Kredi Dosya Masrafını Geri Alırken Bunlara Dikkat

Kredi başvurusu yaparken hemen kredi türünde kredi dosya masrafı adı altında bazı kalemlerde ücretler alınıyor.

Kredi dosya masrafını geri almak yapılan yasal düzenlemeler sayesinde mümkün. Fakat hem sürecin biraz aşamalı olması, hem de dosya masrafını geri almak isteyenlerin oluşturduğu  rağbet ortamından faydalanmak isteyen kötü niyetli kimselerin sürece karışması nedeniyle bazı önemli noktaları bilmekte fayda var.

Dosya masrafı iadesi süreci ile ilgili yapılması gerekenler ve önemli bazı noktaları Hangikredi.com okurları için özetledik.

 • Dosya masrafı iadesi için avukat büroları ya da danışmanlık şirketleri tarafından oluşturulduğu söylenen çağrı merkezlerinden gelen telefonlara ya da maillere güvenme konusunda tavsiyemiz, ya tamamen bu seçeneği saf dışı bırakmanız, ya da gerçekten iyi referanslarla çok güvenerek bir tanesini seçmeniz yönünde. Elbette tamamen yardımcı olmak için kurulan merkezlerin yanı sıra suistimal etmek isteyenlerden de bolca var.
 • Dosya masrafını geri almak için gereken belgeler söz konusu. Bunları alarak tüketici hakem heyetleri ya da mahkemelere ispat etmeniz gerek ki bu belgeleri de bankalardan almanız gerek. İşte burada bankalar da süreci zorlaştırmak için bazı yöntemler hazırlıyor.
 • Geriye dönük kredi masrafı için gereken bu belgelendirmelerde bankalar da sizden ücret istiyor. Ortalama 70 TL’lik olarak belirlenen bu ücreti sizden isteyen bankalar, aslında dolaylı olarak bir yıldırma politikası izliyorlar. Üstelik yasalarda bankaların geri ödeme zorunluluğu söylense de herhangi bir gün sınırı ya da aksi durumda yaptırım uygulanması yönünde bir uyarı olması süreci daha da zorlaştırıyor.
 • Bu yüzden de kredi başvurusu yaparken mümkün mertebe masrafsız kredi seçeneklerini seçmeye çalışın ya da belgelerinizi çok iyi saklayın.
En Avantajlı Kredi Hangi Bankada?

İçindekiler

Nereye Başvurulur?

Dosya masrafı iadesi için nereye başvurulur? Kredi tutarına göre bu değişiyor. Cevap şöyle:

 • 0-2000 TL arasındaki krediler için ilçe  hakem heyetlerine,
 • 2000-3000 TL arasındaki krediler için il hakem heyetlerine,
 • 3000 TL üzeri krediler için tüketici mahkemelerine başvurmak gerekiyor.

En uygun kredi seçeneklerine tüm kredi türleri ve bankalar arasından ulaşabilmeniz için Hangikredi.com kredi hesaplama aracı bir tık ötenizde.

Kredilerle İlgili Merak Edilenler
Kredi Dosya Masrafını Geri Alırken Bunlara Dikkat
2.7 (53.33%) 6 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

4 yorum

 1. 2014 te halk bankasından emekli olabilmek için 27 bin ihtiyaç kredisi aldım başvuru yaparsam para alabilirmiyim alırsam ne kadar alabilirim

 2. Sayın Cengiz Bulunmaz,

  Kredi notunuz yüksekse ve belgelenebilir geliriniz varsa kredi başvurunuz onaylanabilir ancak bu durum tamamen bankanın inisiyatifindedir.

 3. 2016 da vakıfbank tan konut kredisi çektim basvuru yaparsam para alabilirmiyim

 4. Merhaba Ahmet,

  Talebinizle ilgili banka yetkilileri ile iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.

  İyi günler dileriz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir