Kredilere yeni düzenleme geliyor!

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından yayımlanan yeni taslak kredi vadeleri ile ilgili değişiklikler içeriyor. Hazırlanan yeni taslağa göre tüketici kredilerinin vadesi 36 ay olacak…

BDDK’nın yayımladığı yönetmelik taslağında tüketici kredisi vadesinin üst sınırı 36 ay olarak belirlendi. Hazırlanan taslağa göre:

“Tüketici kredilerinin vadesi otuz altı ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi kırk sekiz ayı; cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı aşamaz.”

Makro ihtiyati düzenlemeler içeren taslak ile ilgili BDDK tarafından yapılan basın açıklamasında finansal istikrarın güçlendirilmesi ve makro ekonomik dengeleme  sürecinin desteklenmesi kapsamında tüketim ve basiretli borçlanmanın teşviki için makro ihtiyati düzenlemeleri içeren taslaklar hazırlandığı yönünde açıkalamarda bulunuldu.

Taşıt kredisi kullandırım oranı da değişiyor…

Taşıt kredileri hakkında da düzenlemeler içeren taslağa göre, taşıt kredisi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 120 bin Türk Lirası ve altında olan araçlar için yüzde 70’i aşamayacak. Nihai fatura değeri 120 bin Türk Lirasının üzerinde kalan kısım için yüzde 50 oranında uygulanacak.

Bu ürünlerde kredi kartına taksit kalkacak!

Hazırlanan taslağa göre kredi kartıyla gerçekleştirelecek kuyum, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama, yurt dışı harcamaları, yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi, hediye çeki gibi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanmayacak.

Kredi kartı taksit sayısı ve ihtiyaç kredisi vade sınırlarına ilişkin değişiklikleri içeren taslak 2 Ağustos 2018 itibarıyla ilgili tarafların değerlendirmesine açıldı.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir