Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi almak isteyenler için en büyük kriter kredi notu. Bankaların özellikle dikkat ettiği KKB puanı, kredi almak olanağınızı belirliyor. Kredi skoru ile ilgili en sık sorulan soru ise “Kredi notum kaç olmalı?”. Bu sorunun cevabına geçmeden önce kısaca kredi notunun ne olduğundan bahsedeceğiz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, en basit tanımıyla sizin kredi geçmişinizdir. Geçmiş yıllarda yaptığınız kredi ve kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeler, kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yaşadığınız yasal takip süreçleri belli bir sisteme göre hesaplanarak sizin notunuzu oluşturur. Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda banka sizin kredi puanınızı inceleyerek kararını ona göre verir.

Ne Kadar Kredi Alabileceğini Hesapla

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Gelelim kredi notunun kaç olması gerektiği sorusunun cevabına. Kredi puanı 0 ile 1900 arasında bir değerdir. Notunuz ne kadar yüksek olursa bu o kadar iyi demek. 0 olması ise bankalar için belirsizlik anlamına gelir, sizinle ilgili herhangi bir fikir edinemezler bunun için kredi notunuz 0 ise öncelikle kredi notu oluşturmanız gerekir.

Kredi ya da kredi kartı vermek için bankanın belirlediği alt sınır bankadan bankaya, almak istediğiniz tutara ve gelir durumunuza göre değişse bile Findeks kredi notu aralıklarının manası genel olarak şöyledir:

 • 0-699 En riskli
 • 700-1099 Orta riskli
 • 1100-1499 Az riskli
 • 1500-1699 İyi
 • 1700-1900 Çok İyi
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? - Okumak İçin Tıkla

Kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olanlar kolaylıkla kredi alabilirler. KKB puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi alma ihtimali ise neredeyse yoktur. Bankaların en tereddütte kaldığı grup az riskli gruptur yani 1100-1499 arası. Kredi notu sizin ödeme düzeniniz ile ilgili detaylı bilgiler içerdiği için banka az riskli gruba dahil bireylerin başvurusunu incelerken kararsız kalabilmekte. Bu noktada unutmamanız gereken şu ki; kredi notunuz en yüksek seviyede bile olsa banka kredi vermeyebilir. Kredi vermek tamamen bankanın inisiyatifindedir ve kredi notunuzun dışında gelir durumunuz ile sigortalılık süreniz de banka tarafından incelenir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notu öğrenmenin en kolay yolu Kredi Kayıt Bürosu’unun sunduğu bir hizmet olan Findeks. Findeks’in resmi web sayfasını ziyaret ederek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks üzerinden kredi notu sorgulaması yapmak ilk işlem için ücretsizdir.

Kredi Faiz Oranlarını Görmek İçin Tıkla
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

18 yorum

 1. Sayın Hakan,

  Kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Sitemizden kredi başvurusu yaparak bankaların size dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 2. Merhaba,

  Kredi başvurularından olumsuz geri dönüşün kredi notunu düşürdüğü söyleniyor, bu doğru mudur? Benim kredi notum 1590. İnternet üzerinden düşük faiz oranlı kredilere başvurdum, olumsuz dönüş aldım. Bunun sebebi ne olabilir? Teşekkürler.

 3. Sayın Serdal Terzi,

  Arka arkaya yapılan ve olumsuz dönüş alınan başvurulardan dolayı kredi notu düşer. Geliriniz almak istediğiniz kredi tutarıyla orantılı olmadığından, kredi geçmişiniz yüzünden ya da sigortanız olmadığından kredi başvurularınız onaylanmıyor olabilir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir