Tapu harcı ve KDV düştü, konut kredisine indirim geliyor!

Geçtiğimiz günlerde ev almak isteyenleri sevindirecek gelişmeler yaşandı. Tapu harcı ve KDV indirimleri Resmi Gazete’de yayımlanırken konut kredi faiz oranları için indirim teklifi Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi.

Tapu harcı ve KDV’ye indirim

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre 6 ay süreyle yani 31 Ekim 2018 tarihine kadar tapu harcı binde 20’den binde 15’e, yüzde 18 olan KDV oranı ise yüzde 8’e çekildi. Bakanlar Kurulu’nun kararıyla uygulanan bu indirime göre 500 bin TL’lik bir konut almak istediğinizde uygulanacak 90 bin TL’lik KDV 40 bin TL’ye, 10 bin TL’lik tapu harcı ise 7500 TL’ye düşüyor. Alınan bu indirim kararının sektöre hareketlilik getirmesi bekleniyor.

Konut kredisi faiz oranları düşecek…

Konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer, konut kredisi faiz oranları düşecek mi gibi sorularla konut alımlarını erteleyen tüketicileri ilgilendiren ve hem tüketiciyi sevindirecek hem de sektörü hareketlendirecek bir diğer haber ise Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Türkiye Bankalar Birliği (TBB)’nin genel kuruluna katılan Yıldırım, hem bankaların genel müdürlerinden talepte bulundu hem de yeni kampanyaları açıkladı. “Yüksek faiz sizin için de iyi değilse kâr etmiyorsanız gelin indirelim. Hem kâr edin hem memleket kazansın.” diyen Başbakan Yıldırım sözlerinin sonunda Ziraat Bankası’nın konut kredileri ile ilgili kampanya başlatacağını duyurdu.

%1 olması bekleniyor…

Edinilen bilgiye göre önümüzdeki birkaç gün içinde başta Ziraat Bankası olmak üzere sektörün önde gelen bankalarının yer alacağı bir eylem planı kamuoyu ile paylaşılacak. Faiz indirimi ve vade uzatımı gibi konuların bu eylem planının içinde olacağı söyleniyor. Beklenen, konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’e düşürülmesi. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), konut kredisi faizlerinin yüzde 0.99’a çekileceği açıklamasında bulundu.

KONUT KREDİSİ HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir