OHAL’de Konut Kredisiyle Ev Alınır Mı?

Piyasalar, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından 15 Temmuz’da gerçekleştirilmiş olan darbe girişiminin yaralarını sarma çabasında. Bu bağlamda hükümet ve Merkez Bankası tarafından alınan önlemler yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimi gerçekleştiren terör örgütünün tüm unsurlarıyla ve hızla bertaraf edilebilmesi amacıyla 20 Temmuz itibariyle 3 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL)  ilan edildiğini duyurdu.

Ülkemizin şu an içinde olduğu olağanüstü halden dolayı akıllarda pek çok soru işareti var. Bunlardan biri de bu dönemde konut kredisi ile ev alınıp alınamayacağı. OHAL’de piyasaların şimdiki durumu ve olabilecekler ile ilgili açıklamalarda bulunan Genel Müdürümüz Yılmaz Sonışık, “Bankacılık sektörü, Türkiye’nin ekonomik yapı taşları arasında en sağlamlarından biri. Yaşanan olaylara rağmen para piyasalarında yaşanan ufak dalgalanmalar dışında, bankacılığa kalıcı bir etkisinin olmadığını gözlemliyoruz. Olaylardan bağımsız olarak bankaların 2.çeyrek karlılık açıklamaları da beklentinin üzerinde gerçekleşiyor olması da önemli bir pozitif gösterge” dedi.

EN DÜŞÜK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 1,10

Emlak sektöründeki durgunluğu piyasanın belirli bir doyuma ulaşması olarak yorumlayan Sonışık, “Alım gücü yüksek olan tüketiciler tarafından yaşamak için alınan evler ve yatırım için alınan ikincil konutlar belirli bir seviyeye geldi. Bir müddet bu alımların borçlanmaları devam ediyor olacak. Henüz konut alamamış büyük bir tüketici kitlesi daha var elbette ama buradaki ödeme gücü daha az. Düşük taksitle uzun vadeli olarak yani tam anlamıyla kira öder gibi mortgage ihtiyacı var burada. 2013 yılındaki yüzde 0,70’lere kadar düşen konut kredisi faiz oranları yerine bugün bankaların tabelalarda açıkladığı en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,10” açıklamasında bulundu.

“10 MİLYAR TL’LİK 1.6 MİLYON METREKARELİK KONUTUN SATILMASI BEKLENİYOR”

“Emlak Konut GYO’nun açıklamış olduğu kampanya ile toplam 10 milyar TL değerinde, 1.6 milyon metrekarelik konutun satılması beklenmekte” değerlendirmesinde bulunan Sonışık,  “Faiz oranı tüketicinin tercihine göre TÜFE oranı veya sabit yüzde 0,70 olarak belirleyeceği kredi 10 yıl vade ile geri ödeniyor olacak. Bu değerler mevcut konut kredileri ile karşılaştırılamayacak kadar iyi. Ancak genel olarak baktığımızda Emlak GYO’nun projelerinin lüks kategorisinde değerlendirilebilecek konut projeleri olduğunu unutmamakta fayda var” şeklinde konuştu. Sonışık, “kredinin fonlanması için bankalardan destek bulabilirlerse daha birçok emlak firması benzer hamleler yapabilir. GYODER de 56 bin konutluk 50 milyar TL büyüklüğündeki kampanyasını açıkladı” dedi.

“Bankaların kredileri fonlama maliyetlerinde somut bir iyileşme olmadıkça kredi faizleri düşmez” tespitinde bulunan Sonışık sözlerini şu şekilde sonlandırıyor: “Yani Emlak konutun bu kampanyası bankaların iştahını kabartsa da faiz oranları bu durumdan hemen etkilemez. Bununla birlikte Merkez Bankası ve BDDK’nın son günlerde dile getirdikleri karşılık fonlarını azaltmak gibi konularda gerçekçi adımlar atılırsa bankalar kredi faiz oranlarını düşürme konusunda olumlu adımlar atacaklardır. Bu dönemde tam bana göre dediğiniz bir ev için fırsat varsa kaçırmamak lazım, uzun vadeli bir borçlanma olacağı için kredi faizlerinde bir düşüş olduğunda yeniden yapılandırma ile kredinizdeki şartları iyileştirme olanağı bulabilirsiniz. Dolayısıyla bu günlerde öncelikle gayrimenkul fırsatlarını sonrada faiz oranlarında ki değişiklikleri tüketicilerin yakından takip etmesinde fayda görüyorum.”

Hemen Konut Kredisi Hesapla
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir