Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

"Kredi (Credere): Güven" Zor Zamanlar için Gerekli

Yayımlama Tarihi: 24.03.2020 Güncelleme Tarihi: 28.06.2022

Komedi filmlerinin bile kullandığı “Global Dünya”, “Küresel Ekonomi”, “Dünya  Küçük” gibi kavramların ne kadar doğru olduğu yaşadığımız salgın tehdidi ile kanıtlandı.

Gerçekten de dünya küçük bir köy, ekonomi de küresel. 

“Küçük ve küresel”  dünyanın sınırlarını ve sınırlılıklarını test ettiğimiz bugünlerde bu ekonomiyi üzerine inşa ettiğimiz finansal sistemin önemi de bir kez daha ortaya çıktı.

Herkes için sınav vakti

Ekonomik anlamda hem üretimi hem tüketimi teşvik eden, kolaylaştıran kredi sistemi için de ciddi bir sınav vakti geldi. Kredi sisteminin hepimiz için önemi de artık çok açık şekilde önümüzde duruyor. Fakat hem finans kuruluşlarının, hem şirketlerin hem de bireylerin hatırlaması gereken bir iki husus var.

Limit, Sınır, Had

Bence birincisi kredi sözcüğünün anlamı. Lütfen bunu kimse unutmasın Kredi, Latince inanma, güven anlamına gelen “Credere” sözcüğünden gelir. Yani tüm tarafların birbirine inanması ve güvenmesi gerekir.

İkincisi ise kredinin belli bir süre sonra  geri almak kaydıyla sunulan satın alma gücü olduğu gerçeği ki altının çizmek gerekir “belli bir süre sonra  geri almak” bu önemli bir nokta.

Üçüncü olarak geri ödemeyi belirtmek isterim. Alınan kredinin zamanında geri ödenmemesi çoğu zaman faydadan çok zarar veren bir durum. Eğer krediyi karşılayacak bir kaynak yoksa, kredi kullanmak iktisadi akıl açısından doğru bir karar değildir.

Hatırlanması gereken dördüncü husus  “Zamanlama”.  Buna birkaç yönden bakmak lazım. Kredi almak için uygun zaman, krediye ihtiyaç duyulan zaman, krediyi zamanında ödeyebilecek durumda olmak.

Son olarak “Limit”. Bunu şu şekilde anlatmak istiyorum: Herkes haddini bilecek. Had de limit de sınır demek çünkü. Kimsenin limitlerini zorlamaması yani haddini aşmaması gerekir.  Finans sektörünün sınırlamalarından daha önce, kişi- kurum kendini doğru bir şekilde sınırlamalıdır. Hayat kalitemizi bozmayacak miktarda ve bir zorluk anında ödeyebileceğimiz kadar borçlanmak asıl olandır.

KREDİ HESAPLA, EN AVANTAJLI ORANLARLA ONLİNE BAŞVUR

Bilir gibi görünmek

Hayatımızın bir kısmını kolaylaştıran ve satın alma gücümüzü arttıran bu sistemin zorluğa dönüşmesinin sebebi genelde yukarıda bahsettiğim basit gibi duran ve herkesin de bilir gibi göründüğü ama ihmal ettiği kurallardır.

Her kriz kendi içinde kendi fırsatlarını barındırır

Şu anda yaşadığımız durum, tüm dünyayı küçülmeye sürüklerken uzunluğu tam olarak bilinemediği ve benzersiz olmasından kaynaklı  ortalama bir hasar tespiti de yapılamıyor. Herkesin kabul ettiği zararın hatırı sayılır ölçüde olacağı ve sonrasında yine hatırı sayılır bir sıçrama olacağı. Bir yandan hasar ne kadar olacak diye hesap yapılmaya çalışılırken bir yandan da sonrasında ne kadar büyüyebiliriz ne kazanabiliriz hesaplanıyor. Her kriz kendi içinde kendi fırsatlarını barındırır, bu da çok bilinen bir kuraldır.

İhtiyaç anında…

Şuan antiseptik, maske ve kolonyaya ihtiyacımız olduğu gibi yarın krediye ihtiyacımız olabilir. Zor bir süreçten geçtiğimizi bilerek ihtiyacımız olduğu anda yanımızda olabilecek bir finansal desteği en akıllı şekilde kullanmak en azından bu kritik zamanı ekonomik anlamda sıkıntısız bir şekilde atlatmamızı sağlayabilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

4,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • 5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri 20.03.2023

  5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri

 • e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir? 17.03.2023

  e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

 • Bankaların Batması Ne Anlama Geliyor? 16.03.2023

  Bankaların Batması Ne Anlama Geliyor?

 • Dünya Piyasalarını Etkileyen FED Nedir? 13.03.2023

  Dünya Piyasalarını Etkileyen FED Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon