Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi

Merve Mumcu

Merve Mumcu

30.09.2014

Özel sağlık sigortası vergi indirimi ile ilgili detayları Hangikredi.

Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi

com olarak sizin için derledik.

Özel sağlık sigortası vergi indirimi ile ilgili detayları Hangikredi.com olarak sizin için derledik.

İsteğe bağlı bir sigorta türü olan özel sağlık sigortası, hastalık ve kaza gibi durumlar sonucu oluşacak sağlık giderlerinin karşılanmasını sağlar. Küçük miktarlarda ödeyeceğiniz özel sağlık sigortası primleri hastalık ya da kaza gibi durumlarla karşılaştığınızda sizi yüklü hastane masrafları ödemekten kurtarır. Özel sağlık sigortası yaptırmanın bir diğer avantajı ise özel sağlık sigortası yaptıranlara uygulanan vergi indirimi.

Sigorta yaptıran kişi kendisinin, eşinin ve çocuklarının özel sağlık sigortası primlerini vergiden düşürebilir.

Maaş bordrosu bulunan sigortalı, aylık özel sağlık sigortası priminin, ödeme yaptığı aydaki brüt kazancının %15’ini, aylık asgari ücret tutarını aşmayacak kadar kısmını gelir vergisi matrahından indirebilir.

Gelir vergisi beyannamesine tabi olan mükellef, ödeyeceği özel sağlık sigortası primlerini, beyan edilmiş olan yıllık gelirin %15’ini, yıllık asgari ücret tutarını aşmayacak şekilde gelir vergisinden indirebilir.

Bu vergi indirimlerinden faydalanabilmek için bordrolu çalışan iseniz iş yerinizin muhasebe departmanına sağlık sigortası makbuzunu vermelisiniz. Gelir vergisi beyannamesine tabi olan bir serbest çalışan iseniz sağlık sigortası makbuzunda yer alan özel sağlık sigortası prim tutarını gelir vergisi beyannamesinde belirtmelisiniz. Bu işlemleri gerçekleştirerek özel sağlık sigortası vergi indirimden faydalanabilirsiniz.

Eğer hala bir özel sağlık sigortanız yoksa Hangikredi.com Sigorta sayfası üzerinden sadece 3 dakikada özel sağlık sigortası sorgulama işlemi yapabilir, poliçeler hakkında detaylı bilgi alabilir, özel sağlık sigortası poliçesi satın alabilirsiniz.

En Avantajlı Sigortayı Bul

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler 22.01.2021

  Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.