Krediler Ne Zaman 48 Ay Olacak?

Bir süredir ihtiyaç kredisi vadesinin 36 aydan 48 aya yükseltileceği konuşulmakta. Tüketicinin lehine olacak olan bu kararın ne zaman yürürlüğe gireceği ile ilgili bekleyiş devam ediyor.

İhtiyaç kredisi maksimum vadesinin 48 aya çıkartılması bir süredir gündemdeydi. Konuyla ilgili beklentilerin gerçeğe dönüşmesi umudu eylül ayı başında Başbakan Yardımcısı Nurettin Canik’in yaptığı konuşmayla biraz daha yükseldi. Konuşmasında kredi kartları ve tüketici kredileri ile ilgili ince bir çalışma yapacaklarını ifade eden Canikli’nin 20 Eylül’deki Bakanlar Kurulu’nun ardından yaptığı açıklama ise kararın önümüzdeki günlerde yürürlüğe gireceği mesajını verdi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canik, Bakanlar Kurulu’nun ardından yaptığı konuşmada sürecin tamamlandığını ve önümüzdeki hafta kararın Resmi Gazete’de yayımlanabileceğini belirtti.

Kredi kartında taksit yasağı kalkacak

Gelecek karar ile kredi kartı ile yapılan alışverişlerde bazı ürünlere yönelik taksit sayısı arttırılacak. Burada amaç talep patlaması yaratmadan ve lüks tüketimi teşvik etmeden bazı ürünlerin alımını kolaylaştırmak.

Beyaz eşyada beklenti 36 ay

Bu kararla mobilya ve beyaz eşyada yerli üretime ��ncelik verilirken cep telefonu alımlarındaki ve market alışverişlerindeki taksit yasağı kalkacak. Kredi kartı ile cep telefonu alımında aya kadar taksit imkanı sunulması bekleniyor. Kredi kartı ile beyaz eşya ve elektronik eşya alımında beklenen vade ise 36 ay.

İhtiyaç kredisi vadesinin 48 ay olmasının avantajı ne?

Mevcut düzende ihtiyaç kredilerinin maksimum vadesi 36 ay. Daha önce 60 ay olan ihtiyaç kredisi vadesi 2014’te yürürlüğe giren bir kararla 36 aya indirilmişti. Yakın zamanda yürülüğe girecek olan kararla bireysel tüketici kredisi vadesinin 48 aya uzatılması bekleniyor. Bu durum ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenlerin yararına. 10 bin TL’lik kredinizin aylık ödemesi, faiz oranını katmadan hesaplama yaparsak, 277 TL. 48 ay vade ile 10 bin TL kredi aldığınızda ise aylık taksit tutarı 208 TL oluyor. Aylık taksit ödemelerinizi faiz oranları ne olursa olsun düşürecek olan bu düzenleme ile aldığınız ihtiyaç kredisini daha kolay ödeyebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın
Krediler Ne Zaman 48 Ay Olacak?
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir