Kredi notu nasıl yükseltilir?

İster kurumsal olun isterse bireysel artık bankaların hemen hemen tamamı müşterilerine nakit ihtiyaçlarının gidermek için kredi hizmeti sunuyor.

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Ağırlıklı olarak ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi gibi konularda verilen bu hizmet, tüketicilerin o anlık nakit ihtiyacının gidermeye yönelik oluyor.

Ancak bir nokta var; bankalar müşterileri tarafından edilen her kredi talebine olumlu yanıt veremiyor. BU bağlamda bankalar bu hizmeti sunarken kredi talep eden müşterilerinin bazı kriterleri yerine getirmesini bekliyor. Bunlardan belki de en önemlisi kredi notu.

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Peki nedir kredi notu? Bankalar için neden bu kadar önemli? Ve daha da önemlisi düşük olan kredi notu nasıl yükseltilir?

Hangikredi.com olarak kredi notuyla ilgili bu ve benzeri konuları Hangikredi.com Pazarlama Müdürü Mustafa Oral ile görüştük.

İşte kredi notuyla ilgili bilinmesi gerekenler:

Öncelikle kredi notunun ne olduğunu açıklar mısın?

Kredi notu, bireylerin bankalardan kullandığı kredi, kredi kartı ve mevduat hesaplarının kullanım ve ödeme düzenlerine göre belirlenen bir nottur. Kredi notunuzun yüksek olması, ödemelerinizi düzenli yaptığınız ve kredi alma ihtimalinizin yüksek olduğu anlamına gelir. Kredi notunuz düşükse kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali daha düşük olacaktır.

Kredi notu kaç ile kaç arasında bir değer ve bankalardan kredi alabilmek için en az kaç olması gerekiyor?

Kredi notu 0 ile 1900 arasında bir değerdir. Kredi alabilmek için en azından az riskli grupta olmanız gerekmektedir. Az riskli gruba girebilmek için kredi notunuzun 1100 ile 1499 arasında kredi notunuz olmalıdır.

EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Tüketiciler kredi notlarını nereden öğrenebilirler?

Tüketiciler kredi notlarını, Kredi Kayıt Bürosu’nun sitesi Findeks’ten öğrenebilirler.

Kredi notunun düşme sebepleri neler?

Kredi notunu etkileyen belli başlı sebepler var. Düzensiz ödemeler, sık yapılan kredi başvuruları, kredi kartı borcunun sadece asgari tutarının ödenmesi ve hatta fatura borçları bile kredi notunu etkiler.
Tüketiciler kredi notlarını yükseltmek için neler yapabilirler?

Tüm kredi ve kredi kartı borçları en aza indirilip düzenli ödemeler gerçekleştirilirse, kredi kartı ihtiyaç duyulan limite indirilirse ve sık kredi başvurusu yapılmazsa kredi notu yükselecektir.

En Uygun Konut Kredisini Bulmak İçin Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. Metin

  Benim şu an ayrı ayrı 3 bankaya toplamda an itibarı ile 68 bin lira borcum var kredi notum şu an 1086 normal mi

  • Hangikredi.com

   Sayın Metin,

   Düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

 2. ömer altınbaş

  Merhabalar;
  Ben normalde kredi ve kredi kartları düzenli ödeyen biriydim 8-10 ay düzensiz ödedim ve puanım az riskli gurp 1216 normalmi nasıl yükseltirim şuan 25,000 kredi var 50,000 tl başvurdum kefil istedi dedim 25 diğer kredi kapatın 25 verin döncez dedi kaldı :( sizce nasıl puanım şu sıralar artık düzenli ödemem ve brüt maaş 2880TL SGK YATAN…

  • Hangikredi.com

   Sayın Ömer Altınbaş,

   Düzenli ödemelere devam ederek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

 3. Berrin çimili

  85 yaşındayım kredi alabilirmiyim

  • Hangikredi.com

   Sayın Berrin Çimili,

   Kredi konusunda bankaların yaş sınırı bulunmaktadır. Bankadan bankaya değişebilse de genellikle 80 yaş üstüne kredi kullandırılmamakta. Fakat yine de bankalarla birebir görüşerek yaş sınırlarını öğrenebilirsiniz.

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz