Kredi Kartı Güvenlik İpuçları

Kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır? Günlük hayatımızın vazgeçilmez birer aracı olan maaş kartı ve kredi kartı bilgilerinin güvenliklerinin sağlanması hayli önemli bir konu. Bankamatik, POS cihazı, internet vb alanlar bu kartları kullandığımız noktalardan sadece birkaçı. Peki bu kartları korumanın en kolay yolları nelerdir?

Şifremi Nasıl Korurum?

Evinizin anahtarı neyse, kartlarınızın şifresi de odur. Bu nedenle kolay tahmin edilemeyecek şifreler belirlemelisiniz. Doğum tarihi, takımınızın kuruluş tarihi gibi şifrelerden uzak durun. ATM ve POS cihazlarına şifrenizi girerken kimseye göstermemeli ve ATM dolandırıcılıklarına (kameralı sistemlere) karşı da dikkatli olmalısınız.

Online işlemlerde kullanacağınız şifrenizi oluştururken hem harf hem rakam içeren şifreler belirlemenizde fayda vardır.

ATM Kartı Aldı, Ne Yapmalıyım?

Bankamatiğin başından ayrılmadan ilgili bankanın çağrı merkezini aramalı ve kartı kullanıma kapatmalısınız. Bu esnada dışarıdan gelebilecek yadım tekliflerine kapalı olmanızı tavsiye ederiz çünkü bu noktada banka personeli dışında yardımcı olabilecek kimse yoktur.

İnternet’te Kart Bilgilerimi Girerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sitenin, tıpkı Hangikredi.com gibi bilgilerinizi “https” bağlantılı bir sayfadan aldığından emin olmalısınız. Ayrıca “ssl” güvenlik sertifikası da olmalı. Güvenmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayarak ve e-posta yoluyla kart bilgisi ya da şifre talep eden firmalara da itimat etmeyerek kendinizi koruyabilirsiniz.

İnternetten Alışverişin En Güvenli Yolu Nedir?

İnternetten alışveriş yaparken en sağlıklı yöntem “sanal kart” kullanmaktır. Bu sayede sadece yaptığınız yükleme kadar harcama yaparsınız. Zaten harcamalarınızı da asıl kartta kalan limitten takip edebilirsiniz.

Ayrıca 3D ödeme seçeneğini de aktif edebilirsiniz. Bu son ödeme işleminde, cep telefonunuza gelen bir doğrulama kodu ile fazladan bir güvenlik adımı eklenmesi anlamına gelmektedir. Telefonunuza gelen kodu ilgili forma girmediğiniz sürece ödeme gerçekleşmez. Bu seçenek için bankanız ile görüşebilirsiniz.

Son olarak akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulamanın resmi kaynağın uygulaması olup olmadığına dikkat edin. Örneğin Hangikredi.com’un uygulamasını indirirken, uygulama detaylarını da incelemeli ve sahte bir yazılım olmadığından emin olmalısınız. Hesaplarınız ve kartlarınız ile ilgili bilgilerin 3.şahısların eline geçmesi sizi ciddi zararlara uğratabilir.

Yine de bir şifre kaptırma, kart çaldırma ya da dolandırılma durumu ile karşı karşıya kalırsanız doğrudan bankanız ile görüşmeli ve ardından eğer gerek varsa hukuki süreci başlatmalısınız.

Alınacak en kolay tedbir ise belirli aralıklarla şifreleri değiştirmek ve yalnızca güvenli ağlardan alışveriş yapmaktır.
En Çok Kazandıran Kredi Kartı Hangisi?


2 Yorum

 1. Tamer Ak

  Sizden kart kullanmak istiyorum mümkünse onaylamanizi istiyorum

  • Merve Mumcu

   Sayın Tamer Ak,

   Hangikredi.com, Hangisi İnternet ve Bilgi Hizmetleri A.Ş. tarafından kredi veren kuruluşlarla tüketicileri (kredi kullanıcılarını) internet ortamında buluşturmak için geliştirilmiş bir platformdur. Hangikredi.com, kredi başvurularınızı başvuru yaptığınızı bankaya iletir ve başvuru süreci tamamen banka tarafından yürütülür. Sitemiz üzerinden kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz