Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 30.12.2014 Güncelleme Tarihi: 11.03.2021

Hem gayrimenkul alımı hem de acil nakit ihtiyaçlarında tüketiciler bankaların sunduğu kredilerden yararlanıyor.

Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Hesaplanır?
Ancak bazen evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor.

Hem gayrimenkul alımı hem de acil nakit ihtiyaçlarında tüketiciler bankaların sunduğu kredilerden yararlanıyor. Ancak bazen evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor. Böyle durumlarda kredi yapılandırma yoluna gitmek pek çok tüketicinin tercihi. Peki kredinizi nasıl yapılandırabileceğinizi biliyor musunuz?

Kredi yapılandırma nedir?

Kredi yapılandırma ya da diğer adıyla refinansman mevcut kredi borcunuzun güncel yapılandırma faiz oranıyla yeniden hesaplanması anlamına geliyor. Yapılandırma ile ayrıca vadeyi uzatarak aylık taksitlerinizin tutarını azaltabilirsiniz.

Yapılandırma faiz oranları, güncel faiz oranlarından farklı olduğu için bankanızın yapılandırma faiz oranının kaç olduğunu öğrenmeniz gerekir. Eğer bankanın sunduğu yeni faiz oranı, sizin ödemekte olduğunuz kredinin koşullarından daha cazipse yeni faiz oranına göre kalan borcunuz yeniden vadelendirilir. Bankanız yapılandırma talebinizi kabul etmezse, başka bankalardan borç transferi talebinde de bulunabilirsiniz.

Hangikredi.com yapılandırma hesaplama aracı ile yaptığımız örnek hesaplamayı aşağıda görebilirsiniz.

Toplam kazancınız, krediyi çektiğiniz faiz oranı ve bankanın güncel yapılandırma faiz oranına göre değişiklik gösterecek olsa da yapılandırma sayesinde binlerce TL kâr edebilirsiniz.

Kredimi Yapılandırırsam Ne kadar Öderim?

Konut Kredisi Yapılandırma

Yapılandırma için en çok tercih edilen kredi ürünü konut kredisi. Uzun vadelerle alınan ve yüklü bir kredi ürünü olan konut kredisinde yapılandırma olanağı tüketicinin cebinden çıkacak toplam geri ödeme tutarının azalmasını sağlıyor. Yüksek faiz oranıyla konut kredisi aldıysanız bankanızın güncel yapılandırma faiz oranını öğrenerek yapılandırma talep edebilirsiniz. Özellikle kamu bankalarının konut kredisi faiz oranını %0,99’a çekmesinin ardından gündeme gelen yapılandırma olanağı ile tüketicilerin planlanandan daha az ödeme yapması mümkün hale geldi.

Ne Zaman Yapılandırma Yapmalı?

Borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiyseniz ya da aylık taksit tutarı artık size yüksek geliyor ve sizi zorluyorsa bankanızdan yapılandırma talep edebilirsiniz. Ancak yapılandırma faiz oranının güncel faiz oranında farklı olduğunu unutmayın ve hesaplamanızı da buna göre yapın.

Kredi Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma hesaplaması güncel yapılandırma faiz oranı üzerinden yapılır.Yapılandırma talep ettiğinizde aslında banka kredinizi kapatıp size yeni faiz oranı ile yeniden kredi verir. Bu yüzden bir erken kapama cezası da söz konusu olabilir.

Hesaplama Araçları sayfamızda yer alan Kredi Yapılandırma Hesaplama aracını kullanarak kolayca hesaplama yapabilir ve bütçeniz için doğru kararı kolayca verebilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Hesaplama Aracı

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

60 Yorum

ismail
ismail 8.06.2020 • 00:00

10.11.2018 12000 tl 36 ay vade ihtiyaç kredisi kullandım faiz 2 orandi aldigim10 ay 585 tl taksit yaptırdım telefon açtılar yapilandirma yapalım tamam dedim 1,59 faiz oranindan 5 ay da bu.şekilde 570 tl tutarında taksit ödedim borcun ne kadarkaldigina bakınca bugün kapama tutarina 9300 tl olarak gördüm aklım şaştı,ben toplam taksit 8700 tl para ödeme yapmışım bu tatar da bir yanlislikmi var.Bu kadar uçuk bir rakkam var ne yapmalıyım teşekkürler.

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 10.06.2020 • 00:00

Merhaba İsmail, Görmüş olduğun tutar erken kapama cezası eklenmiş tutar olabilir ya da yapılandırmadan dolayı ekstra bir ücretlendirme olmuş olabilir. Bankanla görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsin.

Beğen(0)
atakan alsac
atakan alsac 10.03.2020 • 00:00

merhaba atakan garanti bankasından 2.45 oranından kredi kullanmıştım şu an ödeyemeyecek durumdayım ve iki aydır ödeyemiyorum bankaya yapılandırma yapmak icin müracat ettim fakat banka bana yapılandırmayı yine 2.45 ten yapabileceklerini söyledi bu konuda ne yapabilirim.

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 11.03.2020 • 00:00

Merhaba Atakan, Borcunuzu ödeyemediğinizde yapılandırma yoluna gitmeniz iyi bir tercih. Yapılandırma seçenekleri ise çalıştığınız banka özelinde farklılık gösterebilir. Bankanızla ödeyebileceğiniz taksitlerle bir yapılandırma gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. İyi günler dileriz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon