Kredi Kartlarında Limit Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı artık günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilmesinin yanı sıra ihtiyaç haline geldi. Özellikle almak istediğimiz yüksek tutardaki ürünleri taksitle almayı sağlaması ve internet üzerinden kolay alışveriş sağlaması açısından pek çok kişi tarafından kullanılmakta. Kredi kartı günlük hayatta kolaylık sağlasa da beraberinde bazı sorular ve sorunlar da getirmekte. Kredi kartı kullanıcılarının sıkça yaşadığı sorunlardan biri kredi kartı limiti.

Limit, Gelire Göre Belirleniyor

Kredi kartı limiti, kredi kartı başvurusu sırasında kart sahibinin verdiği bilgiler ışığında bankanın belirlediği kullanım limitidir.  Bu limit sizin gelir durumunuz ve kredi notunuza göre belirlenir. Bankanın sizin için belirlediği limit aynı bankadan iki kart sahibi olsanız da değişmez. İki kartın toplam limit tutarı yine bankanın belirlediği sınırda olur.

Kredi kartı limitini belirlerken banka öncelikle sizin gelir beyanınıza bakar. Limitiniz gelirinizle orantılı olacak bir şekilde belirlenir. Bunun yanı sıra sizin önceki kredi ve kredi kartları için olan ödeme düzeniniz de banka için çok önemlidir.  Daha önceki ödeme düzeniniz banka için belirleyici unsurdur. Banka önceki ödeme düzeninize ve borçlarınıza bakarak sizin kredi kartı borcunuzu ödeyip ödeyemeyeceğinize dair fikir edinmiş olur.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartınızı aldığınızda banka sizin için bir limit belirlemiş olsa da dilerseniz bu limiti düşürebilir ya da yükseltebilirsiniz. Limiti düşürmek için bankadan talepte bulunmanız yeterlidir. Limitinizi yükseltmek istediğinizde ise bankaya yeniden gelir beyanınızla birlikte limit arttırma talebinde bulunmanız gerekir. Bu talebiniz sonrasında banka, gelir durumunuzu ve ödeme düzeninizi yeniden inceleyerek size geri dönüşte bulunacaktır.

En avantajlı kredi kartını bulmak ve kredi kartı karşılaştırması yapmak için Hangikredi.com Kredi Kartı sayfasını kullanabilirsiniz.
En Avantajlı Kredi Kartını Bul


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

2 Yorum

  1. LEVENT ZOPCUK

    Acil kredi kartı ve ihtiyaç kredisi istiyorum.

    • Sayın Levent Zopcuk,

      Sitemizden online kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz