Trafik Sigortası Zorunlu Mu?

Trafik sigortası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanuna göre tüm motorlu taşıtlar için yapılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası, araç sigortası ya da zorunlu trafik sigortası olarak andığımız bu sigortanın asıl adı ise aslında Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk – Mesuliyet Sigortası’dır.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmanın amacı olası risk durumlarında üçüncü kişilere gelebilecek maddi ve bedeni hasarların bedelini karşılamaktır. Herhangi bir kaza durumunda kaza ile ilgili bir suçu ve sorumluluğu bulunmayan kişilerin malında meydana gelen hasarların onarımını ve bedenlerinde meydana gelen hasarların tedavi edilmesini sağladığı için trafik sigortası, trafiğe çıkan tüm  motorlu araçlar için zorunlu hale getirilmiştir.

Trafik sigortası kapsam gereği sigortalının değil, kazadan zarar gören üçüncü kişilerin hasarlarını karşılar. Herhangi bir kaza durumunda sizin tarafınızda oluşacak hasarların sigorta tarafından karşılanmasını istiyorsanız kasko sigortası yaptırmanız gerekir.

Kanun gereğince trafik sigortasının her yıl yenilenmesi gerekir. Her yıl yenilenmeyen ya da hiç yapılmamış trafik sigortaları sigortalı açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Trafik sigortanızı yenilemez ya da hiç yaptırmazsanız cezai yaptırımla karşılaşırsınız. Trafik sigortası olmayan araçla trafiğe çıkmanız ve bunun tespit edilmesi durumunda aracınız trafikten men edilir. Bunun yanı sıra para cezası da söz konusudur.

Trafik sigortası sorgulama ve trafik sigortası hesaplama işlemleri ve trafik sigortası fiyatları için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

En Avantajlı Trafik Sigortası Teklifi
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir