Kredi Notu Kaç Olmalı?

This post was last updated on Şubat 7th, 2018 at 10:50 am

Kredi almak isteyenler için en büyük kriter kredi notu. Bankaların özellikle dikkat ettiği KKB puanı, kredi almak olanağınızı belirliyor. Kredi skoru ile ilgili en sık sorulan soru ise “Kredi notum kaç olmalı?”. Bu sorunun cevabına geçmeden önce kısaca kredi notunun ne olduğundan bahsedeceğiz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, en basit tanımıyla sizin kredi geçmişinizdir. Geçmiş yıllarda yaptığınız kredi ve kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeler, kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yaşadığınız yasal takip süreçleri belli bir sisteme göre hesaplanarak sizin notunuzu oluşturur. Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda banka sizin kredi puanınızı inceleyerek kararını ona göre verir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Gelelim kredi notunun kaç olması gerektiği sorusunun cevabına. Kredi puanı 0 ile 1900 arasında bir değerdir. Notunuz ne kadar yüksek olursa bu o kadar iyi demek. 0 olması ise bankalar için belirsizlik anlamına gelir, sizinle ilgili herhangi bir fikir edinemezler bunun için kredi notunuz 0 ise öncelikle kredi notu oluşturmanız gerekir.

Kredi ya da kredi kartı vermek için bankanın belirlediği alt sınır bankadan bankaya, almak istediğiniz tutara ve gelir durumunuza göre değişse bile Findeks kredi notu aralıklarının manası genel olarak şöyledir:

 • 0-699 En riskli
 • 700-1099 Orta riskli
 • 1100-1499 Az riskli
 • 1500-1699 İyi
 • 1700-1900 Çok İyi
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? - Okumak İçin Tıkla

Kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olanlar kolaylıkla kredi alabilirler. KKB puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi alma ihtimali ise neredeyse yoktur. Bankaların en tereddütte kaldığı grup az riskli gruptur yani 1100-1499 arası. Kredi notu sizin ödeme düzeniniz ile ilgili detaylı bilgiler içerdiği için banka az riskli grupa dahil bireylerin başvurusunu incelerken kararsız kalabilmekte. Bu noktada unutmamanız gereken şu ki; kredi notunuz en yüksek seviyede bile olsa banka kredi vermeyebilir. Kredi vermek tamamen bankanın inisiyatifindedir ve kredi notunuzun dışında gelir durumunuz ile sigortalılık süreniz de banka tarafından incelenir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunu öğrenmenin en kolay yolu Kredi Kayıt Bürosu’unun sunduğu bir hizmet olan Findeks. Findeks’in resmi web sayfasını ziyaret ederek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks üzerinden kredi notu sorgulaması yapmak ilk işlem için ücretsizdir.

Kredi Faiz Oranlarını Görmek İçin Tıkla

12 Yorum

 1. Ozkan

  Kredi notum 1197 Bir tane kartım var 4 bin limitli 1 kart daha almak istiyorum verirler mi sizce?

  • Sayın Özkan,

   Sitemizden online başvuru yaparak bankaların dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 2. Faruk

  Merhaba kredi notum 1281 Ne kadar kredi kullanabilirim yada kullanabilir miyim? 1’i ek kart 1’i asil kart olmakla beraber 2 adet kredi kartı kullanıyorum en son mart 2016’da son ödeme tarihini geciktirdim. Cevap verirseniz sevinirim.

  • Sayın Faruk,

   Kredi notunuz kredi alabilmek için uygun ancak yine de kredi verip vermemek tamamen bankaların inisiyatifindedir. Belgelenebilir geliriniz ve sigortanız varsa sitemizden kredi başvurusu yaparak bankaların dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 3. yusuf

  Kara listede olan kişinin kredi notu hesaplanabilir mi ? İyi Çalışmalar

  • Sayın Yusuf,

   Kara listede olsanız da kredi notunuz hesaplanır.

 4. ahmet

  merhabalar kredi notum 1140 şuan hiçbir bankayla negatif ilişkim yok.kredi alabilir miyim ya da 1250 civarına çıkmam ne kadar süre alır.mevcut gelirim 3700

  • Sayın Ahmet,

   Kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifinde olduğunda sitemiz üzerinden kredi başvurusu yaparak bankalardan dönüş beklemenizi tavsiye ederiz. Kredi notunun ne kadar sürede yükseleceği ise maalesef öngörülebilir bir bilgi değildir. Mevcut ödemelerinize düzenli şekilde devam ederek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

 5. ali

  Kredi puanım şu an 1060 1,5 yıl önce kanuni takibe uğradım ödedim kredi çekebilir miyim?

  • Sayın Ali,

   Kanuni takipten dolayı bozulan siciliniz kredi başvurunuzun onaylanmasına engel olabilir.

 6. Onur

  Merhaba, Part time bir işte çalışıyorum yaşım 20 , gelirim 1200 tl civarı. 1000 Tl’lik maximum kredi kartım var ve her ay 2 bin tl civarı harcama yapıp düzenli ödüyorum. Şuan kredi puanım 1500 civarına çıktı. 1 ay arayla 3 bin tl’lik kredi kartı ve 3 bin tl kredi başvurusunda bulunmak istiyorum. Onaylanır mi ?

  • Sayın Onur,

   Öncelikle bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir bir geliriniz ve girişi en az üç ay önce yapılmış olup hala devam etmekte olan sigortanız olmalıdır. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken farklı kriterlere dikkat ettiğinden kredi başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağına dair öngörüde bulunabilmemiz mümkün değildir.

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz