Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Krediler İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular - Merak Edilenler

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 12.12.2014 Güncelleme Tarihi: 7.01.2021

Krediler İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular - Merak Edilenler
Kredi kullanımı, haciz işlemleri, ipotekli başvuru, kredi notu, yapılandırma, sigortalılık süresi-gelir belgesi vb konularda merak edilenler bu makalemizde

Kredi kullanımı, haciz işlemleri, ipotekli başvuru, kredi notu, yapılandırma, sigortalılık süresi-gelir belgesi vb konularda merak edilenler bu makalemizde.

Bireysel ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi alanlarında sıkça sorulan sorular ve bizlere yorumlamamız için ilettiğiniz konulardan bazılarının cevapları aşağıdadır. Teferruatlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kredi Notu ile Alakalı Sorular

S: Kredi puanım düşük, nasıl kredi alabilirim?

C: Kredi notunuzu yükseltmek için gerekli adımları atarak birkaç ay sonra başvuru yapabilir ya da kredi notu düşük olan tüketicilere kredi veren bankaların kampanyalarını takip edebilirsiniz.

S: Kredi notu ne kadar sürede düzelir?

C: Kredi notu kısa sürede yükselmez. Düzenli kredi kartı ödemeleri, hesap hareketleri (maaş yatması, otomatik fatura ödeme işlemleri vb) sonucu birkaç içerisinde yükselişe geçer.

S: Kredi notu kaç olmalı?

C: Kredi notları genel olarak aşağıdaki gibi kabul görür ancak kredi onayı için tek unsurun kredi puanı olmadığını unutmayınız lütfen.

 • 700 – 1500 puan Kötü
 • 1500 – 1700 puan İyi
 • 1700 üzeri Çok iyi
En Avantajlı Kredi Hangi Bankada?

Kredi Borcu ve Haciz Hakkında Merak Edilenler

S: Kredi kartı borcumu ödeyemedim. Benim yüzümden haciz gelirse eşim/ailem etkilenir mi?

C: Durumlar değişkenlik gösterebilmekle beraber genellikle etkilenmez. Çünkü borçlardan öncelikle esas mükellef sorumludur. Yani ailenizin evine haciz gelmez ya da eşinizin maaşına bloke konulmaz.

S: Kredi borcumu ödeyemedim, hapis cezası alır mıyım?

C: Yasal takip esnasında “ödeme taahhüdü” imzalar ve ödeme yapamazsanız, hapis cezası durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

S: Kredi/kredi kartı borcum yüzünden haciz gelir mi?

C: Aile kullanımı için olan eşyalarınızdan (buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi vb) 1’er tane var ise haciz uygulanmaz. Borcun tahsili için mahkeme kararı ile maaşınızın 4’te 1’ine banka hesabından bloke konulabilir.

S: Eskiden takibe düşmüş olan borcumu kapattım, neden hala kredi çekemiyorum?

C: Yasal takip dosyaları Merkez Bankası tarafından 5 yıl süreyle saklanır. Bankalar ise daha uzun yıllar bunu tutabilirler. Bu durumda KKB puanınızı yükseltmek için çalışabilir ve daha önce muhatap olduğunuz bankadan “borcu yoktur” yazısı alarak yeniden başvuru yapabilirsiniz. Ancak tüm bunlar kesin olarak kredi kullanabileceğiniz anlamına gelmez.

S: Arkadaşım/akrabam için kredi kullanmıştım fakat ödemedi. Mağduriyetimi nasıl giderebilirim, yasal olarak ne yapabilirim?

C: Bu durumda bankalar nezdinde yasal muhatap siz olursunuz. Borç yüklü ise durumu bakaya açıklayarak küçük taksitler halinde yapılandırmaya çalışabilir ve ilgili kişi hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırma ve Gelir Belgesi ile İlgili SSS

S: Gelirim yok, evimi ipotek etsem kredi alabilir miyim?

C: Gelir belgesi ibraz etmeden bankaların yasal olarak kredi verebilmeleri mümkün değildir.

S: Farklı bankalara kredi borcum var, tek bankada toplayabilir miyim?

C: Tüketici ihtiyaç kredisi yapılandırması yapmak istiyorsanız borç transferi yapan bankalara başvurabilirsiniz. Tek bankaya borcunuz var ise aynı bankada en fazla 36 aya vade seçeneği ile yeni bir ödeme planı oluşturmak için başvurabilirsiniz.

S: Burs harçlığımı / KYK paramı gelir belgesi olarak ibraz edebilir miyim?

C: Burs ödemesi gelir belgesi olarak sunulamamaktadır.

Konut Kredisi Yapılandırma

Sigortalılık Süresi ve Ödemeler ile İlgili Sorular

S: İşe gireli 3 ay oldu kredi kullanabilir miyim?

C: Kredi veren bankalar kredi siciline bağlı olarak 4 – 6 ay arasında sigortalılık süresi talep etmektedirler.

S: Önceki işimden ayrılıp hemen yeni işe başladım. Kesintisiz olmasa da 2 yıldır sigortalıyım, kredi başvurum onaylanır mı?

C: Bankalar için esas olan kesintisiz sigortalılık süresidir. Yine de durum kredi siciliniz göre değişkenlik gösterebilir.

S: Ödemelerimi gecikmeli yapsam sorun olur mu?

C: Ödemelerin 3 aya kadar gecikmeli ödenmesi durumunda gecikme faizi ödenir. Ayrıca KKB puanını da olumsuz etkiler. 3 ayı aşması durumunda ise hakkınızda idari takip başlatılabilir.

Neden Kredi Alamıyorum?

Krediler ile ilgili merak ettiğiniz diğer soruların cevaplarını Bilgi Merkezimizde yer alan Uzman Makaleler kategorisinde bulabilirsiniz. Burada kısaca cevaplamaya çalıştığımız soruların ve çok daha fazlasının teferruatlı cevaplarını diğer yazılarımızda bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

351 Yorum

Hilal
Hilal 19.05.2020 • 00:00

biri bana yardımcı olabilir mi ben 1500 çektim 4 ayda kapattım 19600 çektim su an 9 ayım kaldı bu ay ara ödeme yapıp komple kapatacağım kredi notum 1239 su an ve 1 tane kredi kartı yapılandırmam var 2 taksit ödedim 6 taksit falan kaldı şimdi ben yeni bir kredi çekmek istesem bana hemen verirler mi kredi.(ve bu zamana kadar da borçlarımı hep gününden önce ödedim yapilandirmada soyle oldu 2 kredi öderken kredi kartımı ödemekte zorluk cekiyodum müşteri hizmetlerini aradım yapılandırma yapabilirsiniz dedi bana da mantıklı geldi kabul ettim bunun içinde 1 gün dahi olsa borcunuz gecikmesi gerekiyo ki yapılandırma yapabilelim dedi o yüzden 1 gun geciktirdim kartım asgarisini )

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 27.05.2020 • 00:00

Merhaba Hilal, Yapacağın başvuruların onaylanıp onaylanmaması tamamen bankanın inisiyatifinde. Düzenli ödemelere devam ederek kredi notunu yükseltebilir, başvurularının onaylanma olasılığını artırabilirsin.

Beğen(0)
Vuslat son
Vuslat son 20.04.2020 • 00:00

Merhaba bir bankadan çekmiş olduğum bir kredi var ve ben bu kredinin son 2 taksitini 1 hafta geciktirdim şuan son taksiti ödeyeceğim günü gelmeden ödediğimde kredi çıkarmı lütfen yardımcı olun

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 21.04.2020 • 00:00

Merhaba Vuslat, Ödemelerdeki her türlü gecikme kredi notunu olumsuz etkiler. Kredi başvurularının onaylanma sürecinde ise kredi notu etkili. Kredi notunu Findeks'ten öğrenebilirsin ve eğer düşükse mevcut ödemelerine düzenli şekilde devam ederek yükselmesini sağlayabilirsin.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon