Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Bunun en önemli nedeni ise kredi sicilinizin bozulması…

Kredi Sicilinin Kredi Notundan Farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, önemli süreçlerde kredi almanızı engelleyebilir.

Sizin mali durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemedi iseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bunun geri dönüşü maalesef yok. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili detaylara aşağıdaki makaleden ulaşabilirsiniz:

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Sicili Temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

903 yorum

 1. İyi günler benim 2 bankaya kredi kartı borcum vardı yapılandırdım ve borcum biteli 5-6 ay kadar oluyo. kredi çekmek için basvurdugumda adıma kayıtlı 1600 lira civarında bir borc gözükmektedir fakat ben 2 bankayada borcum bitince teyid amaclı borcumu sordum borcunuz yoktur denildi.Bankalara borcu yoktur yazısı almamızmı gerekıyodu şimdiden teşekkürler..

  • Sayın Mhrrm,

   Son ilişkide olduğunuz bankalardaki hesaplarınızı kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

 2. Merhaba iyi günler bir devlet bankasına kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alındım. Kredi çekebilir miyim? Bir de sicilim kötü mü bu durumda

  • Sayın Yunus Emre,

   Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu yanıtlanması oldukça düşük bir ihtimaldir.

 3. Benim annem 2008 yilinda vefatvetti ve mirascisi olarak borclari bana kaldi ve odemekten acizim nqsil yapabiliri

 4. Konut kredisi basvurum cok oldugu icin red yedim.kredi cekemiyorum.ihtiyac kredisi verirmi bana bankalar.

  • Sayın Özlem,

   Yaptığınız başvurular ortalama 30 gün sonra sistemden silinmektedir. Bu süre geçtikten sonra yeniden başvuru yapmayı deneyebilirsiniz.

 5. Acil cvp ltfen. Simdi benim babam emekli ayni zamanda ćalisiyo babamin 30 bin kredi karti borcu var toplam bankalara yani bu. Is bankasina da 30 bin tl kredi borcu var fakat o emekli maasindan kesiliyor. kredi kartina aylik taksitli nakit avans borclarini 2 aydir ödeyemiyoruz cunku babam maasini alamadi ve biz surekli borcu yatirip taksitli para cekerek odeme yaptik Muhtemelen puanimiz cok dustu babamin maasi1900 tl.Benim sorum şu. Puanimiz bu kadar düşükken bankalar yapilandirmaya gider mi ama sadece kredi karti borcu icin ltfen cvp verin puanimiz cok dustu

  • Sayın Gülşen,

   Yapılandırma konusu tamamen bankanın inisiyatifindedir. Bu nedenle konu ile ilgili olarak net bir cevap verebilmemiz ya da öngörüde bulunabilmemiz mümkün değildir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir