Kredi kartı borcumu ödemezsem hapis cezası alır mıyım?

Kredi kartları, alışverişlerde tüketicilerin en çok kullandığı ödeme araçlarından. Çeşitli avantajlar ve ödeme kolaylıkları sağlasa da kredi kartı borcunun ödenmesi konusunda tüketiciler sıkıntı yaşayabiliyor…

Merve Mumcu Bayraklı/Hangikredi.com

Kredi kartı borcunun ödenmesi ile ilgili en merak edilen konu ise ödenmemesi halinde hapis cezası alınıp alınmayacağı.

Kredi kartı borcundan dolayı hapis cezası alınır mı konusunu sizin için araştırdık…

Anayasanın 38. Maddesi’ne göre; kimse herhangi bir sözleşmeden doğabilecek taahhüdü yerine getirmediği için özgürlüğünden mahrum edilemez. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Kişiye sadece borçlu olduğundan dolayı hapis cezası verilmez. Ancak, borçlu icrada ödeme taahhüdünde bulunur ve buna uymazsa, mal beyanında bulunmazsa gibi bazı durumlarda hapis cezası alması söz konusu olabilir.

Kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı hapis cezası almamak için öncelikle borcunuzun 90 günlük gecikmeye girmemesine özen gösterin. Eğer 90 günü aştıysanız bu süreçte herhangi bir ödeme taahhüdünde bulunmayın.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz