Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı Güvenlik İpuçları

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 4.02.2015 Güncelleme Tarihi: 19.11.2020

Kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır? Günlük hayatımızın vazgeçilmez birer aracı olan maaş kartı ve kredi kartı bilgilerinin güvenliklerinin sağlanması hayli önemli bir konu.
Kredi Kartı Güvenlik İpuçları
Bankamatik, POS cihazı, internet vb alanlar bu kartları kullandığımız noktalardan sadece birkaçı.

Kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır? Günlük hayatımızın vazgeçilmez birer aracı olan maaş kartı ve kredi kartı bilgilerinin güvenliklerinin sağlanması hayli önemli bir konu. Bankamatik, POS cihazı, internet vb alanlar bu kartları kullandığımız noktalardan sadece birkaçı. Peki bu kartları korumanın en kolay yolu ne?

Şifremi Nasıl Korurum?

Evinizin anahtarı neyse, kartlarınızın şifresi de odur. Bu nedenle kolay tahmin edilemeyecek şifreler belirlemelisiniz. Doğum tarihi, takımınızın kuruluş tarihi gibi şifrelerden uzak durun. ATM ve POS cihazlarına şifrenizi girerken kimseye göstermemeli ve ATM dolandırıcılıklarına (kameralı sistemlere) karşı da dikkatli olmalısınız.

Online işlemlerde kullanacağın��z şifrenizi oluştururken hem harf hem rakam içeren şifreler belirlemenizde fayda vardır.

ATM Kartı Aldı, Ne Yapmalıyım?

Bankamatiğin başından ayrılmadan ilgili bankanın çağrı merkezini aramalı ve kartı kullanıma kapatmalısınız. Bu esnada dışarıdan gelebilecek yadım tekliflerine kapalı olmanızı tavsiye ederiz çünkü bu noktada banka personeli dışında yardımcı olabilecek kimse yoktur.

Kredi Kartı Sorgula

İnternet’te Kart Bilgilerimi Girerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sitenin, tıpkı Hangikredi.com gibi bilgilerinizi “https” bağlantılı bir sayfadan aldığından emin olmalısınız. Ayrıca “ssl” güvenlik sertifikası da olmalı. Güvenmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayarak ve e-posta yoluyla kart bilgisi ya da şifre talep eden firmalara da itimat etmeyerek kendinizi koruyabilirsiniz.

İnternetten Alışverişin En Güvenli Yolu Nedir?

İnternetten alışveriş yaparken en sağlıklı yöntem “sanal kart” kullanmaktır. Bu sayede sadece yaptığınız yükleme kadar harcama yaparsınız. Zaten harcamalarınızı da asıl kartta kalan limitten takip edebilirsiniz.

Ayrıca 3D ödeme seçeneğini de aktif edebilirsiniz. Bu son ödeme işleminde, cep telefonunuza gelen bir doğrulama kodu ile fazladan bir güvenlik adımı eklenmesi anlamına gelmektedir. Telefonunuza gelen kodu ilgili forma girmediğiniz sürece ödeme gerçekleşmez. Bu seçenek için bankanız ile görüşebilirsiniz.

Son olarak akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulamanın resmi kaynağın uygulaması olup olmadığına dikkat edin. Örneğin Hangikredi.com’un uygulamasını indirirken, uygulama detaylarını da incelemeli ve sahte bir yazılım olmadığından emin olmalısınız. Hesaplarınız ve kartlarınız ile ilgili bilgilerin 3.şahısların eline geçmesi sizi ciddi zararlara uğratabilir.

Yine de bir şifre kaptırma, kart çaldırma ya da dolandırılma durumu ile karşı karşıya kalırsanız doğrudan bankanız ile görüşmeli ve ardından eğer gerek varsa hukuki süreci başlatmalısınız.

Alınacak en kolay tedbir ise belirli aralıklarla şifreleri değiştirmek ve yalnızca güvenli ağlardan alışveriş yapmaktır.
En Çok Kazandıran Kredi Kartı Hangisi?

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Tamer Ak
Tamer Ak 30.12.2017 • 00:00

Sizden kart kullanmak istiyorum mümkünse onaylamanizi istiyorum

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Merve Mumcu 2.01.2018 • 00:00

Sayın Tamer Ak, Hangikredi.com, Hangisi İnternet ve Bilgi Hizmetleri A.Ş. tarafından kredi veren kuruluşlarla tüketicileri (kredi kullanıcılarını) internet ortamında buluşturmak için geliştirilmiş bir platformdur. Hangikredi.com, kredi başvurularınızı başvuru yaptığınızı bankaya iletir ve başvuru süreci tamamen banka tarafından yürütülür. Sitemiz üzerinden kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon