Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu yükseltme, kredi notu düşük olup da kredi çekmek isteyenler için oldukça önemli bir konu. Kredi notunuzu yükseltebilmek için uzun bir sürece yayarak yapmanız gereken bazı şeyler var…

Bildiğiniz üzere kredi notu KKB ve TBB kurumları tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Kredi notunuz hesaplanırken bankalarla olan tüm ilişiğiniz yani ödeme düzeniniz, borç durumu, kullandığınız krediler, kredi kartınızın limiti gibi durumlar ve risk raporu göz önünde bulundurularak kredi notu hesaplama işlemi yapılır. Kredi skoru sabit bir puan değildir. Bankalarla olan ilişkinize göre düşebilir ya da yükselebilir. Düşmesi durumunda kredi çekme ihtimaliniz de düşer. Peki kredi notu nasıl yükseltilir?

Tüm Borçlarınızı Kapatın

Öncelikle bilmelisiniz ki kredi notu birdenbire yükselmez. Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken ilk şey, var olan borçlarınızın tümünü ödemek. Kredi borcu ve kredi kartı borcunun yanı sıra fatura borçlarınız da ödemeniz gereken borçlar arasında çünkü yapılan son düzenleme ile fatura borçları ve fatura ödeme alışkanlıkları da kredi notunu etkileyen etmenler arasına eklendi. Kredi notu, gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerine göre değişiklik gösteren bir puan türü olduğundan borçlarınızı ödeyip beklemek kredi notunuzu yükseltmeyecektir. Tüm borçlarınızı ödedikten sonra yapacağınız doğru hamleler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Düşük Limitli Bir Kredi Kartı Alın

Tüm borçlarınızı ödedikten sonra yapmanız gereken ikinci hamle düşük limitli bir kredi kartı edinmek ve bu kredi kartına ait borcu her ay düzenli ve tam bir şekilde ödemek. Bu noktada dikkat! Kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız, kredi kartınızın aylık asgari tutarını değil tüm borcunu düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir. Borcunuzu hesap kesim tarihinden önce ödemek de kredi notunuzun yükselmesinde olumlu rol oynayacaktır.

Hemen Kredi Kartlarını İncele

Düşük Tutarlı Kredi Alın

Kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz bir diğer hamle düşük miktarlı bir kredi çekmek. Çektiğiniz kredinin borcunu her ay düzenli ödeyerek kredi notunuzun yükselme sürecine olumlu katkı sağlayabilirsiniz. Tüm borcunuzu ilk taksitte kapatmak da notunuzu yükseltecek etkili adımlardan biri.

Kredi Hesaplama

Kredi Ya Da Kredi Kartı Alamıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Eğer kredi notunuz bankaların size kredi ya da kredi kartı veremeyeceği kadar düşükse bir banka hesabı açtırarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Maaşınızı aldığınızda paranızı bu hesaba yatırın ve tüm harcamalarınızı bu hesap üzerinden yapın. Kira ödemeniz ve otomatik ödeme talimatı verdiğiniz fatura ödemeleriniz de bu hesap üstünden gerçekleşsin. Bu hesap üstünden birkaç ay düzenli ödeme yaptıktan sonra bankanızdan düşük limitli bir kredi kartı talebinde bulunun. Yine bu kartı birkaç ay düzenli bir şekilde kullanıp, her ay düzenli bir şekilde borcunuzun tamamını ödedikten sonra limit yükseltme talebinde bulunun… Uzun bir sürece yayılmış olan bu işlemler kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredi notunuzun düşmesine neden olan borç ve ödeme alışkanlıklarını düzelttiğinizin göstergesi olan bu etkili hamlelerle kredi notunuz zaman içinde yükselecektir.

Kredi Alma İhtimalimi Nasıl Arttırırım?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

721 yorum

  1. Meraba ben devlet memuruyum. Bir kaç bankaya kredi borcum var bide kredi kartı borcum var. Bir kredim bir kaç sefer gecikti (bir kaç gün)şimdi bütün kredilerimi ve kredi kartı borçlarını tek yerde toplayıp İpotekli ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum. Kkb bir düzensiz ödemem gözüküyor puanın 1300. Kredi çıkar mı

  2. kredi puanim 1089 uzerime kredi ve 2 tane kredi karti var. 3 yillk Vergi levham var ayriyetten yeni bir yerde ise basladm yeni baslayan sigortam var Bunlari ayni gunde kaptirsam tasit kredisi cikarmi ?

  3. merhaba benim kredi notum 500 bir yildir hicbir bankaya borcum yok benimde hesabima duzenli para girisi oluyor kredi notum yukselirmi

  4. Merhabalar, Öncelikle böyle bilgilendirici bir site yaptığınız için ve birebir cevap alabildiğimiz bir ortam yarattığınız için emeği geçen herkese teşekkür ederim. Benim kredi puanım 1809 görünüyor. Benim şuan hiç kullanmadığım ama aktif olan 79.900 TL limitli bir kredi kartım var. Bu kartımı kapatırsam kredi puanım ne yönde etkilenir?

  5. Selamun Aleykum Akbank kredi kartıma düzensiz geçikmeli ödemeler yaptım ödeme sözü verdim verdiğim sözün gününden önce yaptım muhtamelen puanım baya bi düştü asgari ödeme tutarını 3 kez az ödediğim için şöyle bir msj geldi “ekstrenizi 3kez asgari tutarın altında ödediniz. Kanunen kartlarınız kapanmıstır, ekstrenizin tamamını ödeyerek kullanabilirsiniz.” diye mesaj geldi. ben şuanda tamamını ödeyemedim kredi kartımın limiti 750 tl asgari tutar 265 tlydi ben 280 lira yatırdım kartımı kullanamıyorum. geriye kalan borcumun tamamını anca 2 haftaya kadar ödeyeceğim bu durumda benim kırmızı kalemlik bi durumum varmı. yada belirli bigüne kadar ödeme sözü versem bi sıkıntı olurmu


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir