Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Hem gayrimenkul alımı hem de acil nakit ihtiyaçlarında tüketiciler bankaların sunduğu kredilerden yararlanıyor. Ancak bazen evdeki hesabın çarşıya tam uymadığı durumlar da söz konusu olabiliyor. Böyle durumda kredi yapılandırma yoluna gitmek akıllıca bir yöntem gibi duruyor. Peki hangi durumlarda nasıl tercih edilmeli kredi yapılandırma?

Kredi yapılandırma nedir?

Kredi yapılandırma ya da diğer adıyla refinansman mevcut kredi borcunuzun güncel yapılandırma faiz oranıyla yeniden hesaplanması anlamana geliyor. Yapılandırma ile ayrıca vadeyi uzatarak aylık taksitlerinizin tutarını azaltabilirsiniz.

Yapılandırma faiz oranları, güncel faiz oranlarından farklı olduğu için bankanızdan yapılandırma faiz oranının kaç olduğunu öğrenmeniz gerekir. Eğer bankanın sunduğu yeni faiz oranı, sizin ödemekte olduğunuz kredinin koşullarından daha cazipse yeni faiz oranına göre kalan borcunuz yeniden vadelendirilir. Bankanız yapılandırma talebinizi kabul etmezse, başka bankalardan borç transferi talebinde de bulunabilirsiniz.

Hangikredi.com yapılandırma hesaplama aracı ile yaptığımız örnek hesaplamayı aşağıda görebilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma

Toplam kazancınız krediyi çektiğiniz faiz oranı ve bankanın güncel yapılandırma faiz oranına göre değişiklik gösterecek olsa da yapılandırma sayesinde binlerce TL kâr edebilirsiniz.

Kredimi Yapılandırırsam Ne kadar Öderim?

Konut Kredisi Yapılandırma

Yapılandırma için en çok tercih edilen kredi ürünü konut kredisi. Uzun vadelerle alınan ve yüklü bir kredi ürünü olan konut kredisinde yapılandırma olanağı tüketicinin cebinden çıkacak toplam geri ödeme tutarının azalmasını sağlıyor. Yüksek faiz oranıyla konut kredisi aldıysanız bankanızın güncel yapılandırma faiz oranını öğrenerek yapılandırma talep edebilirsiniz.

Ne Zaman Yapılandırma Yapmalı?

Borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiyseniz ya da aylık taksit tutarı artık size yüksek geliyor ve sizi zorluyorsa bankanızdan yapılandırma talep edebilirsiniz. Ancak yapılandırma faiz oranının güncel faiz oranında farklı olduğunu unutmayın ve hesaplamanızı da buna göre yapın.

Kredi Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma hesaplaması güncel yapılandırma faiz oranı üzerinden yapılır.Yapılandırma talep ettiğinizde aslında banka kredinizi kapatıp size yeni faiz oranı ile yeniden kredi verir. Bu yüzden bir erken kapama cezası da söz konusu olabilir.

Hesaplama Araçları sayfamızda yer alan Kredi Yapılandırma Hesaplama Aracı’nı kullanarak kolayca hesaplama yapabilir ve bütçeniz için doğru kararı kolayca verebilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Hesaplama Aracı
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

42 yorum

  1. Sayın Faruk,

    Kalan borç tutarı üzerinden yapılandırma yapılır.

  2. Sayın Muhammed Emin,

    Kendi bankanızdan yapılandırma talep edebileceğiniz gibi başka bankalardan da borç transferi talebinde bulunarak ödemelerinizi kolaylaştırabilirsiniz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir