Kredi Kartı Gecikme Faizi Nedir?

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan kredi kartları alışverişleri kolaylaştırıp daha avantajlı hale getirse de ödemede yaşanan gecikmeler sıkıntılara yol açabiliyor. Kredi kartı borcu ödemesinin gecikmesiyle ortaya çıkan kredi kartı gecikme faizi ile ilgili tüm detayları bu yazıda anlattık…

Kredi kartı borcunuzu ödemeyi geciktirmeniz halinde, borcunuza eklenebilecek iki türlü faiz var: Gecikme faizi ve akdi faiz. Bu iki faiz türünün açıklamaları ise şöyle:

Gecikme Faizi: Mevcut dönem borcunun, asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için uygulanır.

Akdi Faiz: Mevcut dönem borcunun asgari tutar dışında kalan kısmına uygulanır.

Yani, asgari ödeme tutarının tamamını ödemediyseniz ödenmeyen kısım için %2,75 oranında gecikme faizi uygulanır. Asgari ödeme tutarı dışında kalan borcunuza ise %2,25 oranında akdi faiz uygulanır. Eğer dönem borcunuz için belirlenmiş asgari tutarın tamamını ödediyseniz borcunuz için sadece akdi faiz uygulanır.

Kredi kartı gecikme faizi günlük mü işler?

Kredi kartı boruna işleyecek olan faiz aylık olarak hesaplanır bu nedenle kredi kartınızla alışveriş yaptıysanız aylık faiz işler. Eğer kredi kartınızdan nakit avans çektiyseniz günlük faiz işler.

Kredi kartı gecikme faizi hesaplama

Kredi kartı gecikme faizi ödemeniz gereken asgari tutar ve asgari tutarın üstünde kalan kısma göre ayrı ayrı faiz oranlarıyla hesaplanıyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi borcunuzu ödemediğinizde ya da sadece bir kısmını ödediğinizde borcunuza akdi faiz ve gecikme faizi işlemekte. Kredi kartı borcunuz için ne kadar gecikme faizi uygulanacağını Hangikredi.com kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracını kullanarak hemen hesaplayabilirsiniz.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesapla
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir