlayıcısı olarak çalışır.

Ev internet paketleri hakkında detaylı bilgi almak ve karşılaştırma yapmak için İnternet Kampanyaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

VPN Nasıl Kullanılır?

VPN farklı kullanım alanlarına sahip. VPN hizmetlerini ücretli hizmetler ya da ücretsiz hizmetler olacak şekilde iki farklı biçimde sağlayarak kullanabileceğimiz yöntem mevcuttur. Bir uygulama sayesinde VPN hizmetine erişebildiğimiz gibi manuel olarak VPN ayarı yapabilmemiz de mümkün.

Manuel yapılan VPN ayarları güvenlik ve hızlı geçişler anlamında kullanılan diğer VPN uygulamaları kadar güvenli ve hızlı hizmet veren biçimde olmaz.

Fiber internet paketlerini internet kampanyaları sitemizden inceleyebilirsiniz.

VPN uygulamaları her ne kadar internette özgürce gezinmemizi ve engellere takılmadan bilgiye her şekilde ulaşmamızı sağlasa da bilgisayarda oyun oynayan insanlar içinde kurtarıcı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Yanlış yönlendirme olarak biline routing ve bu yanlış yönlendirme sebebiyle yükselmekte olan sunucu cevap sürelerini azaltan bir kullanım sağlar.

HangiKredi internet kampanyaları sayfasından Türk Telekom İnternet Paketleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

En iyi VPN Programları Nelerdir?

Kullanıma sunulmuş birçok VPN programı bulunur. Bu programlardan çoğu oldukça kullanışlı ve kullanıcı sayısı açısından da oldukça fazla kullanıcıya sahip. En iyi VPN uygulamalarının hangisi olduğu sorusunun fazla cevabı olabilir ama biz en iyi olan VPN uygulamaları ve servislerine göz atalım.

Express VPN:

VPN uygulamaları ve VPN hizmetleri ücretli ve ücretsiz şekilde bulunabilir demiştik. VPN uygulaması kullandığınız zaman size verdiği hizmet karşılığında belli bir kullanım ücreti de talep edebilir. Ücretli olarak kullanılan VPN hizmetlerinden bir tanesi de ExspressVPN’dir. Ücretli bir hizmet sunuyor olsa bile kullanıcılarına güvenli bir hizmet sunar

ZenMate VPN:

ZenMate de internet sitelerine güvenli bir şekilde ve kimliği gizleyerek hızlı erişim sağlayan VPN servislerinden bir tanesidir. ZenMate kullandığınız internet tarayıcınız olan uygulamaya bir eklenti olarak kurulabilmektedir. Bir internet sitesine erişim sağlamak istediğiniz durumda ZenMate sunucu sistemine iletilerek VPN uygulaması sayesinde sunucudan alınan verilere ulaşılabilir.

ZenMate VPN sistemini kullanabilmek için uygulamayı internet tarayıcımıza eklenti olarak kurmalıyız. Google Chrome kullanıyorsanız Google Chrome mağazasından eklentiyi bulduktan sonra ücretsiz biçimde indirebiliriz.

En avantajlı internet paketini seçmek için sitemizden internet paketleri karşılaştırması yapabilirsiniz.

Hotspot Shield:

Hotspot Sheild de en iyi VPN uygulamaları arasında yer alan uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hotspot Sheild VPN uygulamaları arasında yer alan ve kullanıcıları için yerel ağlardan gelebilecek olan diğer tehditlere karşı da bir koruma görevine sahiptir. Bu sayede internette gezinti yaptığınız sürede kişisel bilgilerinizde korunmaktadır. Bu uygulama bilgisayar ve mobil cihazlarda kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Hotspot Sheild kolay şekilde kurulur ve sade bir arayüze sahiptir. Bu özellikleri sayesinde kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen VPN uygulamalarından biridir.

En hızlı internet altyapısı sunan firma hangisi? Detaylar içeriğimizde!

Surfshark VPN:

Surfshark da oldukça fazla tercih edilen VPN uygulamalarından biri. Sahip olduğu yüksek hızlı sunucular ve ucuz premium özellikleri sayesinde oldukça tercih edilebilir bir uygulama olarak karşımıza çıkar.

Surfshark sunduğu özellikleri için üç farklı ödeme biçimi sunar. Bu fiyatlandırmalar bir ay, bir yıl ve iki yıl şeklinde kullanıcılara sunulur.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir