Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu yükseltme, kredi notu düşük olup da kredi çekmek isteyenler için oldukça önemli bir konu. Kredi notunuzu yükseltebilmek için uzun bir sürece yayarak yapmanız gereken bazı şeyler var…

Bildiğiniz üzere kredi notu KKB ve TBB kurumları tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Kredi notunuz hesaplanırken bankalarla olan tüm ilişiğiniz yani ödeme düzeniniz, borç durumu, kullandığınız krediler, kredi kartınızın limiti gibi durumlar ve risk raporu göz önünde bulundurularak kredi notu hesaplama işlemi yapılır. Kredi skoru sabit bir puan değildir. Bankalarla olan ilişkinize göre düşebilir ya da yükselebilir. Düşmesi durumunda kredi çekme ihtimaliniz de düşer. Peki kredi notu nasıl yükseltilir?

Tüm Borçlarınızı Kapatın

Öncelikle bilmelisiniz ki kredi notu birdenbire yükselmez. Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken ilk şey, var olan borçlarınızın tümünü ödemek. Kredi borcu ve kredi kartı borcunun yanı sıra fatura borçlar��nız da ödemeniz gereken borçlar arasında çünkü yapılan son düzenleme ile fatura borçları ve fatura ödeme alışkanlıkları da kredi notunu etkileyen etmenler arasına eklendi. Kredi notu, gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerine göre değişiklik gösteren bir puan türü olduğundan borçlarınızı ödeyip beklemek kredi notunuzu yükseltmeyecektir. Tüm borçlarınızı ödedikten sonra yapacağınız doğru hamleler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Düşük Limitli Bir Kredi Kartı Alın

Tüm borçlarınızı ödedikten sonra yapmanız gereken ikinci hamle düşük limitli bir kredi kartı edinmek ve bu kredi kartına ait borcu her ay düzenli ve tam bir şekilde ödemek. Bu noktada dikkat! Kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız, kredi kartınızın aylık asgari tutarını değil tüm borcunu düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir. Borcunuzu hesap kesim tarihinden önce ödemek de kredi notunuzun yükselmesinde olumlu rol oynayacaktır.

Hemen Kredi Kartlarını İncele

Düşük Tutarlı Kredi Alın

Kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz bir diğer hamle düşük miktarlı bir kredi çekmek. Çektiğiniz kredinin borcunu her ay düzenli ödeyerek kredi notunuzun yükselme sürecine olumlu katkı sağlayabilirsiniz. Tüm borcunuzu ilk taksitte kapatmak da notunuzu yükseltecek etkili adımlardan biri.

Kredi Hesaplama

Kredi Ya Da Kredi Kartı Alamıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Eğer kredi notunuz bankaların size kredi ya da kredi kartı veremeyeceği kadar düşükse bir banka hesabı açtırarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Maaşınızı aldığınızda paranızı bu hesaba yatırın ve tüm harcamalarınızı bu hesap üzerinden yapın. Kira ödemeniz ve otomatik ödeme talimatı verdiğiniz fatura ödemeleriniz de bu hesap üstünden gerçekleşsin. Bu hesap üstünden birkaç ay düzenli ödeme yaptıktan sonra bankanızdan düşük limitli bir kredi kartı talebinde bulunun. Yine bu kartı birkaç ay düzenli bir şekilde kullanıp, her ay düzenli bir şekilde borcunuzun tamamını ödedikten sonra limit yükseltme talebinde bulunun… Uzun bir sürece yayılmış olan bu işlemler kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredi notunuzun düşmesine neden olan borç ve ödeme alışkanlıklarını düzelttiğinizin göstergesi olan bu etkili hamlelerle kredi notunuz zaman içinde yükselecektir.

Kredi Alma İhtimalimi Nasıl Arttırırım?
Kredi Notu Yükseltme
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

733 yorum

 1. Sayın İlhan,

  Kredi verip vermemek tamamen bankanın inisiyatifinde olduğundan sitemiz üzerinden kredi başvurusu yaparak bankaların cevabını beklemenizi tavsiye ederiz.

 2. MERHABA BENİM KREDİ NOTUM BUGÜN BAKTIĞIMDA FİNDEKS TE 1502 OLARAK GÖRÜNÜYOR 60000 LİRA KREDİYİ 24 AY VADEYLE ALABİLMEM MÜMKÜN MÜDÜR SİGORTA PRİMİM 2750-2800 LİRA CİVARI VE BELGELENEBİLİR EK GELİRİM AYLIK 3000 LİRA TEŞEKKÜRLER ?

 3. Sayın Umut,

  Kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifinde olduğundan sitemiz üzerinden kredi başvurusu yaparak bankaların dönüşünü beklemenizi tavsiye ederiz.

 4. borçlarımı düzensiz ödüyordum ama yasal takibe takılmadım hepsini birden kapattım kredi başvurusunda bulunabilirmiyim hemen

 5. borçlarımı düzensiz ödüyordum ama yasal takibe takılmadım hepsini birden kapattım kredi başvurusu yaptığımda olumlu sonuç alabilir miyim?

 6. Sayın Uğur,

  Öncelikle Findeks’ten kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Ödemelerdeki düzensizlik nedeniyle kredi notunuz düşmüş olabilir. Kredi notunuz düşükse öncelikle var olan ödemelerinizi düzenli yaparak kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

 7. Sayın Uğur,

  Öncelikle Findeks’ten kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Ödeme düzensizlikleri kredi notunun düşmesine neden olur. Kredi notunuz riskli grupta yer alıyorsa öncelikle var olan ödemelerinizi düzenli şekilde gerçekleştirerek kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

 8. merhaba yaklaşık 4 aydır kredi kartı kullanıyorum bütün ödemelerimi düzenli ve gününde yaptım taksitlendirmedim bile sadece 1 tane gecikmiş ödemem gözüküyor oda 1 gün ama daha notum hesaplanmamış sebebi nedir ve şuan ki ortalama notum tahmini kaç olur

 9. Sayın Ahmet Kalkan,

  Kredi notunuzu Findek’ten öğrenebilirsiniz. Kişisel bankacılık işlemlerine göre şekillendiğinden, kredi notunuzun kaç olduğu ile ilgili öngörüde bulunabilmemiz maalesef mümkün değil.

 10. 4 ayrı bankada vadesiz mevduat hesabım var,sürekli hesaplarıma giriş çıkış oluyor. En küçük en ucuz şeyleri bile kartla alıyorum ama ne kredi ne de kredi kartı alabiliyorum. Hiçbir bankaya tek kuruş borcum yok üstelik. Buna rağmen puanımda hiçbir artış olmuyor. İmkanı olan gidecek bir bankaya,ipotekli kredi kartı alıp 3-5 ay kullanacak da puanı yoksa oluşacak, varsa yükselecek. Ya imkanı olmayan ne yapacak?


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir