Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Hem gayrimenkul alımı hem de acil nakit ihtiyaçlarında tüketiciler bankaların sunduğu kredilerden yararlanıyor. Ancak bazen evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor. Böyle durumlarda kredi yapılandırma yoluna gitmek pek çok tüketicinin tercihi. Peki kredinizi nasıl yapılandırabileceğinizi biliyor musunuz?

Kredi yapılandırma nedir?

Kredi yapılandırma ya da diğer adıyla refinansman mevcut kredi borcunuzun güncel yapılandırma faiz oranıyla yeniden hesaplanması anlamına geliyor. Yapılandırma ile ayrıca vadeyi uzatarak aylık taksitlerinizin tutarını azaltabilirsiniz.

Yapılandırma faiz oranları, güncel faiz oranlarından farklı olduğu için bankanızın yapılandırma faiz oranının kaç olduğunu öğrenmeniz gerekir. Eğer bankanın sunduğu yeni faiz oranı, sizin ödemekte olduğunuz kredinin koşullarından daha cazipse yeni faiz oranına göre kalan borcunuz yeniden vadelendirilir. Bankanız yapılandırma talebinizi kabul etmezse, başka bankalardan borç transferi talebinde de bulunabilirsiniz.

Hangikredi.com yapılandırma hesaplama aracı ile yaptığımız örnek hesaplamayı aşağıda görebilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma

Toplam kazancınız, krediyi çektiğiniz faiz oranı ve bankanın güncel yapılandırma faiz oranına göre değişiklik gösterecek olsa da yapılandırma sayesinde binlerce TL kâr edebilirsiniz.

Kredimi Yapılandırırsam Ne kadar Öderim?

Konut Kredisi Yapılandırma

Yapılandırma için en çok tercih edilen kredi ürünü konut kredisi. Uzun vadelerle alınan ve yüklü bir kredi ürünü olan konut kredisinde yapılandırma olanağı tüketicinin cebinden çıkacak toplam geri ödeme tutarının azalmasını sağlıyor. Yüksek faiz oranıyla konut kredisi aldıysanız bankanızın güncel yapılandırma faiz oranını öğrenerek yapılandırma talep edebilirsiniz. Özellikle kamu bankalarının konut kredisi faiz oranını %0,99’a çekmesinin ardından gündeme gelen yapılandırma olanağı ile tüketicilerin planlanandan daha az ödeme yapması mümkün hale geldi.

Ne Zaman Yapılandırma Yapmalı?

Borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiyseniz ya da aylık taksit tutarı artık size yüksek geliyor ve sizi zorluyorsa bankanızdan yapılandırma talep edebilirsiniz. Ancak yapılandırma faiz oranının güncel faiz oranında farklı olduğunu unutmayın ve hesaplamanızı da buna göre yapın.

Kredi Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma hesaplaması güncel yapılandırma faiz oranı üzerinden yapılır.Yapılandırma talep ettiğinizde aslında banka kredinizi kapatıp size yeni faiz oranı ile yeniden kredi verir. Bu yüzden bir erken kapama cezası da söz konusu olabilir.

Hesaplama Araçları sayfamızda yer alan Kredi Yapılandırma Hesaplama aracını kullanarak kolayca hesaplama yapabilir ve bütçeniz için doğru kararı kolayca verebilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Hesaplama Aracı
Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Hesaplanır?
4.5 (89.51%) 82 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

62 yorum

  1. 10.11.2018 12000 tl 36 ay vade ihtiyaç kredisi kullandım faiz 2 orandi aldigim10 ay 585 tl taksit yaptırdım telefon açtılar yapilandirma yapalım tamam dedim 1,59 faiz oranindan 5 ay da bu.şekilde 570 tl tutarında taksit ödedim borcun ne kadarkaldigina bakınca bugün kapama tutarina 9300 tl olarak gördüm aklım şaştı,ben toplam taksit 8700 tl para ödeme yapmışım bu tatar da bir yanlislikmi var.Bu kadar uçuk bir rakkam var ne yapmalıyım teşekkürler.

  2. Merhaba İsmail,

    Görmüş olduğun tutar erken kapama cezası eklenmiş tutar olabilir ya da yapılandırmadan dolayı ekstra bir ücretlendirme olmuş olabilir. Bankanla görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsin.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir