Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Bunun en önemli nedeni ise kredi sicilinizin bozulması…

Kredi Sicilinin Kredi Notundan Farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, önemli süreçlerde kredi almanızı engelleyebilir.

Sizin mali durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemedi iseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bunun geri dönüşü maalesef yok. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için gecikmeden sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili detaylara aşağıdaki makaleden ulaşabilirsiniz:

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Sicili Temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

909 yorum

 1. merhaba,2009 yılında kırmızı çizgi yedim şuanda düzenli maaşım var ve kredi çekmek istiyorum yasal süre diye bir durum var mı?yardım lütfen…

  • Sayın Leyla,

   Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu yanıtlanması oldukça düşük bir ihtimaldir.

  • sayın leyla hanım bence cekersiniz çünkü 5 sene sonra beyaz bi sayfadasınız.burdaki yanıtlara bakıyorum hep aynı cevap aydınlatıcı bi cvp göremedim

  • çıkmaz bi ihtimal maaş aldınız banka verebilir.neredenmi biliyorum memurum ve bendede aynı sorun olmuştu ve maaş aldım bankadan bile zor aldım krediyi yüksek faizle

 2. merhabalar,kredi notum 675 şu an herhangi bir bankaya bir borcum kredim vs. yok 9000tl limitli kredi kartım var 3 aydır düzenli ödemesini yapıyorum(tamamını)3 aydır da notumda herhangi bir yükselme yok.bankalar kredi vermiyor.merkez bankasından,banka talebinde siliniyormuş diye birsey duydum yani bi nevi borcu yoktur gibi birşeymiş,nasıl kredi alabilirim ne yapmak gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim.

  • Sayın Metehan,

   Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu yanıtlanması oldukça düşük bir ihtimaldir. Eğer önceden var olan ve kapattığınız bir borcunuz varsa bu sürenin geçmesini beklemenizi ve bu esnada düzenli ödemelere devam ederek kredi notunuzu yükseltmeye çalışmanızı tavsiye ederiz.

 3. merhaba eşim kredili mevduat ödemelerinde 3defa geçikme yaptı ve banka arayıp borcun tamamını ödediği taktirde hiç bir şekilde siciline işlenmeyeceğini söyledi .. eşimde gitti hepsini ödedi tekrar bankayı arayıp ne zaman kredi çekebilirim dıye sordugunda aradan 6 ay geçtiğinde ve düzenli ssk lı bir işte çalışıp maaşınında duzenlı yattıgı göruldugunde çekebilirsiniz dedi.. dediklerini yaptı ve 6 ay bitiii tekrar kredi başvurusu yaptığında 5 yıllık sicilinize işlendi dediler reddetıler.. peki bunun için ne yapılması gerekıyor sonucta banka siciline birşey işlenmıyecek demişlerdi ?
  kredi notunuda 980 düşürmüşler..

  • Sayın Filiz,

   Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu yanıtlanması oldukça düşük bir ihtimaldir.

 4. sorunda bu zaten neden peki sicilinizde görünmeyecek denilip sonradan böyle birşey çıkartılar .. buna yapılabilecek hiçmi birşey yok mesala KKB sicil sıfırlanması gibi?

 5. Merabalar Findeks de notum 979 yaşım 19 2 adet kredi kartım var ödemelerin düzgün yanlış fazla başvurum var yaklaşık 2 aydır bekliyorum başvurular duruyor silinmiyor ben nasıl bir kredi çekerim 5000 tl civarı ?

  • Sayın Mert,

   Dilediğiniz miktarda kredi çekebilmek için öncelikle kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir