Krediler İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular – Merak Edilenler

Kredi ile İlgili Sorular

Kredi kullanımı, haciz işlemleri, ipotekli başvuru, kredi notu, yapılandırma, sigortalılık süresi-gelir belgesi vb konularda merak edilenler bu makalemizde.

Bireysel ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi alanlarında sıkça sorulan sorular ve bizlere yorumlamamız için ilettiğiniz konulardan bazılarının cevapları aşağıdadır. Teferruatlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kredi Notu ile Alakalı Sorular

S: Kredi puanım düşük, nasıl kredi alabilirim?

C: Kredi notunuzu yükseltmek için gerekli adımları atarak birkaç ay sonra başvuru yapabilir ya da kredi notu düşük olan tüketicilere kredi veren bankaların kampanyalarını takip edebilirsiniz.

S: Kredi notu ne kadar sürede düzelir?

C: Kredi notu kısa sürede yükselmez. Düzenli kredi kartı ödemeleri, hesap hareketleri (maaş yatması, otomatik fatura ödeme işlemleri vb) sonucu birkaç içerisinde yükselişe geçer.

S: Kredi notu kaç olmalı?

C: Kredi notları genel olarak aşağıdaki gibi kabul görür ancak kredi onayı için tek unsurun kredi puanı olmadığını unutmayınız lütfen.

 • 700 – 1500 puan Kötü
 • 1500 – 1700 puan İyi
 • 1700 üzeri Çok iyi
En Avantajlı Kredi Hangi Bankada?

Kredi Borcu ve Haciz Hakkında Merak Edilenler

S: Kredi kartı borcumu ödeyemedim. Benim yüzümden haciz gelirse eşim/ailem etkilenir mi?

C: Durumlar değişkenlik gösterebilmekle beraber genellikle etkilenmez. Çünkü borçlardan öncelikle esas mükellef sorumludur. Yani ailenizin evine haciz gelmez ya da eşinizin maaşına bloke konulmaz.

S: Kredi borcumu ödeyemedim, hapis cezası alır mıyım?

C: Yasal takip esnasında “ödeme taahhüdü” imzalar ve ödeme yapamazsanız, hapis cezası durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

S: Kredi/kredi kartı borcum yüzünden haciz gelir mi?

C: Aile kullanımı için olan eşyalarınızdan (buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi vb) 1’er tane var ise haciz uygulanmaz. Borcun tahsili için mahkeme kararı ile maaşınızın 4’te 1’ine banka hesabından bloke konulabilir.

S: Eskiden takibe düşmüş olan borcumu kapattım, neden hala kredi çekemiyorum?

C: Yasal takip dosyaları Merkez Bankası tarafından 5 yıl süreyle saklanır. Bankalar ise daha uzun yıllar bunu tutabilirler. Bu durumda KKB puanınızı yükseltmek için çalışabilir ve daha önce muhatap olduğunuz bankadan “borcu yoktur” yazısı alarak yeniden başvuru yapabilirsiniz. Ancak tüm bunlar kesin olarak kredi kullanabileceğiniz anlamına gelmez.

S: Arkadaşım/akrabam için kredi kullanmıştım fakat ödemedi. Mağduriyetimi nasıl giderebilirim, yasal olarak ne yapabilirim?

C: Bu durumda bankalar nezdinde yasal muhatap siz olursunuz. Borç yüklü ise durumu bakaya açıklayarak küçük taksitler halinde yapılandırmaya çalışabilir ve ilgili kişi hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırma ve Gelir Belgesi ile İlgili SSS

S: Gelirim yok, evimi ipotek etsem kredi alabilir miyim?

C: Gelir belgesi ibraz etmeden bankaların yasal olarak kredi verebilmeleri mümkün değildir.

S: Farklı bankalara kredi borcum var, tek bankada toplayabilir miyim?

C: Tüketici ihtiyaç kredisi yapılandırması yapmak istiyorsanız borç transferi yapan bankalara başvurabilirsiniz. Tek bankaya borcunuz var ise aynı bankada en fazla 36 aya vade seçeneği ile yeni bir ödeme planı oluşturmak için başvurabilirsiniz.

S: Burs harçlığımı / KYK paramı gelir belgesi olarak ibraz edebilir miyim?

C: Burs ödemesi gelir belgesi olarak sunulamamaktadır.

Konut Kredisi Yapılandırma

Sigortalılık Süresi ve Ödemeler ile İlgili Sorular

S: İşe gireli 3 ay oldu kredi kullanabilir miyim?

C: Kredi veren bankalar kredi siciline bağlı olarak 4 – 6 ay arasında sigortalılık süresi talep etmektedirler.

S: Önceki işimden ayrılıp hemen yeni işe başladım. Kesintisiz olmasa da 2 yıldır sigortalıyım, kredi başvurum onaylanır mı?

C: Bankalar için esas olan kesintisiz sigortalılık süresidir. Yine de durum kredi siciliniz göre değişkenlik gösterebilir.

S: Ödemelerimi gecikmeli yapsam sorun olur mu?

C: Ödemelerin 3 aya kadar gecikmeli ödenmesi durumunda gecikme faizi ödenir. Ayrıca KKB puanını da olumsuz etkiler. 3 ayı aşması durumunda ise hakkınızda idari takip başlatılabilir.

Neden Kredi Alamıyorum?

Krediler ile ilgili merak ettiğiniz diğer soruların cevaplarını Bilgi Merkezimizde yer alan Uzman Makaleler kategorisinde bulabilirsiniz. Burada kısaca cevaplamaya çalıştığımız soruların ve çok daha fazlasının teferruatlı cevaplarını diğer yazılarımızda bulabilirsiniz.

Krediler İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular – Merak Edilenler
1.2 (23.08%) 13 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

363 yorum

 1. Merhabalar kredi puanım 1182 kredi çekmek istiyorum fakat kredi çekmek istediğim ve maaşımı aldığım bu bankaya toplamda 18 bin TL borcum var ödemelerimde bir problem yok.
  Bu bankaya annemin ve babamın özel sektör çalışanı olarak maaş bordrolarını ek gelir olarak gostersem kredi alabilir miyim.
  Aylık 3500 TL kendi gelirim var anne ve babamın toplam geliride 5000 bin TL civarı bana lazım olan kredi miktarı 80 bin TL bunun 18 bin TL’lik kısmı kredi çekeceğim bankadaki borcumu kapatmak için
  Kredi alma durumum nedir bilgi verirseniz sevinirim

 2. Merhaba Bayram,

  Başkasının geliri, ek gelir belgesi olarak bankaya sunulamaz. Bir bankaya kredi borcun varken başka bankalardan kredi alabilmen mümkün ancak burada gelire bakılır. Yasal olarak aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, belgelenebilir aylık gelirin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Bu sınır kapsamında yeni bir kredi alabilirsin ancak yine de başvuru yapmadan önce kredi notunu yükseltmeni tavsiye ederiz.

 3. Merhaba Zehra,

  Üçüncü bir kişinin borcu, kişinin kredi çekmesine engel olamaz. Bu nedenle akrabanızın mevcut borcu sizin başvurunuz konusunda sıkıntı oluşturmayacaktır.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir