Trafik Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Trafik sigortası ülkemizde zorunlu olarak yapılması gereken sigorta türlerinden biri. Kanunlar gereğin trafiğe çıkan tüm araçların yaptırmakla yükümlü olduğu zorunlu trafik sigortası yaptırılmadığı takdirde araç sahibine cezai işlem uygulanır.

Trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda üçüncü kişilere veren zararı karşılar. Trafik sigortası teminatları Karayolu Trafik Kanunu hükümleri çerçevesinde belirlenir ve belli limitleri vardır. Aracınız için sigorta poliçesi yaptırırken bazı şeylere dikkat etmenizde fayda vardır.

Poliçeniz oluşturulduktan sonra, aracınızla ilgili poliçede yer alan marka, model ve kullanım şekli gibi bilgilerin doğruluğunu mutlaka kontrol ediniz. Eğer hatalı bir bilgi varsa sigorta şirketinizle iletişime geçerek düzeltilmesini talep ediniz.

Zorunlu trafik sigortası poliçesinin geçerlilik süresi 1 yıldır. Poliçeniz bitiş tarihi olarak  belirtilen gün, saat 12:00’da biter. Poliçeyi imzalamadan önce başlangıç ve bitiş tarihlerine dikkat ediniz. Poliçe süreniz dolduğunda ise yeniletmeyi unutmayınız.

Poliçenizde muafiyet ve/veya müşterek sigorta uygulamaları yer alıyorsa bu durumun size sağlayacağı avantaj ve dezavantajları öğrenin.

Aracınızın daha önce herhangi bir kazaya karışmış ya da karışmamış olması ödeyeceğiniz sigorta primlerini etkiler. Eğer aracınızın daha önce kazaya karışmadıysa hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz. Poliçeniz oluşturulurken hasarsızlık indiriminin de göz önünde bulundurulmasına dikkat ediniz.

Trafik sigortası sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız Hangikredi.com Sigorta sayfası üzerinden sadece 3 dakikada ücretsiz sigorta sorgulama işlemi yapabilirsiniz. 

En Avantajlı Trafik Sigortasını Bul
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir