Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Mevduat Hesabı Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.07.2016 Güncelleme Tarihi: 28.12.2021

Bankacılık işlemlerinin en temel tanımlamalarından biri vadeli mevduat hesabıdır.

Mevduat Hesabı Nedir?
Kolaylıkla açılan ve işlem yapılabilen vadeli mevduat hesaplarının ne olduğunu, nasıl açıldığını, çeşitlerinin neler olduğunu, bankaların verdiği faiz oranlarını, hesap hakkında yapılabilecek işlemleri, vergi kesintilerini, mevduat faiz oranları ve mevduat vadelerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Vadeli Hesap Nedir?

Vadeli hesap bankalar üzerinden bireysel ya da kurumsal olarak açılabilen bir hesap türü. Tüm bankacılık işlemlerinizi devam ettirebileceğiniz vadeli hesapların yanında vadeli seçenek ile birikimlerinizi yönetebilir, kâr elde edebilirsiniz.

Vadeli hesabın en büyük özelliği, yatırdığınız paranın belli bir zaman içerisinde, bankaların sunduğu faiz oranları doğrultusunda yüksek getiri sağlaması. Genelde 1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl üzerinden hesaplanan faizlerle kâr elde edilir. Vade için bankanızla birlikte belirlediğiniz süre ne kadar uzun olursa kâr elde etme imkanınız da o kadar artar.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesabı tüm bankalar üzerinden açılabiliyor. Artık bir ayrıcalık değil, olması gereken hizmetler arasında yerini aldığı için bütün bankalardan vadeli hesabınızı anında aktifleştirebilirsiniz.

Vadeli hesap açmak için tercih ettiğiniz herhangi bir bankanın şubesini ziyaret ederek, gişe görevlisinin de yardımıyla hesabınız açılır. Şubeye gitmek istemezseniz de hali hazırda kullandığınız bankanızın internet bankacılığı ya da mobil uygulaması üzerinden vadeli hesap açabilirsiniz.

Vadeli hesaplara alternatif olarak sunulmaya başlanan enflasyon korumalı mevduat hesabı Nisan 2019’dan beri hayatımızda. Bu hesap türü, mevduat hesabı sahibine yüksek kazanç sağlıyor. Sağlanan bu yüksek kazanç sayesinde Türk Lirası mevduat hesaplarına özendirerek döviz mevduat hesaplarına olan ilginin azalması hedefleniyor.

Vadeli Mevduat Hesabı Çeşitleri Nelerdir?

Faiz oranı sayesinde müşterilere kazanç sağlayan vadeli mevduat hesaplarının amaç ve kullanımlarına göre çeşitleri bulunuyor. Vadeli TL, döviz ya da altın hesabı, e-vadeli hesap, dönem ödemeli mevduat hesabı, çeyiz hesabı, hoş geldin vadeli hesabı ve birikim hesabı bankalarda en çok tercih edilen seçenekler arasında. Gelin bu hesap türlerinin ne işe yaradığına birlikte bakalım:

Vadeli TL, Döviz ya da Altın Hesabı: Banka müşterilerinin vadeli hesap dendiğinde en çok kullandıkları hesap çeşidi. Belli bir mevduat faiz oranı üzerinden birikimlerin üzerine kâr elde edilmesini sağlayan bir sisteme sahip. TL, Dolar ve Euro gibi döviz hesaplarında yatırılmış olan nakit para üzerinden faiz uygulaması yapılırken, vadeli altın hesabı için gram üzerinden hesap açılması ve faizlendirilmesi yapılır.

e-Vadeli Hesap: Şubelere gitmeye gerek kalmadan internet bankacılığı ya da mobil uygulama üzerinden açılan vadeli hesaplar e-vadeli mevduat hesapları olarak geçer. Bankaların seçenekleri değerlendirildiğinde, bazı kurumların online işlemlere özel daha yüksek faizler sunduğunu söylemek mümkün.

Dönem Ödemeli Mevduat Hesabı: Bu tarz vadeli hesapta, hesabın vadesi 1 yıl olarak belirlenir. Hesabın sahibi olan müşterilere de banka belli aralıklarla faiz ödemesi yapar.

Çeyiz Hesabı: Bu vadeli hesap türünün en önemli özelliği devlet destekli olması. Bankaların belirlemiş olduğu bazı şartların sağlanması durumunda, birikime eklenen faizin yanında devlet katkısı hakkı da kazanılır.

Hoş Geldin Vadeli Hesap: Bazı bankaların ilk defa vadeli hesap açacak olan müşterilerine sunmuş olduğu bu seçenekte faiz oranları da normale göre daha yüksekten açılır.

Birikim Hesabı: Birikimlerin en kolay yönetildiği vadeli hesaplar arasında yer alır. Yatırılan para günlük olarak işleme alınır ve faiz getirir. Vade süresi az olduğu için faiz miktarı da bir o kadar düşük. Fakat vadeli hesaplarda vade dolmadan hesaptan para çekme mümkün değilken, birikim hesabında günlük işlem uygulandığı için istediğiniz zaman paranızı çekebilirsiniz.

Vadeli Hesabın Faiz Oranı Nedir?

Vadeli hesabın en çok dikkat edilmesi gereken özelliği faiz oranları. Yine de her bankanın sabit bir faiz oranı olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Bankaların faiz belirlemek için elinde bulunan belli kurallar mevcut.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının belirlemiş olduğu asgari faiz oranı üzerinden ve azami şartlarla müşterilere sunulacak olan faiz oranları ortaya çıkar. Bankalar aynı zamanda birikimin miktarı ve vadelerin uzunluğuna göre de faiz oranlarında değişiklik yapar. En yüksek mevduat faiz oranlarını öğrenmek için bankaların sunduğu seçenekleri detaylı bir şekilde incelemekte fayda var. 

Vadeli Hesaptan Para Çekebilir miyim?

Vadeli mevduat hesaplarındaki en büyük kural, vade süresi dolmadan önce paraların çekilememesi. Uygulanan faiz oranlarının belli miktarlarda ilerlemesi ve vadeler dahilinde kâr elde ettirmesi için bozulmadan hesapta birikimin tutulması gerekiyor.

Bu yüzden de genelde çok uzun vadeler yerine, ortalama düzeyde vade süreleri müşteriler tarafından tercih edilmekte.

Önceden de belirtildiği üzere, bir günlük vade imkanı sunan hesaplarda istediğiniz zaman paranızı çekebilirsiniz. Bu durumda da faizler diğer seçeneklere göre çok daha küçük olacak. Aynı zamanda acil para ihtiyaçları için en çok tercih edilen vade süreleri arasında 1 ay ile 3 ay da yer alıyor. Yine günlük kadar olmasa da 1 yıllık vadelerden daha az faiz getirisi bulunur.

Vadeli hesaptan para çekmek ile ilgili çok daha detaylı bilgiyi Vadeli hesaptan para çekmek isimli sayfamızdan alabilirsiniz.

Vadeli Hesaplardan Vergi Alınır mı?

Vadeli mevduat faizi hesaplarının üzerinden getirisi bulunduğu için vergilerden muaf değil. Belirlenen süre aralıklarına göre uygulanan faiz miktarı üzerinden vergileri belirlenir.

Direkt faiz getirisi üzerinden uygulanan vergi miktarları vadenin süresine göre yüzde 10, 12 ya da 15’e kadar çıkabilir. Bu yüzden kârınızın elinizde kalacağı şekilde vade ve faiz hesabı yapmanızda fayda var.

Vadeli Hesap Açmak İçin Gerekli Belgeler Neler?

İlk kez bir bankanın müşterisi olacaksanız ya da kullandığınız bankanın dışındaki bir kurumu vadeli hesap için tercih edecekseniz belli belgeleri ve bilgileri bildirmeniz gerekiyor. Geçerli olan bir kimlik belgesi, adres ve telefon numarası bilgileri ile şubeden anında işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Belgeleri teslim ettikten sonra banka tarafından size imzalatılacak olan vadeli hesap açılışı sözleşmesi ile de tüm prosedürleri kabul etmiş olursunuz. İnternet şubesi ya da mobil uygulama üzerinden, hali hazırda kullandığınız banka aracılığıyla yapacağınız vadeli hesap açma işlemlerinde herhangi bir belge iletmenize gerek kalmadan tamamlayabilirsiniz.  

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • EYT İçin Çırak ve Staj Sigortası Başlangıç Olarak Sayılabilir mi? 25.11.2022

  EYT İçin Çırak ve Staj Sigortası Başlangıç Olarak Sayılabilir mi?

 • Faiz Oranları, Konut Satışları Ve Fiyatlar 23.11.2022

  Faiz Oranları, Konut Satışları Ve Fiyatlar

 • EYT İçin 5 Formül: EYT Formülleri Nelerdir? 25.11.2022

  EYT İçin 5 Formül: EYT Formülleri Nelerdir?

 • Euro Kullanan Ülkeler 18.11.2022

  Euro Kullanan Ülkeler

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon