Krediler ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular – Merak Edilenler

Kredi kullanımı, haciz işlemleri, ipotekli başvuru, kredi notu, yapılandırma, sigortalılık süresi – gelir belgesi vb konularda merak edilenler bu makalemizde.

Bireysel ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi alanlarında sıkça sorulan sorular ve bizlere yorumlamamız için ilettiğiniz konulardan bazılarının cevapları aşağıdadır. Teferruatlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kredi Notu ile Alakalı Sorular

S: Kredi puanım düşük, nasıl kredi alabilirim?

C: Kredi notunuzu yükseltmek için gerekli adımları atarak birkaç ay sonra başvuru yapabilir ya da kredi notu düşük olan tüketicilere kredi veren bankaların kampanyalarını takip edebilirsiniz.

S: Kredi notu ne kadar sürede düzelir?

C: Kredi notu kısa sürede yükselmez. Düzenli kredi kartı ödemeleri, hesap hareketleri (maaş yatması, otomatik fatura ödeme işlemleri vb) sonucu birkaç içerisinde yükselişe geçer.

S: Kredi notu kaç olmalı?

C: Kredi notları genel olarak aşağıdaki gibi kabul görür ancak kredi onayı için tek unsurun kredi puanı olmadığını unutmayınız lütfen.

 • 700 – 1500 puan Kötü
 • 1500 – 1700 puan İyi
 • 1700 üzeri Çok iyi

Kredi Borcu ve Haciz Hakkında Merak Edilenler

S: Kredi kartı borcumu ödeyemedim. Benim yüzümden haciz gelirse eşim/ailem etkilenir mi?

C: Durumlar değişkenlik gösterebilmekle beraber genellikle etkilenmez. Çünkü borçlardan öncelikle esas mükellef sorumludur. Yani ailenizin evine haciz gelmez ya da eşinizin maaşına bloke konulmaz.

S: Kredi borcumu ödeyemedim, hapis cezası alır mıyım?

C: Yasal takip esnasında “ödeme taahhüdü” imzalar ve ödeme yapamazsanız, hapis cezası durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

S: Kredi/kredi kartı borcum yüzünden haciz gelir mi?

C: Aile kullanımı için olan eşyalarınızdan (buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi vb) 1’er tane var ise haciz uygulanmaz. Borcun tahsili için mahkeme kararı ile maaşınızın 4’te 1’ine banka hesabından bloke konulabilir.

S: Eskiden takibe düşmüş olan borcumu kapattım, neden hala kredi çekemiyorum?

C: Yasal takip dosyaları Merkez Bankası’nca 5 yıl süreyle saklanır. Bankalar ise daha uzun yıllar bunu tutabilirler. Bu durumda KKB puanınızı yükseltmek için çalışabilir ve daha önce muhatap olduğunuz bankadan “borcu yoktur” yazısı alarak yeniden başvuru yapabilirsiniz. Ancak tüm bunlar kesin olarak kredi kullanabileceğiniz anlamına gelmez.

S: Arkadaşım/akrabam için kredi kullanmıştım fakat ödemedi. Mağduriyetimi nasıl giderebilirim, yasal olarak ne yapabilirim?

C: Bu durumda bankalar nezdinde yasal muhatap siz olursunuz. Borç yüklü ise durumu bakaya açıklayarak küçük taksitler halinde yapılandırmaya çalışabilir ve ilgili kişi hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırma ve Gelir Belgesi ile İlgili SSS

S: Gelirim yok, evimi ipotek etsem kredi alabilir miyim?

C: Gelir belgesi ibraz etmeden bankaların yasal olarak kredi verebilmeleri mümkün değildir.

S: Farklı bankalara kredi borcum var, tek bankada toplayabilir miyim?

C: Tüketici ihtiyaç kredisi yapılandırması yapmak istiyorsanız borç transferi yapan bankalara başvurabilirsiniz. Tek bankaya borcunuz var ise aynı bankada en fazla 36 aya vade seçeneği ile yeni bir ödeme planı oluşturmak için başvurabilirsiniz.

S: Burs harçlığımı / KYK paramı gelir belgesi olarak ibraz edebilir miyim?

C: Burs ödemesi gelir belgesi olarak sunulamamaktadır.

Konut Kredisi Yapılandırma

Sigortalılık Süresi ve Ödemeler ile İlgili Sorular

S: İşe gireli 3 ay oldu kredi kullanabilir miyim?

C: Kredi veren bankalar kredi siciline bağlı olarak 4 – 6 ay arasında sigortalılık süresi talep etmektedirler.

S: Önceki işimden ayrılıp hemen yeni işe başladım. Kesintisiz olmasa da 2 yıldır sigortalıyım, kredi başvurum onaylanır mı?

C: Bankalar için esas olan kesintisiz sigortalılık süresidir. Yine de durum kredi siciliniz göre değişkenlik gösterebilir.

S: Ödemelerimi gecikmeli yapsam sorun olur mu?

C: Ödemelerin 3 aya kadar gecikmeli ödenmesi durumunda gecikme faizi ödenir. Ayrıca KKB puanını da olumsuz etkiler. 3 ayı aşması durumunda ise hakkınızda idari takip başlatılabilir.

Neden Kredi Alamıyorum?

Krediler ile ilgili merak ettiğiniz diğer soruların cevaplarını Bilgi Merkezimizde yer alan Uzman Makaleler kategorisinde bulabilirsiniz. Burada kısaca cevaplamaya çalıştığımız soruların ve çok daha fazlasının teferruatlı cevaplarını diğer yazılarımızda bulabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Hesapla


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

333 Yorum

 1. emre

  bir kredi varken başka bir kredi çektiğimde ikinci kredinin faizi düşük olur mu.

  • Hangikredi.com

   Sayın Emre,

   Daha önce almış olduğunuz kredi, alacağınız diğer kredinin faiz oranını etkilemez.

 2. Mehmet

  kredilerimi yapılandırdım ve düzenli ödemeye devam ediyorum. düşük miktarlı kredi çekmemde engel var mıdır yapılandırdığım için?

  • Hangikredi.com

   Sayın Mehmet,

   Kredi notunuz ve geliriniz almak istediğiniz kredi tutarı için uygunsa kredi başvurunuz onaylanabilir ancak unutmayınız ki kredi başvurusunun onaylanması tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur.

 3. halil

  Merhaba 3 yıl önce çektiğim 10 yıllık 112.000 TL konut kredisini 2 yıl sonra yani yarı yarıya zaman ile kapatmak istiyorum. Yani 5 yıl kredi ödeyip 5 yılını ise nakit ile kapatmak istiyorum bu durumda nasıl bir faiz ve nasıl bir kar elde etmiş olurum.

  • Hangikredi.com

   Sayın Halil,

   Borcunuzu erken kapatmanız halinde bankaya erken kapama cezası ödemek zorunda kalırsınız. Beş yılda ödeyeceğiniz faiz tutarı ile erken ödeme cezasını karşılaştırarak hangisinin daha avantajlı olacağına karar verebilirsiniz. Kredi alırken yapmış olduğunuz sözleşemeye bakarak erken ödeme cezasının yüzde kaç olduğunu öğrenebilirsiniz.

 4. cem

  Merhaba,ben yaklaşık 17 aydır sigortalı olarak çalışıyorum. Asgari ücretin biraz üstünde bir para alıyorum. Kredi kartım var ve herhangi bir borcum yok. Bankadan bankaya ve kredi notuma göre elbet değişir ancak tahmini ne kadar kredi alabilirim?

  • Hangikredi.com

   Sayın Cem,

   Aylık taksit ödemelerinizin toplam tutarı, belgelenebilir aylık gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Bu bilginin ışığında ne kadar kredi alabileceğinize dair bir çıkarımda bulunabilirsiniz.

 5. birol

  Ben emekliyim maaşım az olduğu için çalışmadığım halde bir arkadaşımdan kredi kullanmak için maaş yazısı aldım onunla kredi çektim arkadaşıma zararı olurmu olursa ne olur.

  • Hangikredi.com

   Sayın Birol,

   Kefillik durumu söz konusu olmadığından arkadaşınız için olumsuz bir durumda söz konusu olmaz. Borcunuzu ödemediğiniz takdirde hakkınızda yasal takip başlatılır.

 6. seher

  sigortalı çalışanım maaşım 2.300 TL ve ek olarak kuaförlük yapıyorum belgeleyemediğim 1.500 TL gelirim var 8 aydır kredi kartı kullanıyorum ödemelerime çok dikkat ediyorum her ay mutlaka kullanıyorum gününde de ödemesini yapıyorum KKB puanım şuan 1240 ve 30.000 TL kredi kullanmak istiyorum fakat başvurumun olumsuz sonuçlanıp KKB puanımı düşürmesinden çekindiğim için başvuru yapamıyorum. Eğer şuan 30.000 TL kredi başvuru yaparsam olumlu sonuçlanma ihtimali ne olur? Olumlu sonuçlanması için yapmam gereken birşey var mı? KKB puanımı daha hızlı yükseltmemin başka bir yolu varmı?

  • Hangikredi.com

   Sayın Seher,

   Yasal olarak alabileceğiniz kredi miktarı aylık taksitlerin toplam tutarının, belgelenen gelirin yüzde ellisini geçmeyeceği şekilde düzenlenir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak gelirinize göre ne kadar kredi alabileceğinizin hesaplamasını yapabilirsiniz ancak yaptığımız hesaplama kredi notundan bağımsızdır. Bankalar kredi verebilmek için kredi notunun belli bir seviyenin üstünde olmasını ister ama bu seviye bankadan bankaya değişiklik gösterir. Size tavsiyemiz öncelikle gelirinize göre alabileceğiniz kredi miktarını öğrenip ardından bu miktara göre sadece birkaç bankaya başvuru yapmanız.

   https://www.hangikredi.com/kredi/hesaplama-araclari/ne-kadar-kredi-cekebilirim

1 15 16 17

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz