Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Mortgage ile Alınan Ev Borç Bitmeden Satılabilir mi?

Merve Mumcu

Merve Mumcu

20.04.2012

Mortgage kredileri çoğu zaman uzun vadeye yayılması gereken krediler.

Mortgage ile Alınan Ev Borç Bitmeden Satılabilir mi?

Dolayısıyla birkaç sene sürebilen mortgage kredisi geri ödemelerinin borcu bitmeden önce tüketiciler ekonomik sıkıntıya düşebilir ve satın aldığı evini satmak isteyebilir.

Mortgage kredileri çoğu zaman uzun vadeye yayılması gereken krediler. Dolayısıyla birkaç sene sürebilen mortgage kredisi geri ödemelerinin borcu bitmeden önce tüketiciler ekonomik sıkıntıya düşebilir ve satın aldığı evini satmak isteyebilir. Peki, kredi borcu bitmeden önce, mortgage ile alınan evin satılması mümkün müdür?

Mortgage Kredisi Borcu Bitmeden Ev Satılabilir

Bankalardan aldığınız mortgage kredisi borcunuz bitmeden önce satın almış olduğunuz evi satmanız mümkün. Tabi ki bazı ek şartlarla… Bu şartlardan bahsetmek gerekirse öncelikle söylemek gerekir ki evinizi satmanız durumunda bankanız size bir tüketici kredisi kullandırır. Bu tüketici kredisi ise, evi sattığınız tarihten itibaren kalan borç miktarı üzerinden hesaplanır.

Bu uygulamanın daha açık anlamı şu: Bankanız, size kullandırdığı bu kredi ile en başta mortgage kredisi alırken muaf tutulduğunuz vergilerden, bu uygulama ile ödemekten sorumlu hale gelirsiniz.  Yani artık vergilendirilmiş bir borcunuz olur.

İpotekli Ev Satın Almak İstemeyen Alıcıları Dikkate Almak Gerek

Bütün bu resmi şartlarla birlikte kredi borcu bitmeden, satın aldığı evi satmayı düşünen tüketicilerin dikkat etmesi gereken bir nokta daha var: Konut satışlarında alıcılar, ipotekli evleri alma konusuna pek sıcak bakmazlar.

Bu durumun da şöyle bir çözümü mevcut: Satıcı, evi almak isteyen alıcı ile anlaşarak konut satışından aldığı para ile kredi borcunu kapatır ve iki taraf için de sorun kalmaz. Tabi bu durumda da, bankaya % 2 oranında kredi erken kapama ücreti ödenmesi gerektiğinin altını çizmekte fayda var.

Mortgage Kredisini Devretmek de Mümkün

Bir başka yöntem de, alıcının da ev kredisi kullanmak istemesi durumunda bankaya gidilerek, bir tür ipotek devri işlemi de sayılabilecek olan kredi devri işlemi yaptırmaktır. Bu tür bir işlem de bankaların tüketicilere sunduğu fırsatlardan birisi.

Hangikredi.com kredi hesaplama aracı ile düşük faizli ve bütçenize en uygun konut kredisi seçeneklerine karşılaştırma yaparak başvurabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın!

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler 22.01.2021

  Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.