Trafik Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Trafik sigortası ülkemizde zorunlu olarak yapılması gereken sigorta türlerinden biri. Kanunlar gereğin trafiğe çıkan tüm araçların yaptırmakla yükümlü olduğu zorunlu trafik sigortası yaptırılmadığı takdirde araç sahibine cezai işlem uygulanır.

Trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda üçüncü kişilere veren zararı karşılar. Trafik sigortası teminatları Karayolu Trafik Kanunu hükümleri çerçevesinde belirlenir ve belli limitleri vardır. Aracınız için sigorta poliçesi yaptırırken bazı şeylere dikkat etmenizde fayda vardır.

Poliçeniz oluşturulduktan sonra, aracınızla ilgili poliçede yer alan marka, model ve kullanım şekli gibi bilgilerin doğruluğunu mutlaka kontrol ediniz. Eğer hatalı bir bilgi varsa sigorta şirketinizle iletişime geçerek düzeltilmesini talep ediniz.

Zorunlu trafik sigortası poliçesinin geçerlilik süresi 1 yıldır. Poliçeniz bitiş tarihi olarak  belirtilen gün, saat 12:00’da biter. Poliçeyi imzalamadan önce başlangıç ve bitiş tarihlerine dikkat ediniz. Poliçe süreniz dolduğunda ise yeniletmeyi unutmayınız.

Poliçenizde muafiyet ve/veya müşterek sigorta uygulamaları yer alıyorsa bu durumun size sağlayacağı avantaj ve dezavantajları öğrenin.

Aracınızın daha önce herhangi bir kazaya karışmış ya da karışmamış olması ödeyeceğiniz sigorta primlerini etkiler. Eğer aracınızın daha önce kazaya karışmadıysa hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz. Poliçeniz oluşturulurken hasarsızlık indiriminin de göz önünde bulundurulmasına dikkat ediniz.

Trafik sigortası sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız Hangikredi.com Sigorta sayfası üzerinden sadece 3 dakikada ücretsiz sigorta sorgulama işlemi yapabilirsiniz. 

En Avantajlı Trafik Sigortasını Bul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz