Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Taşıt Kredisi ile Otomobil Alacaklara %0,49 Faiz Oranıyla Yerli Araç Fırsatı

Evren Keskin

Yayımlama Tarihi: 5.06.2020 Güncelleme Tarihi: 21.05.2021

Yılbaşından bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, birçok sektörde ciddi ekonomik krizler doğurdu.

Taşıt Kredisi ile Otomobil Alacaklara %0,49 Faiz Oranıyla Yerli Araç Fırsatı
Bu sektörlerden biri de kuşkusuz otomotiv sektörü oldu. Sıfır ve ikinci el araç piyasasındaki hareketliliğin neredeyse durma noktasına geldiğini söyleyebiliriz. Haziran ayıyla beraber Türkiye’de normalleşme süreci kapsamında devlet tarafından birtakım destekler verilmeye başladı. Bunlar arasında, kamu bankalarının hazırladıklarıkredi paketleri büyük rol oynuyor

Yılbaşından bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, birçok sektörde ciddi ekonomik krizler doğurdu. Bu sektörlerden biri de kuşkusuz otomotiv sektörü oldu. Sıfır ve ikinci el araç piyasasındaki hareketliliğin neredeyse durma noktasına geldiğini söyleyebiliriz. Haziran ayıyla beraber Türkiye’de normalleşme süreci kapsamında devlet tarafından birtakım destekler verilmeye başladı. Bunlar arasında, kamu bankalarının hazırladıklarıkredi paketleri büyük rol oynuyor. Normalleşme sürecini desteklemek; özellikle konut, otomotiv ve turizm sektörlerini hareketlendirmek adına atılan bu adım, koronavirüs salgınının yarattığı olumsuz etkileri minimuma indirecek gibi duruyor.

Kredi almak için gerekli belgelere sahip misiniz? Kredi işlemlerinizde kullanılacak şartlar ve dosyalar hakkında detaylı bilgilye kredi için gerekli belgeler sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Açıklanan paket içerisindeki taşıt kredisi seçenekleri, otomotiv sektörünü oldukça heyecanlandırdı. Özellikle yerli araç alımında kullanılacak otomobil kredisinde faizler %0,49’a kadar düşmüş durumda. Aylardır büyük bir finansal durgunluğun hakim olduğu sektörün bu krediler ile hareketlenmesi bekleniyor.

0,49 'dan Başlayan Fırsatlarla Yerli Taşıt Kredisi

Taşıt kredisi kamu ve özel bankaların uzun süredir sunduğu imkanlardan biri. Farklı bankalar sıfır ve ikinci el araçlar için değişen faiz oranları ile müşterilerine gereken desteği sağlıyor. Fakat, bankalar her ne kadar tüketicilere yardımcı olmaya çalışsa da koronavirüs salgını, otomotiv sektörünü her yönden etkilemiş ve araç alım satım işlemleri ciddi oranda azalmıştı.

Açıklanan yerli araç kredisi ile hem sektörün canlanması hem de yerli üretimi olan araçlara olan ilginin artması amaçlanıyor. Kredi desteğinin sıfır araçlar için sağlanıyor olması, yerli otomobil üreticilerinin de kapasitelerini artırmasını sağlayacak.

Örnek bir taşıt kredisi hesaplaması yapacak olursak, ilgili kamu bankalarından %0,49 faiz ve 48 ay vadeli 100 bin TL kredi alırsanız,  aylık ödemeniz 2.397 TL oluyor. Vade sonunda bankaya ödeyeceğiniz toplam tutar ise 115.580 TL. Sıfır km araçlar için son yıllarda sunulan en uygun kredi imkanlarından biri olan bu destek ile birçok kişi otomobil sahibi olabilecek.

Normal şartlarda bankaların sunduğu taşıt kredisi seçeneklerinde faiz oranı %0,82 ile %1,05 arasında değişiyor. Bu yerli araç kredisi desteği ile ödenecek faiz tutarlarının yarı yarıya ineceğini söylemek mümkün.

İkinci El Taşıt Kredisi

İkinci el araç satın almayı düşünenlere de, yüzde 0.82 faiz ve en fazla 6 ay ödemesiz olacak şekilde kredi seçenekleri sunuluyor. Azami vade süresinin 60 ay olduğu bu kredilerde üst limit 150 bin TL olarak belirlendi. Motosiklet, binek veya ticari araç alımında hem bireysel hem de kurumsal müşteriler bu taşıt kredisi imkanlarından faydalanabilecek.

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

İkinci el araç alırken 100 bin TL kredi çeken bir müşteri %0,82 faiz ve 48 ay vade süresi ile aylık 2.624 TL taksit ödeyerek taşıt sahibi olabiliyor. Toplamda geri ödenecek tutar 126.475 TL oluyor. Sıfır veya ikinci el araçlar için taşıt kredisi başvuruları 5 Haziran 2020 Cuma günü itibariyle başlıyor.

Açıklanan kredi paketinde Ziraat Katılım ile Vakıf Katılım gibi bankalar da yer alıyor. İkinci el araçlar için de kredi seçenekleri olsa da otomotiv sektörü açısından en büyük etkiyi sıfır km araçlara yönelik taşıt kredilerinin yapması öngörülüyor. Fakat bu krediler de sadece Türkiye’de üretim yapan otomobil firmalarını kapsayacak.

Cumhuriyet tarihinin en büyük ve kapsamlı kredi desteklerinden biri olan bu paket içerisinde konut ve turizm gibi başlıklar olsa da, verilen krediler ile özellikle zor bir dönemden geçen otomotiv sektörünün yeniden eski günlerine dönmesi bekleniyor.

Düşük Faizli Otomobil Kredisi İmkanları Sektör Tarafından Olumlu Karşılandı

Düşük Faizli Otomobil Kredisi İmkanları Sektör Tarafından Olumlu Karşılandı Kamu bankaları tarafından sıfır km yerli araçlara %0,49 faiz imkanıyla verilecek olan krediler, otomotiv sektörünün yüzünü güldürdü. Konuyla ilgili açıklama yapan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, özellikle ikinci el araç satışlarının nisan ayında yarıya düştüğünü ifade etti. 

Daha önce hiç taşıt kredisi almadıysanız ve süreç hakkında fikriniz yoksa taşıt kredisi nasıl alınır? sayfamızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 

Şahsuvaroğlu, bunun sebebinin aynı ay içerisinde uygulanan sokağa çıkma yasağı ve beraberinde getirdiği ekonomik etkiler olduğuna vurgu yaptı. Fakat %0,49 faizli taşıt kredisi sayesinde tüketicilerin çok daha rahat bir şekilde araç satın alınacağını ve bunun da otomotiv sektörünü önümüzdeki günlerde daha hareketli hale getireceğini belirtti.

Bildiğiniz üzere Toyota Türkiye, C-HR ve Corolla modellerinin üretimini ülkemizde yapıyor. Kredi paketinin açıklanmasının ardından konuyla ilgili bir açıklama da Toyota Türkiye’nin CEO’su Ali Haydar Bozkurt’tan geldi. Açıklamada, %0,49 ile %0,69 arasında değişen faiz seçenekleri ile sunulacak taşıt kredisinin, otomotiv sektörüne çok ciddi bir destek olduğuna vurgu yaptı.

Sektörün, ülkemizde ihracat, üretim ve istihdam açısından çok ciddi bir katma değer yarattığına vurgu yapan Bozkurt, sıfır araçlara yönelik açıklanan desteğin ikinci el piyasasını da hareketlendireceğini belirtti. Salgından ötürü toplu taşıma ile ulaşımda belirli çekincelerin uzun bir süre devam edeceği ve bunun da sıfır ve ikinci el araçlara olan ilginin artıracağını söyledi.

İkinci el araç alım ve satım işlemleri gerçekleştiren Otoshops firmasının genel müdür Melih Mutlu da, söz konusu kredi paketlerinin otomotiv sektörünü yeniden canlandıracağını ifade etti. Sektörün oldukça zorlu bir süreçten geçtiğini söyleyen Mutlu, normalleşme dönemi kapsamında düşük faizli otomobil kredisi imkanlarının hem sıfır hem de ikinci el araçlara olan talepleri artıracağına vurgu yaptı. %0,49 faizli taşıt kredisi sayesinde sıfır araçlara yönelik artan ilginin, ikinci el piyasasındaki fiyatların da dengelenmesine katkıda bulunacağını söyledi.

Yerli Otomobilden Ne Anlamalıyız?

Yerli Otomobilden Ne Anlamalıyız? Kamu bankaları aracılığıyla sunulacak sıfır km araç kredisi seçeneklerinin hangi marka otomobilleri kapsadığına yönelik bazı yanlış anlaşılmalar mevcut. Özellikle sosyal medyada bu kredi desteğinin TOGG gibi tamamen yerli araçlara yönelik olacağı ve bu nedenle insanların bu projenin tamamlanmasını beklemek zorunda olduğu gibi açıklamalar bulunuyor.

Fakat bu bilginin tamamen yanlış olduğunu belirtmekte fayda var. Öncelikle, açıklanan kredi paketi şartlarında ifade edilen yerli araç tanımı Türkiye’de fabrikası bulunan, belirli bir istihdam sağlayan ve bazı modellerini bu fabrikalarda üreten markaları kapsamakta. Bu bağlamda, söz konusu otomobil kredisi paketinin binek araç sınıfında şu markaları kapsadığını belirtebiliriz:      

 • Fiat      
 • Hyundai      
 • Toyota      
 • Renault      
 • Honda


Ülkemizde ticari araç üretimi yapan marka sayısı da bir hayli fazla. Bu nedenle, hem bireysel hem de kurumsal düzeyde sıfır araç satın almayı düşünen kişi ya da kurumlar şu markaların araçlarını değerlendirebilir.      

 • BMC      
 • Fiat      
 • Ford      
 • GAZ      
 • Isuzu      
 • Karsan      
 • Mercedes      
 • Otokar      
 • Temsa


Ülkemizde binek araç kategorisinde en iddialı olan markalardan biri olan Renault’un Megane Sedan ve Clio’nun farklı versiyonları en fazla satılan modeller arasında. Honda’nın Civic modeli, Fiat Egea, Hyundai’nin i10 ve i20 modelleri de bu kategorideki diğer popüler araçlar arasında. Dünya’nın en çok satılan markalarından biri olan Toyota’nın Corolla modeli de uzun yıllardır Türkiye’de üretiliyor. Ülkemizde üretilen ilk hibrit otomobil Toyota CH-R de binek araç kategorisine sonradan katılan ve oldukça iddialı olan modellerden biri.

Dünyanın bir diğer önemli otomobil markası Ford da ticari araç üretimini büyük ölçüde Türkiye’de yapıyor. Transit, Custom, Trucks modellerini ülkemizde üreten Ford’un Courier modeli ise Türkiye’de en çok satılan hafif ticari araç olarak biliniyor. Bu kredi paketlerinin ticari araçları da kapsıyor olması, özellikle kurumsal müşteriler için çok büyük bir avantaj teşkil ediyor.  

Yazar Hakkında

yazar
Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

18 Oy

-

4,06 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • Parsel Nasıl Sorgulanır? 22.07.2021

  Parsel Nasıl Sorgulanır?

 • Fon Nedir? 12.07.2021

  Fon Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon