Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Trafik Sigortası Primleri Neden Değişir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 4.11.2014 Güncelleme Tarihi: 12.03.2021

Trafik sigortası, ülkemizde yapılması zorunlu olan sigorta türlerinden biri.

Trafik Sigortası Primleri Neden Değişir?
Zorunlu trafik sigortası ile ilgili en çok merak edilenlerden biri ise primlerin neden değiştiği. Konuyla ilgili detayları sizin için derledik.

Trafik sigortası, ülkemizde yapılması zorunlu olan sigorta türlerinden biri. Zorunlu trafik sigortası ile ilgili en çok merak edilenlerden biri ise primlerin neden değiştiği. Konuyla ilgili detayları sizin için derledik.Trafik sigortası, ülkemizde yapılması zorunlu olan sigorta türlerinden biri. Zorunlu trafik sigortası ile ilgili en çok merak edilenlerden biri ise primlerin neden değiştiği... Konuyla ilgili detayları sizin için derledik. Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda karşı tarafta oluşacak maddi ve bedeni zararları karşılamaya yönelik bir sigorta türüdür. Bu tip sigortalara sorumluluk sigortası adı verilir. Trafik sigortası yaptırmamanın trafikten men edilme ve para cezası vardır. Trafik sigortası poliçesi kişi başına ve kaza başına ölüm ve tedavi masrafları ile kaza başına karşı araca ödenecek maddi tutarları teminat altına alır. Teminatlar her poliçede aynı olmasına rağmen prim tutarları farklılık gösterir. 2014 yılında yapılan düzenleme ile gelen serbest fiyatlandırma politikası ile trafik sigortası poliçeleri aynı olsa da sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebiliyor. Bu farklılıklar sigorta şirketlerinin verdiği teklifler, şirketlerin prensipleri ve uygulamadaki farklılıklar nedeni ile değişiklik gösteriyor. Trafik sigortası prim tutarlarının yapılan düzenleme ile serbest bırakılması neticesinde sigorta şirketleri rekabet koşulları ve piyasaya bağlı olarak trafik sigortası hesaplama yoluna gitmeye başladılar. Trafik sigortası hesaplama işlemi yapılırken aracın markasına ve modeline bakılır.Trafik sigortası hesaplama işlemi yapılırken aracın markasına ve modeline bakılır. Bu özellikler aracın ataklığının göstergesidir ve prim tutarı hesaplanırken göz önünde bulundurulur. Sürücünün yaşı ve mesleği de prim tutarını etkileyen diğer unsurlardan. Bu değerlendirmeye göre gençler ve mesleği gereği trafikte daha sık vakit geçirenler daha yüksek risk taşırlar. Trafik sigortası primleri hesaplanırken sürücünün hasar geçmişine de bakılır. Hasar geçmişi olmayan bir sürücü düşük risk taşıdığından daha az sigorta primi ödeyecektir.

Hangikredi.com Sigorta sayfası üzerinden pratik bir şekilde sigorta sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Hangikredi.com Sigorta sayfası üzerinden pratik bir şekilde sigorta sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Trafik sigortası prim hesaplama işlemi için de yine Hangikredi.com Sigorta sayfasından faydalanabilirsiniz.

[mlb resim="https://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/wp-content/uploads/2016/03/googlePlus-150x150.jpg " link="www.hangikredi.com/sigorta" yazi="Trafik Sigortası Teklifi Al"]

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon