Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi

Özel sağlık sigortası vergi indirimi ile ilgili detayları Hangikredi.com olarak sizin için derledik.

İsteğe bağlı bir sigorta türü olan özel sağlık sigortası, hastalık ve kaza gibi durumlar sonucu oluşacak sağlık giderlerinin karşılanmasını sağlar. Küçük miktarlarda ödeyeceğiniz özel sağlık sigortası primleri hastalık ya da kaza gibi durumlarla karşılaştığınızda sizi yüklü hastane masrafları ödemekten kurtarır. Özel sağlık sigortası yaptırmanın bir diğer avantajı ise özel sağlık sigortası yaptıranlara uygulanan vergi indirimi.

Sigorta yaptıran kişi kendisinin, eşinin ve çocuklarının özel sağlık sigortası primlerini vergiden düşürebilir.

Maaş bordrosu bulunan sigortalı, aylık özel sağlık sigortası priminin, ödeme yaptığı aydaki brüt kazancının %15’ini, aylık asgari ücret tutarını aşmayacak kadar kısmını gelir vergisi matrahından indirebilir.

Gelir vergisi beyannamesine tabi olan mükellef, ödeyeceği özel sağlık sigortası primlerini, beyan edilmiş olan yıllık gelirin %15’ini, yıllık asgari ücret tutarını aşmayacak şekilde gelir vergisinden indirebilir.

Bu vergi indirimlerinden faydalanabilmek için bordrolu çalışan iseniz iş yerinizin muhasebe departmanına sağlık sigortası makbuzunu vermelisiniz. Gelir vergisi beyannamesine tabi olan bir serbest çalışan iseniz sağlık sigortası makbuzunda yer alan özel sağlık sigortası prim tutarını gelir vergisi beyannamesinde belirtmelisiniz. Bu işlemleri gerçekleştirerek özel sağlık sigortası vergi indirimden faydalanabilirsiniz.

Eğer hala bir özel sağlık sigortanız yoksa Hangikredi.com Sigorta sayfası üzerinden sadece 3 dakikada özel sağlık sigortası sorgulama işlemi yapabilir, poliçeler hakkında detaylı bilgi alabilir, özel sağlık sigortası poliçesi satın alabilirsiniz.

En Avantajlı Sigortayı Bul
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir