Kredi kartı borcu zaman aşımına uğrar mı?

Kredi kartı borçları da kredi borçları gibi 90 gün ödenmediğinde yasal takibe neden oluyor. Bu konuyla ilgili tüketicilerin aklına takılan kredi kartında zaman aşımı var mı sorusunun cevabını sizin için araştırdık…

Merve Mumcu Bayraklı/Hangikredi.com

Kredi kartı borçlarında zaman aşımı 10 yıl olarak belirlenmiştir ancak bunun bazı şartları var.

Kredi kartı borcunun 10 sene içinde zaman aşımına uğrayabilmesi için bu on yıllık süre içerisinde borcunuza yönelik hiçbir işlem yapılmamış olması gerekiyor.

Bankanın ya da varlık şirketinin borcunuza yönelik başlattığı yasal takip işlem başlatıldığı anlamına gelir. Bu nedenle yasal olarak böyle bir zaman aşımı olmasına rağmen bankanın borcunuza yönelik işlem yapmaması için borcunuzu unutması gerekir.

Banka avukatı borcunuza istinaden size her icra dosyası açtığında on yıllık süre sıfırlanmış olur.

Eğer borcunuz banka tarafından varlık şirketine devredildiyse bu durumda zaman aşımı 20 yıldır.

Varlık şirketlerindeki borçlar TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) kapsamında olduğundan zaman aşımı süresi 20 yıl olmakta ancak aynı şekilde zaman aşımı süresini uzatmak için bir icra dosya yenilemesi yapmaları yeterlidir.

Eğer kredi kartı borcunuz varlık şirketine devredilirse anlaşmaya varmak sizin için en mantıklı çözüm olacaktır.


2 Yorum

  1. Semiha

    Benim kredi kart borcum var tekrar kart alabilirmiyim

    • Sayın Semiha,

      Borcunuz varken yeni bir kart alabilme ihtimaliniz oldukça düşüktür.

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz