Neden Kredi Alamıyorum?

Bankaların sunduğu kredi ürünleri hayatımızın içinde olmasına ve sık sık kullanılmasına rağmen bazı durumlarda kredi ve kredi kartı başvurularımız onaylanmayabiliyor. Kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanmama nedenlerini bu yazımızda anlattık…

Kredi Alamama Nedenleri

Bankalar, kredi kartı başvurusu ya da kredi başvurusu değerlendirmesi yaparken çeşitli ölçütler belirlemiştir. Bazı kullanıcılar bu ölçütlerin dışında kaldığı için reddedilir. Siz de kredi başvurusuna red cevabı aldıysanız ve “Neden kredi alamıyorum?” diyenlerdenseniz sebep bunlardan biri ya da birkaçı olabilir:

 • Kredi başvurusunda gelir beyanı etmiş ancak bu geliri belgelememişseniz,
 • Belgelediğiniz gelirin talep ettiğiniz kredi tutarıyla arasında fark varsa,
 • Kredi başvurusu esnasında başka bir bankadan kullandığınız krediniz devam ediyorsa ve özellikle diğer kredi ödemesinde sorun yaşanıyorsa,
 • Tüketicinin, son bir yıl içinde gerek kredi kartı ödemesi gerek kredi ödemesi işlemlerinde istikrarsızlık görülüyorsa, bu zaman dilimi içerisinde geri ödeme işlemlerinde en az 4 ve daha çok gecikme yaşanmışsa,
 • Başvuruyu yapan tüketicinin KKB veri tabanı içerisinde bir kredi referansı bulunmadıkça iş yerinde 6 aydan daha az bir zamanda çalışmaktaysa,
 • “Kara Liste” adı verilen uygulama çerçevesinde kredi sicilinde bir yasal ya da idari takip geçmişi varsa,
 • Kredi başvurusu yapan tüketici geçmişte bir başka arkadaşının borcuna kefil olduysa ve borç sahibinin geri ödeme yapmaması nedeniyle takip altına alındıysa,

kredi başvurusu yapan tüketicinin başvurusu büyük ihtimalle reddedilir. Bu nedenle tüketicilerin kredi notunu yüksek tutmak ve “kara liste” uygulamasında yer almamak için düzenli ödeme yapmaları çok önemli.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

492 yorum

 1. Sayın Erdoğan Savaş,

  Kredi notunuz yüksek olsa da bankalar tüm finans geçmişinizi görebilir. Finans geçmişinizde risk barındıran bir duruma rastladıkları için başvurularınız reddedilmiş olabilir. Farklı bankalara başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

 2. Merhaba kredi notum 980 sadece 1 adet kredi kartı borcu ödememde gecikme var fakat kredi çıkmıyor. Aylık gelirim 4200 tl sizce başka bankalara da başvurmalı mıyım?

 3. Sayın Halil,

  Kara listede olabilmeniz için hakkınızda yasal takip başlatılmış olması gerekir. Öncelikle Findeks’ten kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Kredi notunuz düşükse kredi alma ihtimaliniz de düşüktür.

 4. Sayın Erdoğan,

  Öncelikle kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

 5. Merhaba, benim 2016 ‘ da en fazla 2 taksit gecikmem oldu, ama tüm kredilerimi kapattım. 2016 yılında kredi puanım 700 iken şimdi 1100 puan. Benim esas sıkıntım 2016’ da tüm kredilerimi kapatmama rağmen KKB ‘ nin hatası sonucu 8 kredim ve yaklaşık 4.000 TL gecikmem görünüyordu. Ama bu gecikmeler normalde yok , yani 2016’ da kapattığım halde KKB bunu güncellememiş. Yani tamamıyla KKB’nin hatası nedeniyle kredi alamıyorum. Ancak ben KKB’ye itiraz edip tüm gecikmedeki kredilerimi sildirdim.Yine buna rağmen 1100 puanla kredim çıkmıyor . Ben nasıl kredi alabilirim? Teşekkürler.

 6. Merhaba benim aktif olan 2 kredim var birde kredi kartım 1.650 TL gelirim var iki yıldır aynı yerde çalışıyorum toplam borcum kmh larla birlikte 17.000 ben borç kapama kredisi istiyorum. Kredi puanım 1100 kusurlerde. Fakat çok fazla başvuru yaptigim için kredi çıkmıyor nasıl kredi alabilirim 1 aydır hiç başvuru yapmadım.

 7. 18 gün önce maaş müşterisi olduğum bankadan kredi başvurusunda bulundum daha önce başka bankalara başvuru yaptığınız için kredi veremiyoruz dediler kredi notum 1640 4 aydır sigortalıyım ne yapmam lazım.

 8. Sayın Savaş,

  Yapılan başvurular ortalama 30 gün içinde sistemden silinmektedir. Bir süre bekleyerek yeniden başvuruda bulunabilirsiniz.

 9. Sayın Özgür Öz,

  Konuyla ilgili bir hukukçudan destek almanızı tavsiye ederiz.

 10. Sayın Nur Fındık,

  Kredi alabilmek için öncelikle kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir