Kredi Kartı Kullanırken Bunları Yapmayın

Bugünün ekonomik koşulları ve öte yandan alışveriş alışkanlıkları göz önüne alındığında kredi kartı kullanmak artık olmazsa olmaz gibi bir durum. Hangikredi.com olarak alışveriş alışkanlıklarına en uygun kredi kartı seçeneğini arayanlar için kredi kartı karşılaştırma aracı ile en iyi kredi kartı seçeneklerini getirirken kredi kartı başvurusu yapacaklara ya da kart sahibi olanlara lazım olabilecek önemli bilgileri de paylaşmaya devam ediyoruz.

Kredi kartı kullanımı hem cebinizdeki paradan olmamak ve zarara girmemek, hem de ciddi borç miktarları ödemek zorunda kalmamak için önemli belli başlı noktalar içeriyor. Biz de Hangikredi.com olarak kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan en önemli ve en çok hata yapılan noktaları listeledik.

Kredi kartı kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler ve yapılmaması gerekenler dikkate alınarak bilinçli bir tüketici olarak kullanım gerçekleştirilirse hem maddi hem de yasal olarak hiçbir sorun çıkmayacaktır. Peki bu madde başlıkları arasında en çok önem arz edenler neler?

Kredi Kartı Ödemeleri

Elbette en önemli ve birincil konu, kredi kartı borcu. Kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmamanız hem kısa vadede sizin için ekstra faizlerin uygulanacağı anlamına gelir, hem de uzun vadede kredi notunuzu etkileyeceği için ekonomik anlamda kötü bir sicil oluşturmuş olursunuz. Unutmayın ki kredi kartı limiti size hediye edilen bir nakit para değil, yine sizin cebinizden çıkacak olan bir para demektir. Bu yüzden de borcunuzu zamanında ödeyin, ödeyemeyeceğiniz borç için kredi kartı kullanmayın.

Önemli bir nokta da kredi kartı asgari tutarını ödemek konusu. Yaygın yanlış kanı; kredi kartının asgarisini ödediğiniz sürece her şeyin yolunda gideceğidir. Fakat unutmayın ki asgari tutarı ödedikçe çok daha fazla kredi kartı faizleri ile uğraşır ve borcunuzun orta vadede giderek artmasına neden olursunuz.

Kredi Kartı Başvurusunda Sözleşmeyi İyice Okuyun

Bankalar ile kredi kartı başvurusu kabul edildikten sonra yapılan sözleşme aşaması, çoğunlukla bir çırpıda, bir sürü sayfaya imza atılarak geçiştirilir. Fakat o kağıtlarda ileride size ciddi sorunlar yaratabilecek maddeler ve uygulamalar yer alabilir. Banka görevlileri size ne söylerse söylesin, sözleşme maddelerini mutlaka okuyun. Size vadedilen özellikler ve özellikle belirttiğiniz uygulamalar haricinde kalan ne varsa, hepsine karşı çıkın ve sözleşmedeki sorunlu maddeler için görüşün. Eğer değiştirilemeyecek ve yasal anlamda sorunsuz maddeler söz konusuysa size daha uygun bir başka kredi kartı için başvuru yapın.

Nakit Avans Başvurusu

Nakit avans çekmek, bankalara kredi kartı limitiniz üzerinden nakit avans başvurusu yapmak, nakite sıkıştığınızda çok tatlı bir çözüm gibi gelebilir. Ancak ortalama yüzde 2,02 gibi aylık faizlerin söz konusu olduğu nakit avans kullanımı, her zaman çok sağlıklı değildir. Eğer borç tutarınız yüksekse ve çekeceğiniz nakit avansın yerini kısa zamanda dolduramayacaksanız, bu yola hiç girmemenizi öneririz. Eğer orta veya uzun vadeli, söz gelimi 2 ay ve üzeri zamanda ödeyebilecek durumdaysanız doğrudan ihtiyaç kredisi kullanmak çok daha avantajlı olacaktır. Eğer nakit ihtiyacınız daha kısa vadeli ise, yani 1 veya 1 buçuk ay içerisinde ödeyebileceksiniz, o zaman nakit avans çekebilirsiniz.

Kredi Kartı Kampanyaları ve Para Hediyeleri

Elbette her alanda olduğu gibi kredi kartı kampanyaları da kulağa ve göze hoş gelir. Gel gelelim, bankalar tüm avantajlı kampanyalarda mutlaka ek koşullar sunarak bu avantajlarını telafi ederler. Mesela bir kampanyadan faydalanmak için belirli bir tutarın üzerinde harcama yapmak ya da bir banka ürününü kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden de sırf kampanyalar ve puan bazındaki para hediyeleri için kredi kullanmayı asla düşünmeyin.
En Çok Kazandıran Kredi KArtı Hangisi?

 

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. Merhaba kredi kart aidatları hakkında güncelleme yapmanız gerekiyor,ING bank tüm kartlarına 90 TL yıllık aidat ücreti koydu ve hiç kimseye haber vermeden extreye yapıştırdı lütfen bu kazığı izleyicilerinize bildirin.

  2. Sayın Turhan Kaptan,

    Sitemizde yer alan kredi kartı kategorisinden sorgulama yapıldığında bankaların güncel kredi kartı yıllık aidatları da gösterilmektedir. Sorgulama yaparak aidat tutarlarına ulaşabilirsiniz. Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir