Mortgage Ödemeleri Geciktiğinde Ne Gibi Sorunlar Yaşanır?

Mortgage kredileri uzun vadeye yayılan krediler oldukları için ödeme aşamasında tüketiciler, bazen bazı problemler yaşayabilir.Peki, bu tür gecikmelerde ya da ödememe durumlarında ortaya ne gibi problemler çıkabilir?

Temerrüt Faizi

Tüketicinin, mortgage taksitini son ödeme tarihine kadar ödememesi durumunda bankalar, temerrüt uygulamasına gider. Bu uygulamaya göre bankalar, öncelikle 5 iş günü içerisinde tüketiciye temerrüte girdiğini bildirir. Bu aşamada aynı zamanda temerrüt faizi de uygulanmaya başlamıştır.

Temerrüte Düştükten Sonra da Ödeme Yapmamak

Tüketici, temerrüte girdikten sonra da ödeme yapmazsa yeni problemlerle karşılaşabilir. Ard arda iki taksitini ödemeyen tüketiciye, bankadan yeni bir mektup gönderilir. Bu mektupta banka, tüketiciden borcun tamamını ister ya da konuta el koyma hakkını tüketiciye bildirir.

Bu ikinci mektuptan sonraki bir ay içinde tüketici, kredi borcunu temerrüt faizleriyle birlikte öderse, yasal yaptırımlardan kurtulabilir. Aksi durumda ise banka, borcun tamamını istemekle birlikte bir ay içerisinde konuta el koyacaktır.

Konut Kredisi Yapılandırma

Bu Problemleri Yaşamamak İçin Ne Yapılmalı?

Tüketicinin, gecikme ya da ödeyememe ile ilgili sorun yaşamaması için, krediyi almadan önce ödeme planını iyi yapması gerekir. Özellikle mortgage kredilerinde ödeme planları uzun vadelerde yapıldığı için, kredi başvurusu öncesinde yapılacak gelir-gider durumu gözetimi daha çok önem arz etmektedir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir