Trafik Sigortası ile İlgili Temel Bilgiler

Araç sahibi olanların yasal olarak yaptırmak zorunda oldukları sigorta türleri arasında yer alan trafik sigortası, birçok sürücünün yaptırdığı ve kullandığı bir sigorta seçeneğiyken hakkında bazı bilgiler hala ya eksik ya da yaygın olarak yanlış biliniyor.

Hangikredi.com ekranlarında sigorta başvurusu yapmak isteyen herkese, tüm sigorta türleri ve sigorta şirketleri arasında yer alan en uygun sigorta paketlerine ulaşmaları için hizmet verirken, bu alandaki önemli bilgileri de paylaşıyoruz. Bu yazıda da trafik sigortası özellikleri ile ilgili yanlış bilinen ya da az bilinen bazı temel noktaları açıklayacağız.

Trafik Sigortası Poliçe Teklifi Al

Trafik Sigortası Kapsamı

Trafik sigortası kapsamı, birçok sürücünün ve trafik sigortası başvurusu yapacak olan bireyin yanlış bilgileri olan bir alan. Hala birçok insan, söz konusu trafik kazasında ortaya çıkan hasarda kendileri kusurlu olsalar bile, trafik sigortasının tüm hasarı karşılayacağını düşünüyor. Oysa yapılan son düzenlemeler ile birlikte bu durum tamamen ortadan kalktı.

Trafik sigortası içerisinde yer alan kaza ve hasar teminatları, başınıza gelecek her kazayı karşılamak üzere yapılmıyor. Daha açık bir ifadeyle, teminatlar öncelikli olarak kazalar içindir. Kaza teminatı haricindeki sağlık masrafları, sakatlanma teminatı ya da vefat teminatı gibi teminatlarda, her birinin kaza başına geçerli olacak bir limiti vardır ve sigorta her kazayı karşılamak üzere yapılmaz.
Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

Trafik Sigortası Fiyatları

Özellikle bankaların ve bazı sigorta türlerinde geçerli olmak üzere sigorta şirketlerinin yaptığı sigorta paketlerinde, çoğunlukla belli başlı teminatlar, sigorta başvurusu yapmak isteyen herkes için geçerli olur. Ancak trafik sigortası için durum pek öyle değildir.

Trafik sigortası fiyatları, “Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası” kapsamında değerlendirilir ve her sigorta şirketinin uyguladığı trafik sigortası birbirinden farklıdır.

Trafik sigortası hesaplama işlemlerinde bunun yanı sıra sigorta sahibi olacak kişinin yaşına, cinsiyetine, kaç yıldır sürücü belgesi sahibi olduğuna, ehliyet sınıfına ve hatta illere göre bile fiyatlar değişebiliyor.

Kasko ile Trafik Sigortası Arasındaki Fark

En çok kafa karıştıran bölüm ise aslında burası: Kasko ile trafik sigortası arasındaki fark nedir, bu bilgi bir yana, ikisinin farklı olduğunu bile bilmeyen sürücüler mevcut.  Peki, iki sigorta seçeneği arasındaki temel fark nedir tam olarak? Şöyle özetleyebiliriz:

Trafik sigortası, trafikte kaza ve hasarlarda her iki tarafı da güvence altına almak içindir, oysa kasko sigortasını sadece kendi aracınız ve kendinizi güvenceye almak için yaparsınız.

Kasko zorunlu bir sigorta değilken trafik sigortasını yaptırmak yasal olarak zorunludur.

Kasko kapsamı sizin tercihinize ve sigorta şirketinin size sunduğu teminat alternatiflerine göre değişirken trafik sigortası ise belli başlı teminatları kapsamı içerisine alır.

Trafik Sigortasının Geçerlilik Alanı Neresidir?

Trafik sigortası teminatlarının dünyanın her yerinde geçerli olduğu bilgisi de yanlıştır. Esasen siz, sigorta başvurusu sırasında önce şirketin sunmakta olma şartı olmakla birlikte sunulan bu teminatları ekstra olarak seçmediğiniz sürece, zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasının geçerlilik alanı sadece yurt içinde geçerli olmakta. Eğer sürekli yurt dışında araç kullanıyorsanız ve garantiye almak istiyorsanız, ek ödemeler yaparak ve ek teminatlar alarak yurt dışında trafik sigortası teminatlarından da faydalanabilirsiniz.

Tüm sigorta şirketleri tarafından sunulan trafik sigortası fiyatları ve teminatları arasında en güncel verilere ulaşmak ve güvenle sigorta başvurusu yapmak için Hangikredi.com sigorta hesaplama aracını 7/24 ücretsiz ve kesintisiz olarak kullanabilirsiniz.
En Avantajlı Trafik Sigortasını Bul

 

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. kredi notum 927 acilen kredi lazım 4yıldır maaşım harici bankalarla çalışmıyorum nasıl kredi çekebilirim başvuru yaptığımda direk sistem olumsuz onaylıyor ne yapmam lazım


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir