Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi almak isteyenler için en büyük kriter kredi notu. Bankaların özellikle dikkat ettiği KKB puanı, kredi almak olanağınızı belirliyor. Kredi skoru ile ilgili en sık sorulan soru ise “Kredi notum kaç olmalı?”. Bu sorunun cevabına geçmeden önce kısaca kredi notunun ne olduğundan bahsedeceğiz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, en basit tanımıyla sizin kredi geçmişinizdir. Geçmiş yıllarda yaptığınız kredi ve kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeler, kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yaşadığınız yasal takip süreçleri belli bir sisteme göre hesaplanarak sizin notunuzu oluşturur. Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda banka sizin kredi puanınızı inceleyerek kararını ona göre verir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Gelelim kredi notunun kaç olması gerektiği sorusunun cevabına. Kredi puanı 0 ile 1900 arasında bir değerdir. Notunuz ne kadar yüksek olursa bu o kadar iyi demek. 0 olması ise bankalar için belirsizlik anlamına gelir, sizinle ilgili herhangi bir fikir edinemezler bunun için kredi notunuz 0 ise öncelikle kredi notu oluşturmanız gerekir.

Kredi ya da kredi kartı vermek için bankanın belirlediği alt sınır bankadan bankaya, almak istediğiniz tutara ve gelir durumunuza göre değişse bile Findeks kredi notu aralıklarının manası genel olarak şöyledir:

 • 0-699 En riskli
 • 700-1099 Orta riskli
 • 1100-1499 Az riskli
 • 1500-1699 İyi
 • 1700-1900 Çok İyi
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? - Okumak İçin Tıkla

Kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olanlar kolaylıkla kredi alabilirler. KKB puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi alma ihtimali ise neredeyse yoktur. Bankaların en tereddütte kaldığı grup az riskli gruptur yani 1100-1499 arası. Kredi notu sizin ödeme düzeniniz ile ilgili detaylı bilgiler içerdiği için banka az riskli gruba dahil bireylerin başvurusunu incelerken kararsız kalabilmekte. Bu noktada unutmamanız gereken şu ki; kredi notunuz en yüksek seviyede bile olsa banka kredi vermeyebilir. Kredi vermek tamamen bankanın inisiyatifindedir ve kredi notunuzun dışında gelir durumunuz ile sigortalılık süreniz de banka tarafından incelenir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notu öğrenmenin en kolay yolu Kredi Kayıt Bürosu’unun sunduğu bir hizmet olan Findeks. Findeks’in resmi web sayfasını ziyaret ederek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks üzerinden kredi notu sorgulaması yapmak ilk işlem için ücretsizdir.

Kredi Faiz Oranlarını Görmek İçin Tıkla
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

16 yorum

 1. Merhaba, Part time bir işte çalışıyorum yaşım 20 , gelirim 1200 tl civarı. 1000 Tl’lik maximum kredi kartım var ve her ay 2 bin tl civarı harcama yapıp düzenli ödüyorum. Şuan kredi puanım 1500 civarına çıktı. 1 ay arayla 3 bin tl’lik kredi kartı ve 3 bin tl kredi başvurusunda bulunmak istiyorum. Onaylanır mi ?

  • Sayın Onur,

   Öncelikle bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir bir geliriniz ve girişi en az üç ay önce yapılmış olup hala devam etmekte olan sigortanız olmalıdır. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken farklı kriterlere dikkat ettiğinden kredi başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağına dair öngörüde bulunabilmemiz mümkün değildir.

 2. selam 2 yıl önce bir banka idari takip başlattı. Ben bu borcu ödedim.Ve şuan Puanım 1400 lerde kredi alma olasılığım varmı. İdari takibe girince kara listeye girmiş olurmuyum

  • Sayın Kuzey,

   Bankanın idari takibi ile yasal takip birbirinden farklıdır ancak idari takip yaşamış olmanız da kredi notunuzu olumsuz etkiler ve bu durum sicilinizde görünür. Kredi verip vermemek tamamen bankaların inisiyatifinde olduğundan başvuru yaparak bankaların dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 3. merhaba 2013 yılında takipe alınmıştım. türkcell den hattımın üzerine telefon aldım financell aracılığıyla düzenli ödüyorum… şuan kredi notum : 1184 ve hiç bir bankayla ilişkim yoktur. sizce hangi bankayla irtibat kurmam gerek

  • Sayın Hakan,

   Kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Sitemizden kredi başvurusu yaparak bankaların size dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir