Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredili Ev Satışı

Merve Mumcu

Merve Mumcu

3.09.2012

Kredili ev satışı nasıl olur? Konut kredisi (Mortgage) kullanarak ev veya daire satın aldınız ve bir nedenden ötürü almış olduğunuz bu gayrimenkulü satmak istiyorsunuz.

Kredili Ev Satışı

Ancak kredili ev satışı nasıl gerçekleştirilir diye aklınızda soru işaretleri varsa işte Hangikredi.

Kredili ev satışı nasıl olur? Konut kredisi (Mortgage) kullanarak ev veya daire satın aldınız ve bir nedenden ötürü almış olduğunuz bu gayrimenkulü satmak istiyorsunuz. Ancak kredili ev satışı nasıl gerçekleştirilir diye aklınızda soru işaretleri varsa işte Hangikredi.com’un cevabı.

İpotekli Ev Satışı

İpotekli evlerin satışı mümkündür. Öncelikle “ipotekli ev satılır mı” sorusunun kısa ve net cevabını vererek açıklayalım durumu. Mortgage kredisi kullanarak aldığınız evi, müşteri bulmanız durumunda satmanız pekala mümkündür ancak bu şekilde aldığınız evler, son taksidi ödenene kadar bankanın malı kabul edildiği için uymanız gereken bazı prosedürler vardır:

 • İlk yöntem evi peşin olarak satmanız ve ele geçen para ile bankaya olan borcunuzu kapatmanız. Böylece ev üzerindeki ipotek kalkmış olur. Ancak bu karşılıklı güven ilişkisine bağlıdır.
 • Bu nedenle eğer evi satın almak isteyen kişinin yeteri miktarda nakit parası var ise evin bedelini daha doğrusu kalan borcunuzu bankaya ödeyerek ev üstündeki, ipoteği kaldırabilir.
 • Karşı taraf da mortgage kredisinden yararlanarak almak istiyorsa evi, konut kredisini kullandığınız bankaya giderek gerekli yasal işlemleri gerçekleştirebilir ve devir teslim işlemini yapabilirsiniz.
 • Bu noktada kredi yapılandırılmasına da gidilebilir. Yani ev sahibine açılan kredi kapatılarak;  faiz oranlarını, vade sürelerini, taksit miktarlarını yeniden hesaplamak koşuluyla alıcıya bir kredi açılabilir.
 • Bankaya haber vermeden de taraflar aralarında anlaşarak alım-satım işlemini gerçekleştirebilirler ancak bu durum bazı riskler içerebilir.

Konut Kredisi Hesaplama

Hangikredi.com konut kredisi hesaplama aracını kullanarak ta ev sahibi olabilirsiniz. Yukarıda saydığımız maddeler satıcılar için önem arz etse de alıcılar için en makul ev sahibi olma yolu kendi mortgage kredisini kullanmaktır. En ucuz konut kredisine; doğru hesaplama, kolay karşılaştırma ve detaylı bir inceleme sonrası başvuru yapmalısınız. En düşük faiz oranları ve en uzun vade süreleri ile bütçeniz için en uygun kredi hangikredi.com’da!
En Avantajlı Konut Kredisini Bul

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler 22.01.2021

  Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.