Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Trafik Sigortası Zorunlu Mu?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 8.10.2014 Güncelleme Tarihi: 12.03.2021

Trafik sigortası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanuna göre tüm motorlu taşıtlar için yapılması zorunlu olan bir sigorta türüdür.

Trafik Sigortası Zorunlu Mu?
Trafik sigortası, araç sigortası ya da zorunlu trafik sigortası olarak andığımız bu sigortanın asıl adı ise aslında Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk – Mesuliyet Sigortası’dır.

Trafik sigortası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanuna göre tüm motorlu taşıtlar için yapılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası, araç sigortası ya da zorunlu trafik sigortası olarak andığımız bu sigortanın asıl adı ise aslında Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk – Mesuliyet Sigortası’dır.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmanın amacı olası risk durumlarında üçüncü kişilere gelebilecek maddi ve bedeni hasarların bedelini karşılamaktır. Herhangi bir kaza durumunda kaza ile ilgili bir suçu ve sorumluluğu bulunmayan kişilerin malında meydana gelen hasarların onarımını ve bedenlerinde meydana gelen hasarların tedavi edilmesini sağladığı için trafik sigortası, trafiğe çıkan tüm  motorlu araçlar için zorunlu hale getirilmiştir.

Trafik sigortası kapsam gereği sigortalının değil, kazadan zarar gören üçüncü kişilerin hasarlarını karşılar. Herhangi bir kaza durumunda sizin tarafınızda oluşacak hasarların sigorta tarafından karşılanmasını istiyorsanız kasko sigortası yaptırmanız gerekir.

Kanun gereğince trafik sigortasının her yıl yenilenmesi gerekir. Her yıl yenilenmeyen ya da hiç yapılmamış trafik sigortaları sigortalı açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Trafik sigortanızı yenilemez ya da hiç yaptırmazsanız cezai yaptırımla karşılaşırsınız. Trafik sigortası olmayan araçla trafiğe çıkmanız ve bunun tespit edilmesi durumunda aracınız trafikten men edilir. Bunun yanı sıra para cezası da söz konusudur.

Trafik sigortası sorgulama ve trafik sigortası hesaplama işlemleri ve trafik sigortası fiyatları için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret edebilirsiniz.  
 

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon