Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Taşıt Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar Değişti?

Merve Mumcu

Merve Mumcu

8.11.2018

Kredi faiz oranları 2018 yılı içinde piyasaların durumuna bağlantılı olarak bir önceki seneye göre yüksek seyretti.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar Değişti?

Hazırladığımız bu yazıda Ağustos, Eylül ve Ekim 2018 taşıt kredisi faiz oranlarının değişimine yer veriyoruz.

Kredi faiz oranları 2018 yılı içinde piyasaların durumuna bağlantılı olarak bir önceki seneye göre yüksek seyretti. Hazırladığımız bu yazıda Ağustos, Eylül ve Ekim 2018 taşıt kredisi faiz oranlarının değişimine yer veriyoruz.

Araç alımlarında taşıt kredisi kullanımı yaygın olsa da son dönemlerde tüm tüketici kredilerindeki faiz yükselişi taşıt kredilerinde de kendini gösterdi. Az sonra göreceğiniz tablolardan da anlaşılacağı üzere baz aldığımız üç aylık dönemde dahi taşıt kredisi faiz oranlarında ciddi bir yükseliş var. Kimi banka içinde faiz oranları zaman zaman düşüş eğiliminde olsa da genel bir yükselişten bahsetmek mümkün. Ancak bu noktada dikkatinizi çekmek istediğimiz iki durum var…

Dikkatinizi çekmek istediğimiz durumlardan birincisi yükselişin ne kadar süreyle devam edeceğinin belirsiz olduğu. Şu an taşıt kredisi faiz oranları yüksek olduğu için kredi çekmek istemiyor olabilirsiniz ama bir süredir yükselişte olan faizlerin daha ne kadar süre yükseleceği de düşmeye başladığında ne kadar düşeceği de belirsiz. Bu nedenle araç sahibi olmak istiyorsanız yine de taşıt kredileri avantajlı bir çözüm.

Diğer bir konu ise 2018 sonuna kadar geçerli olan ÖTV indirimi. Aracın toplam bedelini oldukça ekleyen ÖTV’de yapılan indirim kısa süreliğine tanınan bir fırsat…

1 Ağustos ve 31 Ekim verileri baz alınarak hazırlanan aşağıdaki tabloda bankaların bu üç aylık süreç içinde genel olarak düşüş mü yoksa yükseliş eğiliminde mi olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki grafikte geçtiğimiz üç ayda bazı bankaların taşıt kredisi faiz oranlarına göre hazırlanmış değişim grafiğini görebilirsiniz. Üç aylık süreçte en düşük ve en yüksek faiz oranlarındaki değişim eğrisi bankadan bankaya değişiyor.

Grafikleri genel olarak değerlendirdiğimizde son üç aylık dönemde taşıt kredisi faiz oranlarının yükselişte olduğu sonucuna varabiliriz. Küçük bir hesaplama yaparsak Ağustos ayı başında tablomuzdaki en avantajlı taşıt kredisi faiz oranı olan %1,60 ile 48 ay vadeli 50 bin TL araç kredisi alsaydınız vade bitiminde ödeyeceğiniz toplam tutar 76.976,14 TL olacaktı. Aynı bankanın Ekim sonu faiz oranı ile aynı hesaplamayı yaptığımızda ise ödenecek toplam tutar 98.166,26 TL oluyor.

Kredi faiz oranları maalesef genel olarak yükseliş eğiliminde. Daha ne kadar yükseleceği de ne zaman düşmeye başlayacağı da öngörülemiyor. Taşıt kredisi kullanarak araç almayı planlıyorsanız Hangikredi.com’dan taşıt kredilerini karşılaştırarak en avantajlı seçeneğe ulaşabilir ve daha az geri ödeme yapabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın!

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler 22.01.2021

  Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.