Kredi Kartı Borcu Erteleme

Kredi Kartı Borç Erteleme

Son yıllarda toplum içerisinde yer alan en önemli problemlerden bir tanesi kredi kartı borçları. Birçok insan maddi şartlardan ötürü kredi kartı kullanıyor ve borçlarını ödemede sıkıntı yaşıyor. Bu yazımızda kredi kartı borçlarının nasıl erteleneceğini ele alacağız. Alışverişlerde yapmış olduğunuz harcamaları ek olarak taksitlendirme ve erteleme yapma gibi haklarınız mevcut. Bunu yapmak için ise hesap ekstrenizin kesilmemiş olması gerekiyor.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Ertelenir?

Kredi kartı borcunuzu, kart sahibi olduğunuz bankaya başvurarak erteleme şansına sahipsiniz. Erteleme yapmadan önce hesap ekstresinin kesilmediğinden emin olmanız gerekmekte.

Kredi kartı aidatları da borç sıkıntısını arttıran etmenlerden bir tanesi. Bu nedenle aidatsız kredi kartı seçenekleri de bankalar tarafından ortaya çıkmaya başladı. Örneğin TEB kredi kartı ömür boyu aidat alınmayacağını taahhüt eder.

Kredi Kartı Borcu Erteleme Faiz Oranları

Kredi kartı borcu ertelemede, çeşitli faiz oranları karşımıza çıkabiliyor. Her bankanın kendine göre oranları mevcut. Faiz oranları mevcut aya göre dahi farklılık gösterebilen bir yapıya sahip. Bu nedenle araştırma yapmakta fayda var. Örneğin Akbank faiz oranını ocak ayında daha düşük tutarken, Garanti bankası ocak ayında yüksek tutabilir.

Kredi kartı borcunun düşük olması durumunda faiz işlemediği de görülür. Büyük miktardaki borçlarda ise faiz daha sık işler. Bu nedenle erteleme yapmadan evvel, bankanızla görüşüp faiz oranları hakkında bilgi almakta fayda var.

Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Ertelenebilir?

Kredi kartı borcunu ertelemek bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Erteleme sürelerine göre faiz oranlarının arttığını da unutmamak gerekir.

Kredi Notu ve Kredi Kartı Borcu Arasındaki İlişki Nedir?

Kredi notu genellikle kredi kartı borçlarını erteleme konusunda bir engel teşkil etmese de bazı durumlarda sıkıntı yaşanmasına neden olabiliyor. Yapılan geç ödemelerden dolayı kullanıma kapatılan kartlarda, borç erteleme işlemi bankalar tarafından reddedilebiliyor.

Kredi Kartı Borcu erteleme Nereden Yapılır?

Kredi kartı borçları genellikle internet şubesi ya da çağrı merkezi aracılığıyla yapılan bir işlem. Bankalardaki iş yükünü azaltmak adına, erteleme işlemleri bu kanallar yoluyla yapılır.

Geciken Kredi Kartı Borcu Daha da Ertelenir mi?

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemleri genellikle bankaların inisiyatifine kalmış olan bir durum. Bu nedenle borç yapılandırmadan önce araştırma yapmakta fayda var. Çünkü geciken kredi kartı borcunu daha da erteleme gibi bir fırsat bulunmazsa, bu ileride kredi puanınız için sorun yaratabilir. Bu nedenle borç yapılandırma kısmını müşterisi olduğunuz banka ile iletişime geçerek halletmeniz gerekir.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. Kuveyt turk bankasinda kulanmakta oldugum kredi karti borcumu yatiramadim nasil erteleme yaptirmaliyim…

  2. Merhaba Ahmet,

    Erteleme talebin için bankayla iletişim kurmanı tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir