Kredi sektörünü nasıl bir yıl bekliyor?

Her açıdan oldukça zor bir sene oldu 2016 senesi… Gerek siyasi gerekse ekonomik anlamda birçok badirenin atlatıldığı, etkilerinin ise kısmen de olsa hala hissedildiği bir yol oldu… Peki kredi sektörü 2016 senesini nasıl geçirdi? Daha da önemlisi 2017 senesine ilişkin beklentiler neler?

Merve Mumcu / Hangikredi.com

İşte bu ve buna benzer soruları Hangikredi.com Genel Müdürü Yılmaz Sonışık’a yönelttik…

Sonışık, 2016 senesinin kredi sektörü açısından biraz yavaş başladığını ancak yılın sonlarına doğru alınan önemlerle ilk 8 ayda elde edilen hacmin 2 katının son 4 ayda elde edildiğine dikkat çekiyor.

15 Temmuz hain darbe girişiminin kredi sektörüne ilişkin etkilerini sorduğumuzda ise Sonışık, “Zor bir geceydi sabahı zor ettik. Ancak hükümetin açıklamaları ve sonrasında alınan önlemlerle birlikte normalin üzerinde bir trafik elde etmeye başladık. Biz açıkçası sadece 1 haftalığına hissettik” şeklinde konuştu.

Ortada bir fırsat var…

2107 senesine ilişkin beklentilerini sorduğumuzda da Sonışık şu şekilde yanıt veriyor:

“Bankaların genel müdürlerinin açıklamalarına göre kredi büyüme beklentileri agresifliklerine göre yüzde 10 ile 15 arasında değişkenlik gösterecek gibi gözüküyor. Bir başka konu da KOBİ kredileri. 2016’da yaşananlar ve kurdaki yüksek artışın etkilerinin 2017’de görülmesi bekleniyor.

RÖPORTAJIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN VİDEOYA TIKLAYIN

Bu durumu en az etkiyle atlatabilmek ve tam tersine daha büyük bir büyüme oranı yakalayabilmek amacıyla hükümetin aldığı önlemler var. 2107’nin ticari ve KOBİ kredileri için önemli bir yıl olmasını bekliyoruz. Bir başka önemli konu da sicil affı olabilir. Bu konu 2017’de devreye girecek. Kurallara uyanların sicil affından faydalanabileceği bir fırsat var ortada”

Size Uygun Kredi Hesabı İçin Tıklayın
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir