Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Kredi kartları artık hemen hemen herkesin kullandığı bir araç haline geldi. Kimimiz tek kredi kartı ile yetinirken kimimiz farklı avantajlardan yararlanabilmek için birden fazla kredi kartı kullanıyoruz. Özellikle birden fazla kredi kartı kullananların aklına takılan kredi kartı aidatı ile ilgili tüm detayları derledik.

Kredi kartı aidatı, bankanın sunduğu kredi kartı için tüketiciden istediği yıllık ücrete verilen ad. Bu aidat kartın kullanıldığı tüm süre boyunca tüketiciye yansıtılan ve operasyonel maliyetlerden oluşan üyelik aidatıdır. Bankanın tüketiciden kredi kartı aidatı talep etmesinin sebebi, yıl içinde kredi kartı için kurguladığı kampanyalar. Kredi kartı kampanyaları ile indirim ve puan fırsatlarından yararlanabilmek için aidatlı kredi kartlarını kullanmanız gerekir.

En Avantajlı Kredi Kartını Bul

Kredi kartı aidatı iadesi mümkün mü?

2014 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte kredi kartı aidatı yasal bir hale geldi. Bu nedenle bankaların kredi kartı aidatını iade etme zorunluluğu yönetmeliğe uydukları sürece mümkün değil. Buna karşılık bankalar aidatsız kredi kartı ürünleri de sunuyor. Dilerseniz aidatsız kredi kartı alabilirsiniz. Yine yönetmeliğin tanıdığı bir hakla aidatlı olan kredi kartınızı aidatsız kartla değiştirebilirsiniz.

Aidatsız kredi kartları

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK) yaptığı düzenlemeye göre tüm bankalar aidatlı kredi kartlarının yanında aidatsız kredi kartı da sunmak zorunda. Aidatsız kredi kartlarında da çeşitli kampanyalar ve puan biriktirme özelliği olsa da aidatlı kredi kartları kadar yaygın ve kazançlı değil.

Aidatsız kredi kartları ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aidatsız Kredi Kartları

Bankalar hangi durumda kredi kartı aidatı almaz?

Bankalar bazı durumlarda kredi kartı aidatı almıyor. Bankanın kredi kartı aidatı almadığı durumlar şöyle:

  • Kesintisiz olarak en az 180 gün boyunca işlem yapılmamışsa,
  • Sanal kredi kartı açılmışsa,
  • Borçlandırıcı nitelikteki ilk kart kullanımı yapılmamışsa.
Kredi Kartı Sorgula
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir