Ne almalı? Ev mi, ofis mi, arsa mı?

Bankaların 2106 senesinin ikinci yarısında konut kredisi faiz oranlarında yaptığı indirim bu sektördeki hareketliliği de beraberinde getirdi.

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Peki bu hareketlilik ev almak isteyen tasarruf sahiplerinin kararlarını nasıl etkilemeli? Ev almak için doğru bir zaman mı? Konut kredisini hangi şartlar oluşması durumunda kullanmalı? Ve ev alırken hangi kriterleri baz almalı?

Hangikredi.com olarak bu ve benzeri konularla ilgili olarak Remax İkon’dan Serdar Kın ile bir sohbet gerçekleştirdik.

İşte o röportaj:

Sizce şu an ev almak için doğru bir zaman mı?

Ev almak için doğru bir zaman. Kredi faizleri düşük. Ülkemizde her zaman gayrimenkul yatırımı güvenli bir liman olarak görülür. Eğer kira çarpanları iyiyse, gelişime açık bir alandaysa, sizin 5 ya da 10 yıllık ödeme planlarınıza uygun bir konut ya da bir ticari yatırımı öngörebiliyorsanız kesinlikle faizlerin düşük olduğu bu dönemde de çok rahatlıkla uygun konutlar bulunabilir ve alınabilir.

İnsanların ev alırken finansal tercihleri ağırlıklı olarak ne yönde? Konut kredisiyle mi yoksa birikimleriyle mi ev almayı tercih ediyorlar?

İnsanlar konut kredisine hangi statüde olursa olsun beyaz yakalı, mavi yakalı, iş adamı böyle bir yatırım yapmayı düşünen kim olursa olsun herkes konut kredisinin avantajlarından faydalanmak istiyor. Birikim yaparak ev almak yüzde 8 ile yüzde 10’luk bir bölümü temsil eder gayrimenkul sektörü alımlarında. Onun dışında bütün beyaz yakalı ve mavi yakalı ülkemizde çalışan insanlar da bir konut alıp bununla uzun vadeli mortgage kredisine girip, orayı sonra kiraya verip kendi elde ettikleri aylık gelirleri de destekleyerek bunu mortgage sisteminde mortagage’i ödeyip 3 temel ihtiyaçtan biri olan barınma ihtiyaçlarını gidermeye çaba sarf ederler.

BÜTÜN BANKALARIN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

O yüzden konut kredisine sürekli baş vururlar. İş adamları da yatırım bazlı düşündükleri için hayata bakış açıları ve en yakın 5 yıllık planları da yatırım üzerine istihdam ve para kazanmak üzerine oldukları için o nedenle onlar da konut ya da ticari konut yatırımı yaparlarken bununla ilgili her zaman konut kredisinden faydalanmak isterler. O nedenle ülkemizdeki konut kredisindeki hareketlilik her zaman yüksek seviyededir. Bilhassa mortgage sisteminden sonra çok daha efektif kullanılan bir alan haline geldi.

Yatırım için ev almak konusunda ne düşünüyorsunuz? Yatırım için ev almak, ofis almak ya da arsa almak bunlardan hangisi daha mantıklı?

Yatırım için ev alınır. Evet yatırım için gayrimenkul alınır. Eğer 10 senede bir dönüş planlıyorsak bununla ilgili dükkan ya da ofis yatırımı yapmak gelişime açık yerlerde ticaret merkezlerine yakın dükkan ya da ofis satın almalarını tercih etmek gerekir. İkinci seviyede yani 15-20 senede geri dönüşü olan bir yatırım düşünüyorsanız kesinlikle ev alınabilir. Konut yatırımı yapılması gerekir. Daha uzun vadeli bir yatırım da düşünülüyorsa bu da arsa yatırımlarıdır. Ancak arsa yatırımıyla ilgili şöyle bir artı bir nüans da belirtmek istiyorum; eğer devletin büyük projeler geliştirdiği bir alana yakın bir arsa söz korusu ise kısa vadede getiri sağlar. Onun dışında dediğim gibi arsa üçüncü sıradadır uzun vadeli bir yatırım aracıdır.

120 AY 200 BİN TL’LİK KONUT KREDİSİ ÖDEME PLANINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir