Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Acil nakit ihtiyaçlarının karşılanmasında en fazla başvurulan seçeneklerden biri de bankaların sunduğu kredi imkanı.

Ancak bazen evdeki hesabın çarşıya tam uymadığı durumlar da söz konusu olabiliyor. Böyle durumda kredi yapılandırmaya gitmek akıllıca bir yöntem gibi duruyor.

Peki hangi durumlarda nasıl tercih edilmeli kredi yapılandırma?

Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi yapılandırma, mevcut kredi borcunuzun güncel yapılandırma faiz oranıyla yeniden hesaplanarak vadenin uzaması anlamana gelir. Yapılandırma yaptırdığınızda vade süreniz uzadığı gibi aylık taksit tutarınız da düşer.

Yapılandırma faiz oranları, güncel faiz oranlarından farklı olduğu için bankanızdan yapılandırma faiz oranının yüzde kaç olduğunu öğrenmeniz gerekir. Eğer bankanın sunduğu yeni faiz oranı, sizin ödemekte olduğunuz kredinin koşullarından daha cazipse yeni faiz oranına göre kalan borcunuz yeniden vadelendirilir.

Bankanız yapılandırma talebinizi kabul etmezse, başka bankalardan borç transferi talebinde bulunabilirsiniz.

Ne zaman yapılandırma yapmalı?

Borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiyseniz ya da aylık taksit tutarı artık size yüksek geliyor ve sizi zorluyorsa bankanızdan yapılandırma talep edebilirsiniz. Ancak yapılandırma faiz oranının güncel faiz oranında farklı olduğunu unutmayın ve hesaplamanızı da buna göre yapın.

Kredi Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma hesaplaması güncel yapılandırma faiz oranı üzerinden yapılır.Yapılandırma talep ettiğinizde aslında banka kredinizi kapatıp size yeni faiz oranı ile yeniden kredi verir. Bu yüzden bir erken kapama cezası da söz konusu olabilir.

Hesaplama Araçları sayfamızda yer alan Kredi Yapılandırma Refinansman Hesaplama Aracı’nı kullanarak kolayca hesaplama yapabilir ve bütçeniz için doğru kararı kolayca verebilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Hesaplama Aracı

36 Yorum

 1. Ozlem

  7 bin tl borcum kaldı yapılandırdım başka bankadan kredi kullanabilir miyim?

  • Sayın Ozlem,

   Kredi notunuz yüksekse ve geliriniz iki krediyi karşılayabilecekse başvurunuz onaylanabilir ancak kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir.

 2. Ahmet

  Kredi kartı borcumu ödemekte zorlanıyorum bunu taksitlendirme işlemini nasıl yapabilirim ve olumlu cevap alır miyim?

  • Sayın Ahmet,

   Talebinizle ilgili bankanızla iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.

 3. Ayşe

  iyi günler. 3 adet kredim var tek elden ödemek istiyorum.Birleştirmek için başvurduğum banka eşimin maaşından icra kesildiği için mümkün olmadığını söyledi.İcra işlemi ben evlenmeden önce.düzenli olarak maaşından kesiliyor.Benim ödemelerim ayrı ve herhangi bir sorun yok.Bu durumda bana bu durumumu çözecek bir banka önerebilir isiniz yoksa kesinlikle imkansız mı teşekkürler

  • Sayın Ayşe,

   Bankaların bu konudaki tutumu birbirinden farklı olduğundan bankalarla birebir görüşmenizi tavsiye ederiz.

 4. Zühre

  Merhaba bir şey soracağım biz geçen sene ev aldık şuan 1200 ödüyoruz esnek ödeme üç sene sonra 1700 ödeyeceğiz fakat eşim ödemekte zorluk çekiyor evi bankaya vereceğini söyledi.. acaba ödemeyi düşürsek olur mu?

  • Sayın Zühre,

   Bankanızdan yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

 5. murat odabaş

  merhaba kredileri yapılandırınca ve taksitlerimizi düzgün öderken maaşımız imkan verirse tekrar kredi çekilir mi. ayrıca kredi yapılandırma olunca borçlar düzgünce de ödenince kredi notumuz yükselir mi?

  • Sayın Murat Odabaş,

   Kredi notunuz ve geliriniz yeni bir kredi almak için uygunsa kredi başvurunuz onaylanabilir. Düzenli kredi ve kredi kartı borcu ödemeleri kredi notunuzu yükseltecektir.

 6. Oktay Tuna

  ödemede 2 ay gecikmeli tüketici kredim var,yapılandırma talep edebilir miyim?

  • Sayın Oktay Tuna,

   Bankanızla görüşerek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

 7. hakan

  Merhaba ben denizbanktan traktör kredisi kullandım taksitin günüde 3 aya yakın geçti yapılandırma olmaz diye başlarından savdılar acaba üst müdürlüğü arasam falan yardımcı falan olurlar mi evimde huzur dahi kalmadı

  • Sayın Hakan,

   90 günlük süre geçtikten sonra yapılandırma yapılmaz ve hakkınızda yasal takip başlatılır.

1 2
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz