Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?

Kredi borcu ile ilgili tüketicilerin aklına takılan pek çok soru var. Bunlardan biri de ölen kişinin kredi borcuna ne olacağı. Kredi borcu olan bir yakının ya da kendisinin ölmesi durumunda borca ne olduğu merak edenler için konunun detaylarını derledik.

Hayat Sigortası Borcu Öder Mi?

Kredilerde hayat sigortası uygulamasını kredi çekmiş olanlar bilirler. Çoğu kimseye gereksiz gelen bu uygulama aslında tam da konumuza başlık olan sorunun cevabı. Kredi çektiğinizde hayat sigortası yapılmasının sebebi hayati riske karşılık bankanın önlem almak istemesindendir. Bankaların kendini güvence altına almak istemesinden dolayı özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi ürünlerinde hayat sigortası talep edilir.

Hayat sigortası, bankanın güvencesi olmasının yanı sıra aslında yakınlarınız için de bir güvencedir. Kredi borcunuzu öderken ölmeniz halinde krediye istinaden hayat sigortası yaptırmışsanız kalan borcunuz mirasçılarınıza devrolmadan hayat sigortanız tarafından ödenir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki o da poliçenizin kapsamı. Hayat sigortası poliçeniz sadece kaza sonucu ölümü kapsıyorsa sağlık sorunları neticesinde yaşanan bir ölüm poliçe kapsamında değerlendirilmez ve sigorta şirketi borcu ödemez. Bu nedenle kredi alırken hayat sigortası yaptırıyorsanız poliçeyi detaylı olarak incelemenizi tavsiye ederiz.

Kredi Alırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. maddesi gereğince herhangi bir mal ya da hizmetin satın alınmasında aksine bir teamül, ticari örf ya da adet yoksa satıcı, o mal ya da hizmetin satışını başka bir mal ya da hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz. Kredilerde hayat sigortası ile ilgili bu maddeden çıkan sonuç, kredi alırken hayat sigortası yaptırmanın zorunlu olmadığı. Kredi alırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu olmadığı gibi yaptırmak isterseniz de krediyi aldığınız bankadan sigorta yaptırmanızı gerektiren bir zorunluluk da yok. Dilerseniz kredinize istinaden başka bir kuruluştan sigorta yaptırabilirsiniz.

Kredi başvurusunda hayat sigortası yaptırmak her ne kadar zorunlu değilse de olası ölüm durumuna karşı yakınlarınıza kredi borcu bırakmamak için küçük tutarlar ödeyerek hayat sigortası yaptırmanızda fayda var.

En Uygun Krediyi Bulmak İçin Tıklayın

Hayat Sigortası Yoksa Ne Olur?

Kredi alırken hayat sigortası yaptırılmadı ise ve borçluluk sürecinde ölüm gerçekleştiyse borç, kişinin mirasçılarına kalır. Banka borcun ödenmesini kişinin mirasçılarından talep eder. Mirasçıların mirası reddetme hakkı vardır fakat mirasın bir kısmını reddetmek diye bir durum söz konusu değildir. Ya varlıkla birlikte borcu da kabul edersiniz ya da varlıkla birlikte borcu da reddedersiniz. Reddi miras durumunda borçlunun mal varlığı araştırılır ve borç haciz yoluyla tahsil edilmeye çalışılır. Mirasçılar borcu redderse ve borçlunun kefili varsa banka borcun ödenmesini kefilden ister. Kefil yoksa verilmiş olan kredi banka için artık batık kredidir yani banka borcu tahsil edemez.

En uygun krediyi bulmak için Hangikredi.com Kredi sayfasından kredi hesaplaması yapabilirsiniz.

Hayat Sigortası İle İlgili Detaylar İçin Tıklayın
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

41 yorum

 1. Babam bankadan 2013 tarihinde kredi çekti 10 10 2017 vefat etti 45 ay 620 tl taksit yatırmış 15 ay kalmış ne yapabiliriz

 2. Sayın Umit Belen,

  Kredi alırken hayat sigortası yaptırdıysa, kalan tutar sigorta tarafından karşılanacaktır. Eğer sigorta yoksa borç, mirasçılarına kalacaktır.

 3. içerik benim için yeterli oldu. ayrıca bir makale çalışması yapıyordum bu konuda. verilen bilgiler çok işime yaradı teşekkürler.

 4. Mrb benim babam aralik ayinda oldu bankadan kredi cekmisti 4 senelik 2 sene sini odedi 2 sene kalmisti cikan para 22.5 milyar ama bize 4.5 milyar verdiler geri kalan 17 milyarla krediyi kapattilar ama bizim bildiginiz odedigi paranin hepsini bize odemeleri gerekmiyormu bu konuda yardimci olursaniz sevinirim babam emekliydi

 5. Sayın Halil,

  Hayat sigortasının amacı ödenmemiş kalan borcun mirasçılara kalmasını engelleyerek bankaya ödenmesini sağlamaktır. Dilerseniz konuyla ilgili bir avukattan destek alabilirsiniz.

 6. İyi günler Ben annem adına geçenlerde ülkemizde bulunan katılım bankasından taşıt kredisi çektim ve kredi çekerken anneme kredi çıkmadığı için memur omam nedeniyle kefil ben oldum.ve kredi çekerken hayat sigortasını bana banka görevlisinin kefil olduğu için anlamı olmadığı için hayat sigortasını yaptırmanın gerek olmadığını ve annem vefat etmesi dahilinde bile kefil olduğum için kredinin benim ödeceğimi söyledi bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz gerçekten böyle bi şey var mı???

 7. Sayın Hayattt,

  Kefil, kefil olduğu kişinin borcunu ödememesi durumunda tüm borcu ödeyeceğini garanti eden kişidir. Vefat durumunda borç öncelikle mirasçılara kalır. Mirasçılar reddi-miras yaparsa borcu kefilin ödemesi gerekebilir.

 8. Merhabalar.
  Babam 2018 in 4’ncü ayında 15000 tl kredi çekmiş ve bu kredinin 11 taksitini ödemiş.toplam faiziyle birlikte 21000 tl. Geri kalan 16.730 tl sini sigorta ödedi.babamın ödediği taksit 4500 tl yi bize geri öderlermi?
  Bir diğer hususda sigorta poliçesinde vefat halinde 34650 tl gibi bir rakam var.biz nasıl bir yol izlemeliyiz?
  Teşekkürler.

 9. Sayın Muzaffer,

  Hayat sigortası, borçlunun vefatı durumunda borcun kalan kısmını ödenmesi için yapılır. Borçlunun ödemiş olduğu kısım hayat sigortasının konusu içine girmez.

 10. Babam bu 2015 hendek olayların da hayatını kaybeti kendisinin herhangi bir mal varlığı yoktu fakat bankalara kredi ve kredi kartı borcu vardı mired edmedik borcu ödemek zorundamıyız


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir