Taşıt Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar Değişti?

Kredi faiz oranları 2018 yılı içinde piyasaların durumuna bağlantılı olarak bir önceki seneye göre yüksek seyretti. Hazırladığımız bu yazıda Ağustos, Eylül ve Ekim 2018 taşıt kredisi faiz oranlarının değişimine yer veriyoruz.

Araç alımlarında taşıt kredisi kullanımı yaygın olsa da son dönemlerde tüm tüketici kredilerindeki faiz yükselişi taşıt kredilerinde de kendini gösterdi. Az sonra göreceğiniz tablolardan da anlaşılacağı üzere baz aldığımız üç aylık dönemde dahi taşıt kredisi faiz oranlarında ciddi bir yükseliş var. Kimi banka içinde faiz oranları zaman zaman düşüş eğiliminde olsa da genel bir yükselişten bahsetmek mümkün. Ancak bu noktada dikkatinizi çekmek istediğimiz iki durum var…

Dikkatinizi çekmek istediğimiz durumlardan birincisi yükselişin ne kadar süreyle devam edeceğinin belirsiz olduğu. Şu an taşıt kredisi faiz oranları yüksek olduğu için kredi çekmek istemiyor olabilirsiniz ama bir süredir yükselişte olan faizlerin daha ne kadar süre yükseleceği de düşmeye başladığında ne kadar düşeceği de belirsiz. Bu nedenle araç sahibi olmak istiyorsanız yine de taşıt kredileri avantajlı bir çözüm.

Diğer bir konu ise 2018 sonuna kadar geçerli olan ÖTV indirimi. Aracın toplam bedelini oldukça ekleyen ÖTV’de yapılan indirim kısa süreliğine tanınan bir fırsat…

1 Ağustos ve 31 Ekim verileri baz alınarak hazırlanan aşağıdaki tabloda bankaların bu üç aylık süreç içinde genel olarak düşüş mü yoksa yükseliş eğiliminde mi olduğunu görebilirsiniz.

agustos-tasit-faiz-orani

 

Aşağıdaki grafikte geçtiğimiz üç ayda bazı bankaların taşıt kredisi faiz oranlarına göre hazırlanmış değişim grafiğini görebilirsiniz. Üç aylık süreçte en düşük ve en yüksek faiz oranlarındaki değişim eğrisi bankadan bankaya değişiyor.

minimum-tasit-kredisi-faiz-orani

 

maksimum-tasit-kredisi-faiz-orani

Grafikleri genel olarak değerlendirdiğimizde son üç aylık dönemde taşıt kredisi faiz oranlarının yükselişte olduğu sonucuna varabiliriz. Küçük bir hesaplama yaparsak Ağustos ayı başında tablomuzdaki en avantajlı taşıt kredisi faiz oranı olan %1,60 ile 48 ay vadeli 50 bin TL araç kredisi alsaydınız vade bitiminde ödeyeceğiniz toplam tutar 76.976,14 TL olacaktı. Aynı bankanın Ekim sonu faiz oranı ile aynı hesaplamayı yaptığımızda ise ödenecek toplam tutar 98.166,26 TL oluyor.

Kredi faiz oranları maalesef genel olarak yükseliş eğiliminde. Daha ne kadar yükseleceği de ne zaman düşmeye başlayacağı da öngörülemiyor. Taşıt kredisi kullanarak araç almayı planlıyorsanız Hangikredi.com’dan taşıt kredilerini karşılaştırarak en avantajlı seçeneğe ulaşabilir ve daha az geri ödeme yapabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın!
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir