Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır, Almak İçin Neler Gerekir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 10.01.2018 Güncelleme Tarihi: 28.03.2023

Taşıt alımlarında doğan acil nakit ihtiyaçların karşılanmasında bankaların tüketicilere sunduğu taşıt kredisi imkanı birçok tüketici tarafından tercih edilen bir yol.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır, Almak İçin Neler Gerekir?
Peki taşıt kredisi almanın şartları nelerdir ve başvuru nasıl gerçekleştirilir?

Taşıt kredisi ile araba almak sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Fakat bu kredi araba almak isteyen herkese verilmez ve bankalar tarafından konulan bazı şartların yerine getirilmesi gerekir.

Araç kredisi, motorlu taşıt ihtiyacını karşılamak isteyen hemen herkesin başvurduğu bir yöntemdir. Bankaların belirli şartlar dahilinde sunduğu bu finansal destek, makul taksitlerle geri ödenir. Kredinin şartları ve kullanılabilecek miktar; bankaya, kredi çeken tüketiciye, aracın niteliklerine ve çeşitli detaylara göre değişkenlik gösterir. Araç kasko değeri ve kredi notunun belirleyici unsur olduğu krediyi çekebilmek için banka, bazı belgeler ibraz etmeniz ister.

Araç almak için finansal bir kaynağa ihtiyacınız varsa kredi çekebilirsiniz. Fakat kredi çekebilmek için, bankadan bankaya değişebilen araba kredisi şartlarını karşılayabilmeniz gerekir. Şartları karşılıyorsanız sizden istenen bilgi ve belgeleri banka ile paylaşarak kredinizi kullanır, taksit ödeyerek araç sahibi olursunuz. Bu noktada araç kredilerinde belirli bir kullandırma oranının olduğunu ve araç değerinin tamamını kredi olarak alamayacağınızı unutmamalısınız. Bir miktar peşin paraya ihtiyacınız olabilir.

Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

Araç kredisi, başta otomobil olmak üzere pek çok şahsi ve ticari motorlu taşıtın satın alınması için sunulan bir bankacılık ürünüdür. Bankalar bu ürünü çeşitli isimlerle tüketiciye sunabilmektedir.

Yaygın olarak kullanılan ve başvuru şartları farklılık gösteren taşıt kredileri şunlardır:

 1. Sıfır araç kredisi
 2. 2. el araç kredisi
 3. Ticari araç kredisi
 4. Motosiklet, tekne vb. araçlar için krediler
 5. Yerli araç kredisi (dönemsel)

Bankaya başvuru yaptığınızda araba kredisi alma şartlarını karşılıyor olup olmadığınıza bakılır. Ön onay almış olsanız bile kesin onay sürecinde de dikkat edilen bazı detaylar vardır ve başvurunuz reddedilebilir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce başvuru şartlarını bilmeniz ve buna göre hareket etmeniz önemlidir. Her banka taşıt kredisi için farklı şartlar sunsa da genellikle şu şartları karşılıyor olmanız beklenir:

 • 18 yaşından büyük olmanız
 • En az 3 ya da 6 aydır devam eden bir SGK kaydınızın olması
 • SGK kaydınızın aktif olması yani çalışıyor olmanız
 • Belgelenebilir gelirinizin olması ve bu gelirin kredi taksitlerini karşılayacak düzeyde olması
 • Risksiz gruplarda yer alan bir kredi notuna sahip olmanız
 • Krediye konu olan aracın üzerinde ipotek, rehin vb. olmaması
 • İkinci el araçlarda araç yaşının belirlenen sınırları aşmaması

Taşıt kredisi sorgulama işlemleri için HangiKredi hesaplama araçlarını kullanabilir, banka tekliflerini karşılaştırabilir ve online araç kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

İkinci el taşıt kredisi, sıfır taşıt kredisi ile aynı işlevi gören ve ikinci el araç alımlarında finansal destek olarak kullanılabilen bir bankacılık ürünüdür. Başvuru şartları, kredi kullandırım oranları ve faiz seviyeleri sıfır araç kredisine göre farklılık gösterebilir. İkinci el araçlara kredi verilirken satış fiyatı değil, aracın kasko değer listesindeki güncel piyasa değeri dikkate alınır. Dolayısıyla kullanılan kredi, araca ödenen tüm ücreti karşılamayabilir.

Kredi kullanarak almak istediğiniz ikinci el aracın güncel piyasa değerini, araç kasko değer listesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Satın alınacak aracın yaşı da bu noktada son derece önemlidir. Bankalar, ikinci el araç alımları için kredi verirken aracın yaşına da dikkat eder. Çoğu banka bu detaya karar verirken kredi vade süresi ile araç yaşını toplar. Bankalar genellikle vade ve yaş toplamı 9’a kadar olan araçlar için ikinci el kredisi verir. Örneğin kredi vadesinin 60 ay olduğu bir ikinci el araç kredisinde aracın yaşı en fazla 4 olabilir.

Taşıt Kredisi Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

Sıfır ve 2.el araba kredi başvurusu farklı sürece tabi tutulurken diğer araçlar için alınan kredilerin de kendilerine göre bir prosedürü vardır. Taşıt kredisi başvuru süreci, başvuru yapmanızın ardından başlar. Bankaların hemen hepsi internet bankacılığı, mobil uygulama gibi dijital kanallardan kredi başvurusu kabul eder. Yaptığınız ilk başvurunun kabul edilmesi, krediyi alabileceğiniz anlamına gelmez çünkü bu süreçte sadece ön onay verilir.

Başvurunuza ön onay gelmesi hâlinde birtakım belgeleri temin ederek şubeye gitmeniz gerekir. Teslim ettiğiniz evraklar değerlendirmeye alınır ve incelenir. Eğer banka için sorun teşkil eden bir durum yoksa genel müdürlük onayı, yani kesin onay verilir. Söz konusu evraklar hem bankaya hem de tüketici sınıfına göre değişkenlik gösterir. Genellikle şu belgeler istenir:

Özel Sektör Çalışanları  Kamu Çalışanları  Emekliler  Vergi Levhası Sahipleri (Esnaf vb)  
Proforma fatura ya da araç ruhsatı Proforma fatura ya da araç ruhsatı Proforma fatura ya da araç ruhsatı Proforma fatura ya da araç ruhsatı
İkametgah belgesi Maaş bordrosu Emekli aylığı dökümü Ticaret sicil gazetesi
Maaş bordrosu Varsa ek gelir belgesi Varsa ek gelir belgesi Güncel vergi levhası
İş yeri imza sirküsü Oda kayıt belgesi
Varsa ek gelir belgesi Bilanço ve gelir tablosu

Kredi çekerken, taşıt kredisinin ipotekli bir kredi ürünü olduğunu unutmamalısınız. Banka krediyi size tahsis etmeden önce rehin işlemini gerçekleştirir ve satın aldığınız aracın üzerine ipotek koyar. Tüm borcu ödediğiniz takdirde ipotek kaldırılır. İpotek ile birlikte krediye konu olan araç için kasko yapılması da kredi şartı olarak sunulur.

İkinci el ya da sıfır araç kredisine başvuru yaptığınızda bankadan ret cevabı almanız da ihtimaller arasındadır. Başvurunuzun reddedilmesi, hiçbir zaman taşıt kredisi kullanamayacağınız anlamına gelmez. Yaptığınız başvuru, o dönem için geçerli olan şartlar dahilinde değerlendirilir. Zamanla tüm şartları karşılayabilecek duruma gelebilirsiniz. Bir sonraki araç kredisi başvurunuzun onaylanması için aşağıdaki detaylara dikkat etmelisiniz.

 • Yeni bir işe başladıysanız başvuru için 3 ay beklemeniz, başvuru sonucunuzu olumlu etkileyebilir.
 • Bankalara olan borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemelisiniz.
 • Gecikmeye düşmüş bir borcunuz varsa başvurudan önce ödemiş olmalısınız.
 • Kredi ve banka kartınızı aktif bir şekilde kullanarak kredi notunuzun yükselmesini sağlamalısınız.
 • Başvurunuz reddedildiğinde tekrar başvuru yapmak için bir süre beklemelisiniz.

Taşıt Kredilerinde Kredilendirme Oranı Nedir?

Taşıt kredisi kullanarak bir araç satın almak istediğinizde, banka ihtiyacınız olan tüm parayı size kredi olarak veremez. Satın alacağınız aracın ücretinin bir kısmını peşinat olarak sizin ödemeniz gerekir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce peşinat için gerekli parayı hazırlamış olmalısınız.

Taşıt kredilerinde kredilendirme oranı, Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik kapsamında belirlenmiştir.

Taşıt kredisi güncel vade ve kredilendirme oranlarını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Kullandırım Oranında Değişiklik Yapılabilir mi?

Araba kredi oranları, ilgili kanunda ve yönetmelikte belirtilen kurumlar tarafından belirlenir. Yetkili kurumlar, gerekli ve uygun gördüğü takdirde kredi kullandırım oranlarını güncelleyerek artırabilir ya da düşürebilir. Bu değişiklik geçici ya da kalıcı olabilir. Taşıt kredisi kullandırım oranını belirleyen kurumlar şunlardır:

 1. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu
 2. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı
 3. Hazine ve Maliye Bakanlığı

Taşıt Kredisinde Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?

Taşıt kredisi borcunuzun taksitlerini belirleyen en önemli unsurlardan biri araba faiz oranlarıdır. Taşıt kredisi faiz oranları bankalar tarafından belirlenir. Krediyi tahsis eden banka, pek çok farklı detayı dikkate alarak bir oran hesaplayabilir. Otomobil kredi faizleri genellikle kredi tutarı ve vade sayısına göre değişkenlik gösterir. Ayrıca sıfır ve ikinci el araba faiz oranları da birbirinden farklı olabilir.

HangiKredi hesaplama araçları ile bankaların taşıt kredisi faiz oranlarını görebilir, ihtiyaç duyduğunuz kredi için ne kadar faiz ödemeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Yapılandırma Nasıl Gerçekleşir?

Taşıt kredisi borcunuz, gerekli durumlarda yapılandırılabilir. Borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız gecikmeye ve yasal takibe düşmemek için bankadan yapılandırma talep edebilirsiniz. Bununla birlikte gecikmeye düşmüş borcunuz varsa banka da size bir yapılandırma teklif edebilir. Yapılandırma, borcunu ödemekte zorluk çeken tüketicilere ödeme kolaylığı sağlayan bir uygulamadır.

Taşıt kredisi yapılandırma işlemi gerçekleştiğinde, mevcuttaki toplam borcunuz bir miktar artar. Bunun sebebi bankanın, sağladığı kolaylığa karşı bir miktar faiz almasıdır. Faizin eklenmesinin ardından ortaya çıkan toplam tutar yeniden taksitlendirilir. Taksitlendirme yapılırken genellikle size her ay kaç TL ödeyebileceğiniz sorulur ve yeni bir ödeme planı hazırlanır. Gelirinize göre bir miktar belirleyerek borcunuzu daha rahat ödeyebilirsiniz.

HangiKredi üzerinden kredi tutarı, vade sayısı, ödeme tutarı gibi bilgileri girerek yapılandırma hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt kredisi borcunuzu ödemediğiniz takdirde bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Öncelikle borcunuzu geciktirdiğiniz her gün sizin için zarar demektir. Çünkü gecikmelere günlük faiz uygulanır ve her geçen gün borcunuz biraz daha artar.

Kredi borcunuzun 1 taksidini geciktirdiğinizde banka sizi genellikle SMS ya da mail yoluyla bilgilendirir ve en kısa sürede ödeme yapmanızı talep eder. Borcun 2. taksidini de geciktirirseniz sizinle tekrar iletişime geçilir ve genellikle banka sizi arayarak bilgi verir. Üst üste 3. taksidi de ödemezseniz hakkınızda yasal takip başlar.

Yasal takip başladıktan sonra da borcunuza faiz işlemeye devam eder ve bir süre sonra banka, borcu bir hukuk bürosuna ya da varlık yönetim şirketine devreder. Bu aşamadan sonra ödemeyi, borcu devralan kuruma yapmanız gerekir. Borcun ödenmeme durumu devam ederse ve eğer çalışıyorsanız ilk olarak maaşınıza haciz gelir.

Aldığınız maaşın en fazla dörtte biri, borç bitene kadar her ay sizin hesabınıza geçmeden önce kesilir. Maaş haczinin mümkün olmadığı durumlarda araba ve ev gibi taşınmaz mallarınıza ya da ikamet adresinize haciz gelir. Eve gelen hacizlerde sadece sizin adınıza olan mal ve eşyalara el konulabilir.

Taşıt İpoteği ile Kredi Çekmek Nasıl Gerçekleşir?

Kredi başvurusu yaptığınızda şartların bir kısmını karşılıyorsanız fakat bazılarını karşılamıyorsanız, banka sizden bir güvence ister ve göstermeniz hâlinde size kredi kullandırır. Güvence olarak kefil gösterilmesi ya da bir malın ipoteği kabul edilebilmektedir.

Kefil olan kişinin de risk teşkil edebilmesinden dolayı bankalar genellikle bir taşınmazın ipotek edilmesini ister. Bu işlem için en uygun yöntemlerden biri taşıt ipoteğidir. Taşıt ipoteği ile sadece araç kredisinden değil, hemen her kredi ürününden faydalanabilirsiniz.

Taşıt ipoteği ile kredi çekmek için ipotek göstereceğiniz aracın değeri, çekeceğiniz kredi tutarının altında olamaz. Bununla birlikte araç sizin adınıza olmalıdır. Başkasının adına olan araçları ipotek göstermenizi bankalar kabul etmez. Ayrıca araç ipoteği çoğu zaman yeterli değildir ve bankalar, düzenli bir gelire sahip olduğunuzu belgelemenizi ister.

Araç ipoteği ile kredi veren bankalardan bazıları şöyle sıralanabilir:

 1. Akbank
 2. Yapı Kredi
 3. İş Bankası
 4. Halkbank
 5. Garanti BBVA
 6. Vakıfbank
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

4,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

8 Yorum

Selim
Selim 4.06.2020 • 00:00

İy günler kasko değeri 105 bin olan araca taşıt kredisi ne kadr çıkar teşekkürler

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 23.06.2020 • 00:00

Merhaba Selim, Taşıt kredisi sayfamızdan hesaplama yapabilirsin: https://www.hangikredi.com/kredi/tasit-kredisi

Beğen(0)
Abdullah
Abdullah 19.01.2020 • 00:00

ben taşıt kredisini almayı düşünuyorum şuan market işletiyorum market bana ait 100 dönum arazim var ist bir dairem var ama şuana kadar hiç kredi çekmedim kredi kartı bile almadım bankalar bana kredi verirmi acaba ?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 20.01.2020 • 00:00

Sayın Abdullah, Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Bu nedenle online başvuru yaparak bankaların size dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

 • Revalüasyon Nedir? 22.05.2023

  Revalüasyon Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon