Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Acil nakit ihtiyaçlarının karşılanmasında en fazla başvurulan seçeneklerden biri de bankaların sunduğu kredi imkanı.

Ancak bazen evdeki hesabın çarşıya tam uymadığı durumlar da söz konusu olabiliyor. Böyle durumda kredi yapılandırmaya gitmek akıllıca bir yöntem gibi duruyor.

Peki hangi durumlarda nasıl tercih edilmeli kredi yapılandırma?

Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi yapılandırma, mevcut kredi borcunuzun güncel yapılandırma faiz oranıyla yeniden hesaplanarak vadenin uzaması anlamana gelir. Yapılandırma yaptırdığınızda vade süreniz uzadığı gibi aylık taksit tutarınız da düşer.

Yapılandırma faiz oranları, güncel faiz oranlarından farklı olduğu için bankanızdan yapılandırma faiz oranının yüzde kaç olduğunu öğrenmeniz gerekir. Eğer bankanın sunduğu yeni faiz oranı, sizin ödemekte olduğunuz kredinin koşullarından daha cazipse yeni faiz oranına göre kalan borcunuz yeniden vadelendirilir.

Bankanız yapılandırma talebinizi kabul etmezse, başka bankalardan borç transferi talebinde bulunabilirsiniz.

Ne zaman yapılandırma yapmalı?

Borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiyseniz ya da aylık taksit tutarı artık size yüksek geliyor ve sizi zorluyorsa bankanızdan yapılandırma talep edebilirsiniz. Ancak yapılandırma faiz oranının güncel faiz oranında farklı olduğunu unutmayın ve hesaplamanızı da buna göre yapın.

Kredi Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma hesaplaması güncel yapılandırma faiz oranı üzerinden yapılır.Yapılandırma talep ettiğinizde aslında banka kredinizi kapatıp size yeni faiz oranı ile yeniden kredi verir. Bu yüzden bir erken kapama cezası da söz konusu olabilir.

Hesaplama Araçları sayfamızda yer alan Kredi Yapılandırma Refinansman Hesaplama Aracı’nı kullanarak kolayca hesaplama yapabilir ve bütçeniz için doğru kararı kolayca verebilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Hesaplama Aracı
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

36 yorum

  1. ödemede 2 ay gecikmeli tüketici kredim var,yapılandırma talep edebilir miyim?

  2. Merhaba ben denizbanktan traktör kredisi kullandım taksitin günüde 3 aya yakın geçti yapılandırma olmaz diye başlarından savdılar acaba üst müdürlüğü arasam falan yardımcı falan olurlar mi evimde huzur dahi kalmadı

    • Sayın Hakan,

      90 günlük süre geçtikten sonra yapılandırma yapılmaz ve hakkınızda yasal takip başlatılır.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir