Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredilere yeni düzenleme geliyor!

Merve Mumcu

Merve Mumcu

2.08.2018

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından yayımlanan yeni taslak kredi vadeleri ile ilgili değişiklikler içeriyor.

Kredilere yeni düzenleme geliyor!

Hazırlanan yeni taslağa göre tüketici kredilerinin vadesi 36 ay olacak.

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından yayımlanan yeni taslak kredi vadeleri ile ilgili değişiklikler içeriyor. Hazırlanan yeni taslağa göre tüketici kredilerinin vadesi 36 ay olacak…

BDDK’nın yayımladığı yönetmelik taslağında tüketici kredisi vadesinin üst sınırı 36 ay olarak belirlendi. Hazırlanan taslağa göre:

“Tüketici kredilerinin vadesi otuz altı ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi kırk sekiz ayı; cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı aşamaz.”

Makro ihtiyati düzenlemeler içeren taslak ile ilgili BDDK tarafından yapılan basın açıklamasında finansal istikrarın güçlendirilmesi ve makro ekonomik dengeleme  sürecinin desteklenmesi kapsamında tüketim ve basiretli borçlanmanın teşviki için makro ihtiyati düzenlemeleri içeren taslaklar hazırlandığı yönünde açıkalamarda bulunuldu.

İçindekiler

Taşıt kredileri hakkında da düzenlemeler içeren taslağa göre, taşıt kredisi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 120 bin Türk Lirası ve altında olan araçlar için yüzde 70’i aşamayacak. Nihai fatura değeri 120 bin Türk Lirasının üzerinde kalan kısım için yüzde 50 oranında uygulanacak.

Hazırlanan taslağa göre kredi kartıyla gerçekleştirelecek kuyum, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama, yurt dışı harcamaları, yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi, hediye çeki gibi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanmayacak.

Kredi kartı taksit sayısı ve ihtiyaç kredisi vade sınırlarına ilişkin değişiklikleri içeren taslak 2 Ağustos 2018 itibarıyla ilgili tarafların değerlendirmesine açıldı.

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı 3.03.2021

  Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı

 • Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2.03.2021

  Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır 1.03.2021

  Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.