Risk Oranı Düşük Yatırım Araçları Neler?

Risk Oranı Düşük Yatırım Araçları

Elinde az ya da çok, bir miktar nakit parası olan çoğu kişinin en büyük arzularından biri doğru yatırımı yaparak parasını değerlendirmek. Özellikle hareketli ekonomik yapı dolayısıyla yatırım yapmak oldukça önemli. Bu aşamada da biriken paranın yatırım sonucunda kayıp yaşamaması gerekiyor. Peki risk oranı düşük yatırım araçları hangileri?

Vadeli Mevduat Hesapları

Vadeli mevduat hesabı en risksiz yatırım araçlarından biri. Vadeli mevduat hesabı, bankanın sunduğu faiz oranı neticesinde, yatırdığınız paranın vade bitiminde katlanmasını sağlar.

Vade bitiminde kazanılacak tutar, vade başında belli olduğundan herhangi bir risk yoktur. Mevduat hesabı açarken üst limit ortalama 100.000 TL olarak verilse de fakat bu tutar bankadan bankaya değişiklik gösterebileceğini unutmamakta fayda var. Aynı zamanda mevduat hesapları devlet güvencesi altında. Yani bankanın herhangi bir ekonomik sorunla karşılaşması durumunda devlet 150.000 TL’ye kadar olan tutarları müşteriye ödüyor. Vadeli mevduat hesabı ile ilgili tüm detayları mevduat hesabı sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Bonolar

Bonolar kısa süreli olduğu için en az risk barındıran yatırım araçları arasında yerini alır. 3 ay ile 1 sene arasında, yani orta vadede sayılan borçlanma seçeneklerinden yararlanarak yatırım yapmayı sağlar. Hazine Bonosu üzerinden verilecek olan kâr miktarları neticesinde, istenildiği zaman kolaylıkla nakde çevrilebilir. Devlet tarafından piyasaya sürülen bir sistem olduğu için de yatırımcıların güveni sağlanmış olur.

Tahvil

Devletin ya da bazı şirketlerin bütçe ihtiyacı kapsamında piyasaya sürmüş oldukları menkul değerler tahvil olarak adlandırılır. Genelde özel şirketlerin fon ihtiyaçları üzerinden doğan tutarları karşılamak adına Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin alınarak halka açılır. Tahviller banoların aksine, uzun vadeli yatırım türleridir. Genelde şirketler var oldukça yatırımınız aktif olarak devam eder. Yine belli vadeler söz konusu olsa da yatırımcılar vade sonunu beklemek zorunda kalmadan paralarını çekebilir, hatta piyasa hareketliliği neticesinde kar elde edilebilir.

Hazine bonosu ve devlet tahvili hakkında detaylı bilgi almak için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Borsa Yatırım Fonları

Borsa yatırım fonları, direkt olarak borsada gerçekleşen hareketliliği takip ederek risk dağıtma işlemi sayesinde alabileceğiniz hisseleri ifade eder. Esnek yatırım araçları olarak da adlandırılan borsa yatırım fonları neticesinde kolaylıkla alım-satım yapılabilir. Böylelikle borsada devam eden piyasa hareketliliğini kâra çevirmek mümkün olur.

Hisse Senetleri

Hisse senetleri, yatırım konusunda en çok tercih edilen alım satım ve takas işlemleri arasında yer alır. Hisse senetlerinin istenildiği zaman nakit olarak kullanılabilmesi kolaylık sağlar. Bu bakımdan her iki tarafın da ihtiyaçlarını karşılayan bir yapıya sahip. Özellikle şirketler üzerinden hisse senedi alımları yapıldığında büyük kar elde etmek mümkün.

Borsada Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Borsada yatırım yapmak, kontrollü olunması durumunda risk seviyesinin düşük olduğu alanlardan biri. Buna karşın, yapılan yatırımın miktarı ve türü üzerinden dikkat edilmesi gereken noktalar söz konusu. Yapılan yatırımların kazanç elde ederek borsada yer alması için dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik.

  1. Konuya Hakim Olmalısınız: Borsada yatırım yapma konusunda riskleri en aza indirmenin en kolay yolu, bildiğiniz bir iş kolu üzerinden yatırım yapmanız. Her ne kadar yatırım yaptığınız alan için sizin bir söz hakkınız olmasa da piyasadaki hareketlilikleri daha iyi incelemek ve buna göre önleminizi almak için bildiğiniz bir sektör üzerinden borsada yatırım yapmanızda fayda var.
  2. Hesaplamanızı Gerçekçi Yapmalısınız: Borsaya yatırım yapanların en büyük problemi küçük değerli hisselerin ilerleyen dönemlerde çok büyük getirileri olacağına inanmaları. Hesaplama yaparken yatırım yaptığınız sektör ve hisseyi inceleyerek gerçekçi bir beklentiye girmenizde fayda var. Piyasaların çok üstünde olmayan hisselere yatırım yapmanız durumunda çok büyük bir kar elde etmeniz mümkün değil.
  3. Parayı İyi Değerlendirmelisiniz: Borsada çok güvenli işlemler yapılması mümkün olsa da elinizdeki paranın en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Her ne kadar risksiz bir seçenek elinizde bulunuyor olsa da her halükarda kenara ayırdığınız para ile yatırım yapın. Geçiminizi sağladığınız rakamlar üzerinden borsaya yatırım yapmak ilerleyen dönemlerde zorluk çekmenize sebep olabilir.
  4. Sabırlı Olmalısınız: Borsada yaptığınız yatırımlar anında geri dönüş sağlamayabilir. Eğer hemen geri dönüş bekliyorsanız borsa dışında bir alana para yatırmalısınız. Borsaya giren şirketlerin politikaları ve stratejileri neticesinde belirlenen karlılık oranları için yatırımınızı yaptıktan sonra belli bir süre beklemeniz gerekiyor.
  5. Doğru Kaynaklardan Bilgi Alın: İnternet dünyasının gelişmesi ile pek çok itibarı olmayan kişi ya da kurum borsa konusunda söz sahibi hale geldi. Yatırımlarınızın boşa gitmemesi ve uzun vadede kar elde edilmesi için kesinlikle alanında uzman olan kişi ya da kurumlardan destek almanız gerekiyor. Aksi durumda yanlış bir hisseye yatırım yapabileceğiniz gibi aynı zamanda kâr oranınızı da düşürebilirsiniz.
  6. Ortalamayı Azaltmaya Çalışmayın: Borsada yanlış yatırım yapan kullanıcıların en büyük atakları ortalamayı azaltmak oluyor. Bu durum da hem hisselerin kârlılık oranlarını etkiliyor hem de yatırımların değerini azaltıyor. Bu yüzden başkalarının zarar miktarını azaltmak için yapmış oldukları bu yöntemi kesinlikle kullanmamalısınız.

Yatırım seçeneklerinizin değerlendirilmesi ve risk yönetiminizin tamamlanmasının ardından sizin için en risksiz seçenekleri tercih edebilirsiniz.

 

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir