Kredi Faizlerine Bir Destek de Merkez’den

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan (TCMB) bugün beklenmedik bir hamle geldi. Banka, Türk lirası zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirdiğini açıkladı.

En uygun kredi oranları için TIKLAYIN

TCMB ayrıca rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında döviz imkânının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimleri ile altın imkânının ilk üç diliminde katsayılar 0,1 puan artırdığını bildirdi.

Merkez Bankası, rezerv opsiyonu kullanımlarının aynı seviyede kalması halinde, söz konusu değişiklikler ile finansal sisteme yaklaşık 1,2 milyar Türk lirası ve 670 milyon ABD doları ilave likidite sağlanacağını bildirdi.

Peki Merkez Bankası bu beklenmedik hamleyi hangi amaçla yapmış olabilir?

Kredi faizlerinde düşüş gelebilir

Alınan bu karar bankacılık çevresinde olumlu olarak karşılandı. Bankacılar bu kararın ilk etkilerinden birinin kredi faizlerinin düşmesi yönünde olacağı yönünde görüş bildirirken, bu adımın mevduat tarafında piyasalar ile banklar tarafını destekleyecek bir hareket olarak değerlendirilmesi yönünde görüş bildiriyor.

TCMB’nin asıl hedefinin kredi maliyetlerini düşürmek olduğunu belirten bankacılar bugün Merkez Bankası’nın attığı bu adımın da maliyetlerin düşürülmesi yönünde önemli olduğunu söylüyor. Aynı bankacılar önümüzdeki dönemde Merkez Bankası’nın piyasayı yakın takip edeceğini ve lüzum görülmesi halinde yine zorunlu karşılıklarda ek bir indirime gitme olasılığını da göz ardı etmiyor.

Kredi Hesaplamak İçin Tıklayın
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir