Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Bunun en önemli nedeni ise kredi sicilinizin bozulması…

Banka sicili nasıl silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemediyseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bu listeden çıkmak için çok uzun süre geçmesi gerekiyor.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi Notu Yükseltme adlı yazımızdan kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizle ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Kredi sicili temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kredi sicilinin kredi notundan farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Borçlu olmamanız durumunda beş senede bir yenilenir. Kredi notu ise finansal geçmişinize göre şekillenen sayısal bir değer. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, uzun süre kredi almanızı engelleyebilir.

Finansal durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. Kredi ya da kredi kartı borçlarınızı başarıyla öderseniz notunuz yükselir. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Kredi SiciliKredi Notu
Finansal geçmişin tamamını içeren bir veritabanıdır.Finansal geçmişe göre şekillenen sayısal bir değerdir.
Tamamen silinmesi mümkün olmasa da 5 senede bir yenilenir.Finansal hareketlere göre düşer ya da yükselir.

Kredi sicili nasıl oluşur?

Kredi sicilini oluşturan bazı etmenler var. Bu etmenler belli bir oranda etki ederek sicilinizin oluşmasını sağlar. Kredi sicilini oluşturan etmenler aşağıdaki gibi:

Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Düzeni%35
Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borçları%35
Yeni Alınan Kredi%11
Kredi Kullanma Sıklığı%10
Diğer Etmenler%9

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

926 yorum

  1. Merhaba ben bir arkadasima kefil oldum.kefil oldugum krediyi odeyip bitirdi bir kac yil sonra tekrar kredi cekti ve beni kefil gostermis fakat ben bankaya gidip kefillik icin imza atmadim ama krediyi arkadasima kullandirmislar simdi benim uzerimde gozukuyor iki kredide ne yapmaliyim

  2. öğrencilik yıllrımda öğrenci kredi kartı çıkartmıştım. ödemeleri doğal olarak öğrenci olduğum iin gecikmiştim .şimdi işe girdim düzenli olarak ödemelerimi yapablirim. ama bana kredi kartı verilmiyor. her seferinde red cevabı alıyorum. bu sorun ne zaman düzelir.

  3. Merhaba kolay gelsın Ben finans banktan 2009 ‘da kredi kartı çıkarmıştım . takıbe gırdı avukatlık oldu ödedım kapattım hemen o hafta ıcerısınde borcum olmadıgına daır bır kagıt aldım aradan 6 sene geçmesıne ragmen su an calısıyorum her hangı bı sorunum yok sıgortalıyım bankadakı puanım 600 cıvarında ama hangı bankaya gıtsem kredı kartı ıle fınansbaktan sıkıntım cıkıyor merkez bankasını aradım ılgılı kayıtlardan sılınmesını rıca ettım napabılırım bu boyle bir ömür benle gelıcek mı hıcmı fırsat verılmıyor kı duzeltelım banka sıcılımızı kı 2009 da odemısım 5 sene kayıtlı bulunuyor demıssınız benım 5 seneyıde gecmıs ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevınırım kolay gelsın cvp ıcın sımıden tskler ..

  4. Sayın Nurhan,

    İlgili banka ve bir avukatla görüşebilirsiniz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir