Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Merve Mumcu

Merve Mumcu

27.06.2012

Otomobiller artık bir lüks olmaktan çıkıp bir ihtiyaç haline geldi.

Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 İhtiyaç sebebi ve ekonomik durumunun genişliğine ya da kısıtlılığına göre tüketiciler, 0 km araba sahibi olmak isteyecekleri gibi ikinci el otomobil sahibi de olmak isteyebilirler.

Otomobiller artık bir lüks olmaktan çıkıp bir ihtiyaç haline geldi. İhtiyaç sebebi ve ekonomik durumunun genişliğine ya da kısıtlılığına göre tüketiciler, 0 km araba sahibi olmak isteyecekleri gibi ikinci el otomobil sahibi de olmak isteyebilirler.

Her iki durumda da araç sahibi olmak isteyen tüketicilerin dikkat etmesi gereken bir dizi önemli nokta var. Tabi ki her ekonomik kesimin kendi ihtiyaçları, bütçeleri ve beklentilerine göre bu noktalar değişebiliyor. Gelin bu önemli noktaları birlikte inceleyelim.

Güçlü Ekonomi Sahipleri İçin Tavsiyeler

Eğer sahip olduğunuz ekonomik güce güveniyorsanız ve maddi açıdan bir engeliniz yoksa, öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken şey, aracın kullanım amacı olacaktır.

Uzun yol için araç satın alacaksanız tam anlamıyla “uzun yol arabası” satın almalısınız. Hep zevkinize hitap etmesi, hem konforlu ve güvenli olması, donanım itibariyle dayanıklı olmakla birlikte uzun yolda size gerekecek aksesuarları da barındırması gerekir.

Hız tutkunu iseniz ve bunun için otomobil satın alacaksanız estetik duruş, güvenlik, sağlamlık, donanım ve motor açısından sağlam bir araba seçmeli; arazi kullanımı için alacaksanız da dört çeker bir araç satın almalısınız.

Orta Ekonomi Sahipleri İçin Tavsiyeler

Öncelikle bütçeye uygunluk açısından inceleyeceğiniz otomobili ya 2. el üst segment içinden ya da 0 km alt segment içerisinden seçmek durumundasınız. Otomobili sevmeli ve benimsemelisiniz.

Aracın yedek parça maliyetleri, servis ve bakım konusunda yeterliliği, konfor ve güvenliği de aynı derecede önemlidir.

Araba Alırken Taşıt Kredisi Mi Yoksa İhtiyaç Kredisi Mi Avantajlı?

Zayıf Ekonomi Sahipleri İçin Tavsiyeler

Burada önemli olan aracın satın alma maliyeti ve kullanım maliyeti olmalıdır. Ya 0 km otoların en düşük fiyatlı seçeneklerini ya da ikinci el otomobilleri tercih etmelisiniz. Taşıt kredisi ile otomobil satın alacaksanız en düşük faiz oranı sunan bankadan en uzun vade ile kredi çekerek aylık taksitlerinizi bir nebze olsun düşürebilirsiniz.

İkinci El Araba Satın Almak

Araç kredisi kullanarak ikinci el otomobil satın almak istiyorsanız da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Pek çok banka ikinci el araba kredisi vermektedir fakat belli bir yaşa kadar olan ikinci el araçlar için kredi kullandırılmaktadır. Taşıt kredi ile ikinci el araba satın almak istiyorsanız arabanın çok yaşlı olmamasına dikkat etmelisiniz.

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı 3.03.2021

  Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı

 • Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2.03.2021

  Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır 1.03.2021

  Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.