Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?

Kredi borcu ile ilgili tüketicilerin aklına takılan pek çok soru var. Bunlardan biri de ölen kişinin kredi borcuna ne olacağı. Kredi borcu olan bir yakının ya da kendisinin ölmesi durumunda borca ne olduğu merak edenler için konunun detaylarını derledik.

Hayat Sigortası Borcu Öder Mi?

Kredilerde hayat sigortası uygulamasını kredi çekmiş olanlar bilirler. Çoğu kimseye gereksiz gelen bu uygulama aslında tam da konumuza başlık olan sorunun cevabı. Kredi çektiğinizde hayat sigortası yapılmasının sebebi hayati riske karşılık bankanın önlem almak istemesindendir. Bankaların kendini güvence altına almak istemesinden dolayı özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi ürünlerinde hayat sigortası talep edilir.

Hayat sigortası, bankanın güvencesi olmasının yanı sıra aslında yakınlarınız için de bir güvencedir. Kredi borcunuzu öderken ölmeniz halinde krediye istinaden hayat sigortası yaptırmışsanız kalan borcunuz mirasçılarınıza devrolmadan hayat sigortanız tarafından ödenir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki o da poliçenizin kapsamı. Hayat sigortası poliçeniz sadece kaza sonucu ölümü kapsıyorsa sağlık sorunları neticesinde yaşanan bir ölüm poliçe kapsamında değerlendirilmez ve sigorta şirketi borcu ödemez. Bu nedenle kredi alırken hayat sigortası yaptırıyorsanız poliçeyi detaylı olarak incelemenizi tavsiye ederiz.

Kredi Alırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. maddesi gereğince herhangi bir mal ya da hizmetin satın alınmasında aksine bir teamül, ticari örf ya da adet yoksa satıcı, o mal ya da hizmetin satışını başka bir mal ya da hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz. Kredilerde hayat sigortası ile ilgili bu maddeden çıkan sonuç, kredi alırken hayat sigortası yaptırmanın zorunlu olmadığı. Kredi alırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu olmadığı gibi yaptırmak isterseniz de krediyi aldığınız bankadan sigorta yaptırmanızı gerektiren bir zorunluluk da yok. Dilerseniz kredinize istinaden başka bir kuruluştan sigorta yaptırabilirsiniz.

Kredi başvurusunda hayat sigortası yaptırmak her ne kadar zorunlu değilse de olası ölüm durumuna karşı yakınlarınıza kredi borcu bırakmamak için küçük tutarlar ödeyerek hayat sigortası yaptırmanızda fayda var.

En Uygun Krediyi Bulmak İçin Tıklayın

Hayat Sigortası Yoksa Ne Olur?

Kredi alırken hayat sigortası yaptırılmadı ise ve borçluluk sürecinde ölüm gerçekleştiyse borç, kişinin mirasçılarına kalır. Banka borcun ödenmesini kişinin mirasçılarından talep eder. Mirasçıların mirası reddetme hakkı vardır fakat mirasın bir kısmını reddetmek diye bir durum söz konusu değildir. Ya varlıkla birlikte borcu da kabul edersiniz ya da varlıkla birlikte borcu da reddedersiniz. Reddi miras durumunda borçlunun mal varlığı araştırılır ve borç haciz yoluyla tahsil edilmeye çalışılır. Mirasçılar borcu redderse ve borçlunun kefili varsa banka borcun ödenmesini kefilden ister. Kefil yoksa verilmiş olan kredi banka için artık batık kredidir yani banka borcu tahsil edemez.

En uygun krediyi bulmak için Hangikredi.com Kredi sayfasından kredi hesaplaması yapabilirsiniz.

Hayat Sigortası İle İlgili Detaylar İçin Tıklayın
Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?
2 (40%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

43 yorum

 1. Sayın Ali,

  Mal varlığı gibi borçlar da miras olarak kalır. Miras reddi yapmadıysanız ödemeniz gerekir.

 2. Merhaba babam 07.08.2017 tarihinde kredi çekti ve 06.06.2019 tarihinde vefat etti yani çektiği kredinin 22 taksitini ödemişti ve hayat sigortası bulunuyo şimdi hayat sigortası bize babamın ödediği 22 taksiti geri mi yatiracak yoksa o 22 taksit+babamın hesabında kalan parayla diğer28 taksiti kapatıp artarsa bize verip eksik çıkarsa da bizden mi talep edecek

 3. Sayın Yaren,

  Kredi alınırken yapılan hayat sigortası olası vefat durumunda, kredi sahibinin bankaya kalan borcunun ödenmesi için yapılır. Sigorta şirketi sadece babanızın kalan borcunu bankaya ödeyecektir.

 4. Mrb iyi çalışmalar. Rahmetli babam 10 yıllık bankadan konut kredisi almıştı krediyi alirken.hayat sigortası zorunlu olarak anlaşılmıştı 7 yıl zorunlu kılınıp sigorta ödendi son 3 yıla yeni kanuna göre zorunlu olmayip hayat sigortasi yapılmadı ve son. 2 yil babam vefat etti. 35 bin TL borcumuz kaldı bankaya taksit tutarlarini hepsini ödedim ustune 25 bin tl sigorta ve dask borcu çıktı halada ödüyorum nasıl bir yol izlemeliyim

 5. Sayın Musa,

  Konuyla ilgili bir hukukçuya danışmanızı tavsiye ederiz.

 6. Merhabalar babam 2013 te vefat etti ondan önce ihtiyaç kredisi çekmişti vefatından sonra bankayla görüştük olum sebebini kabul etmediler bizde itiraz ettik 7 seneden sonra bize tebligat göndermişler ödemek zorunda miyiz

 7. Sayın Hülya,

  Borç size miras olarak kaldıysa ödemeniz gerekir. Konuyla ilgili olarak bir hukukçuyla iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.

 8. Babamın İş Bankasına Kredi Borcu Vardı.Fakat Krediyi Vakıf Banka Transfer Etti.Bu İşlem Yapılınca İş Bankasındaki Krediyi Kapattı.Krediyi Krediyle Kapattı Yani.Ama Yaklaşık 40 50 bin lira ödemişti Eski Bankasına.Sonrada Vakıfa Transfer Etti ve 7 Ay Sonra da Babam Vefat Etti Kanserden.Hastalığı Krediyi Transfer Ettikten 2 Ay Sonra Ortaya Çıktı.Benim Sorum Şu:
  İş Bankasına Ödeyip Kapattığı Kredinin Hepsini Geri Alabilirmiyiz?(İş Bankasındaki Borcu Kapatmıştı)
  Babamın Hayat Sigortası Vardı.

 9. Sayın Atilla,

  Hayat sigortası ödenen krediyi almak için değil, borçlunun vefat etmesi durumunda kalan borcun mirasçılara yansımadan sigorta şirketi tarafından ödenmesi içindir. Bu nedenle ödenmiş kredi miktarını geri almak gibi bir durum söz konusu değil.

 10. BABAM 15 YILLIK KREDİ ÇEKMİŞ 6 YIL ÖDEMİŞ VE DOĞAL OLÜM OLARAK VEFAT ETTİ. 9 YILI KALMIŞTI. HAYAT SİGORTASI VARMIŞ. SİGORTA ŞİRKETİ KALAN KREDİ BORCUNU KAPATMIŞ. BİZİM ÖDEMEMİZ GEREKEN BİR MİKTAR YOKMUŞ ÖYLE BİLGİ VERDİLER. SORUM ŞU ÇEVREDEN DUYDUĞUM GEÇMİŞTE ÖDEDİĞİ 6 YILLIK KREDİ MİKTARINI DA SİGORTA ŞİRKETİ VARISCILARINE ÖDERMİŞ BU DOĞRUMU


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir