Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi almak isteyenler için en büyük kriter kredi notu. Bankaların özellikle dikkat ettiği KKB puanı, kredi almak olanağınızı belirliyor. Kredi skoru ile ilgili en sık sorulan soru ise “Kredi notum kaç olmalı?”. Bu sorunun cevabına geçmeden önce kısaca kredi notunun ne olduğundan bahsedeceğiz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, en basit tanımıyla sizin kredi geçmişinizdir. Geçmiş yıllarda yaptığınız kredi ve kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeler, kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yaşadığınız yasal takip süreçleri belli bir sisteme göre hesaplanarak sizin notunuzu oluşturur. Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda banka sizin kredi puanınızı inceleyerek kararını ona göre verir.

Ne Kadar Kredi Alabileceğini Hesapla

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Gelelim kredi notunun kaç olması gerektiği sorusunun cevabına. Kredi puanı 0 ile 1900 arasında bir değerdir. Notunuz ne kadar yüksek olursa bu o kadar iyi demek. 0 olması ise bankalar için belirsizlik anlamına gelir, sizinle ilgili herhangi bir fikir edinemezler bunun için kredi notunuz 0 ise öncelikle kredi notu olu��turmanız gerekir.

Kredi ya da kredi kartı vermek için bankanın belirlediği alt sınır bankadan bankaya, almak istediğiniz tutara ve gelir durumunuza göre değişse bile Findeks kredi notu aralıklarının manası genel olarak şöyledir:

 • 0-699 En riskli
 • 700-1099 Orta riskli
 • 1100-1499 Az riskli
 • 1500-1699 İyi
 • 1700-1900 Çok İyi
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? - Okumak İçin Tıkla

Kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olanlar kolaylıkla kredi alabilirler. KKB puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi alma ihtimali ise neredeyse yoktur. Bankaların en tereddütte kaldığı grup az riskli gruptur yani 1100-1499 arası. Kredi notu sizin ödeme düzeniniz ile ilgili detaylı bilgiler içerdiği için banka az riskli gruba dahil bireylerin başvurusunu incelerken kararsız kalabilmekte. Bu noktada unutmamanız gereken şu ki; kredi notunuz en yüksek seviyede bile olsa banka kredi vermeyebilir. Kredi vermek tamamen bankanın inisiyatifindedir ve kredi notunuzun dışında gelir durumunuz ile sigortalılık süreniz de banka tarafından incelenir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notu öğrenmenin en kolay yolu Kredi Kayıt Bürosu’unun sunduğu bir hizmet olan Findeks. Findeks’in resmi web sayfasını ziyaret ederek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks üzerinden kredi notu sorgulaması yapmak ilk işlem için ücretsizdir.

Kredi Faiz Oranlarını Görmek İçin Tıkla
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

26 yorum

 1. Sayın Murat,

  Kredi notunuz şu an kredi çekebilmek için oldukça düşük. Mevcut ödemelerinizi düzenli şekilde gerçekleştirerek kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

 2. Sayın Borçlu,

  Kredi notunuz 79 ise bu riskli grupta olduğu anlamına gelir. Bankalardan kredi alabilmek için kredi notunuzun en azından 1000’in üzerinde olması beklenir.

 3. Merhaba 16,11,2015 yılında banka aracılığı ile idari takip basladı borcumu 2016 yılında ödedim 2008 den beri ek hesabım var su an aktif durumda kredi notum 1700 16 yıllık sigortalıyım halen çalışmaktayım kredi başvursam alabilir miyim

 4. Kredi notum 1133 2015 yaşadığım sıkıntı yüzünden kredi çekemiyorum şu an hiç bir borcum yok kredi başvurusu yapsam çıkarmı

 5. Sayın İlknur,

  Kredi siciliniz temizlendiyse ve kredi notunuz risksiz grupta ise başvurunuz onaylanabilir.

 6. Sayın Tuncay,

  Kredi sicili beş senede bir yenilenmektedir. Bu süreçte yaptığınız kredi başvurularının onaylanma ihtimali düşük olsa da kredi notunuzun ve gelirinizin yüksek olması durumunda başvurularınız onaylanabilir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir