Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Hem gayrimenkul alımı hem de acil nakit ihtiyaçlarında tüketiciler bankaların sunduğu kredilerden yararlanıyor. Ancak bazen evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor. Böyle durumlarda kredi yapılandırma yoluna gitmek pek çok tüketicinin tercihi. Peki kredinizi nasıl yapılandırabileceğinizi biliyor musunuz?

Kredi yapılandırma nedir?

Kredi yapılandırma ya da diğer adıyla refinansman mevcut kredi borcunuzun güncel yapılandırma faiz oranıyla yeniden hesaplanması anlamına geliyor. Yapılandırma ile ayrıca vadeyi uzatarak aylık taksitlerinizin tutarını azaltabilirsiniz.

Yapılandırma faiz oranları, güncel faiz oranlarından farklı olduğu için bankanızın yapılandırma faiz oranının kaç olduğunu öğrenmeniz gerekir. Eğer bankanın sunduğu yeni faiz oranı, sizin ödemekte olduğunuz kredinin koşullarından daha cazipse yeni faiz oranına göre kalan borcunuz yeniden vadelendirilir. Bankanız yapılandırma talebinizi kabul etmezse, başka bankalardan borç transferi talebinde de bulunabilirsiniz.

Hangikredi.com yapılandırma hesaplama aracı ile yaptığımız örnek hesaplamayı aşağıda görebilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma

Toplam kazancınız, krediyi çektiğiniz faiz oranı ve bankanın güncel yapılandırma faiz oranına göre değişiklik gösterecek olsa da yapılandırma sayesinde binlerce TL kâr edebilirsiniz.

Kredimi Yapılandırırsam Ne kadar Öderim?

Konut Kredisi Yapılandırma

Yapılandırma için en çok tercih edilen kredi ürünü konut kredisi. Uzun vadelerle alınan ve yüklü bir kredi ürünü olan konut kredisinde yapılandırma olanağı tüketicinin cebinden çıkacak toplam geri ödeme tutarının azalmasını sağlıyor. Yüksek faiz oranıyla konut kredisi aldıysanız bankanızın güncel yapılandırma faiz oranını öğrenerek yapılandırma talep edebilirsiniz. Özellikle kamu bankalarının konut kredisi faiz oranını %0,99’a çekmesinin ardından gündeme gelen yapılandırma olanağı ile tüketicilerin planlanandan daha az ödeme yapması mümkün hale geldi.

Ne Zaman Yapılandırma Yapmalı?

Borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiyseniz ya da aylık taksit tutarı artık size yüksek geliyor ve sizi zorluyorsa bankanızdan yapılandırma talep edebilirsiniz. Ancak yapılandırma faiz oranının güncel faiz oranında farklı olduğunu unutmayın ve hesaplamanızı da buna göre yapın.

Kredi Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma hesaplaması güncel yapılandırma faiz oranı üzerinden yapılır.Yapılandırma talep ettiğinizde aslında banka kredinizi kapatıp size yeni faiz oranı ile yeniden kredi verir. Bu yüzden bir erken kapama cezası da söz konusu olabilir.

Hesaplama Araçları sayfamızda yer alan Kredi Yapılandırma Hesaplama aracını kullanarak kolayca hesaplama yapabilir ve bütçeniz için doğru kararı kolayca verebilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Hesaplama Aracı
Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Hesaplanır?
4.5 (90.38%) 79 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

60 yorum

 1. Merhabalar. Bankalar bankaya olan tüm borcumu yapılandırır. Yoksa sadece o ödenemeyen taksitimi? Teşekkürler.

 2. Merhaba biz kasım 2019 da 0.99 dan konut kredisi cektik ziraat bankasından söylentiye göre ozicak 2020 da 0.79 a düşeceği söyleniyor biz bu durumda yapılandırma hakkına sahipmiyiz ne yapmamız gerekiyor

 3. Merhabalar ben şuan ev alıyorum 0.79 şuan güncel olarak yürürlüğe girmemiş 0.98 den çekicem mucburen 100 TL çekiçem yapılandırma durumun da ne kadar Bi masrafı olur acaba teşekkürler

 4. Benim halkbankta 113 bin konut 120 ay vakıfbankta da 53 bin tl 60 ay vadeli ihtiyaç kredim var vakıfbanktan 1.25 oran ile kullandığım ihtiyaç kredini faiz oranı 1.05 e düştükten sonra yapılandırmak istedim fakat banka kullandığım kredinin %15 i kadar daha üzerine kredi çekersem yapılandırabileceklerini söyledi aksi halde birebir tutar üzerinden yapılandırılamayacağını söyledi

 5. Sayın Çağlar,

  Konu hakkında bankanızla iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.

 6. Sayın Semanur,

  Kredi yapılandırma hesaplaması güncel yapılandırma faiz oranı üzerinden yapılır. Ancak yapılandırma koşulları bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Konu ile ilgili banka yetkilileri ile iletişime geçmenizi öneririz.

 7. Sayın Emre,

  Kredi yapılandırma ya da diğer adıyla refinansman mevcut kredi borcunuzun güncel yapılandırma faiz oranıyla yeniden hesaplanması anlamına geliyor. Tüm borcunuz banka tarafından yapılandırılır.

 8. Merhaba Furkan,

  Evinizde güle güle oturmanızı dileriz. Şu an yürürlükte olan kredi faizi ile yapılandırma yapabilmek için bu oranla kredi veren bankaların şartlarını sağlıyor olmanız gerekmekte. Ayrıca %0,79 oranlı konut kredisini kullanmak için bankaların bazı şartları var. Aşağıdaki linkteki yazımızdan bu şartları inceleyebilirsiniz.

  https://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/konut-kredisinde-faizler-079a-dustu/

  İyi günler dileriz.

 9. merhaba atakan garanti bankasından 2.45 oranından kredi kullanmıştım şu an ödeyemeyecek durumdayım ve iki aydır ödeyemiyorum bankaya yapılandırma yapmak icin müracat ettim fakat banka bana yapılandırmayı yine 2.45 ten yapabileceklerini söyledi bu konuda ne yapabilirim.

 10. Merhaba Atakan,

  Borcunuzu ödeyemediğinizde yapılandırma yoluna gitmeniz iyi bir tercih. Yapılandırma seçenekleri ise çalıştığınız banka özelinde farklılık gösterebilir. Bankanızla ödeyebileceğiniz taksitlerle bir yapılandırma gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

  İyi günler dileriz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir