Kredi Borcunda Eşin Sorumluluğu

Evli çiftler için hayat müşterek. Peki kredi borçları için de aynı şey geçerli mi? Kredi konusunda evli çiftlerin en merak ettiği konu kredi ve kredi kartı borcunda eşin sorumluluğunun ne olduğu. Bu konuyla ilgili eşimin borcundan dolayı arabama haciz gelir mi ya da eşimin borcundan dolayı banka hesabıma haciz gelir mi gibi sorular sıkça sorulmakta. Bu yazımızda bu konuyla ilgili sizlere yardımcı olmaya çalıştık.

Merve Mumcu/Hangikredi.com

Kredi borcunda eşin sorumluluğu konusunu evlilik birliğinin devam ettiği durumlar ve devam etmediği durumlar olarak ikiye ayırabiliriz. Evlilik birliği devam ederken eşlerden birinin almış olduğu borç için diğer eşin bir sorumluluğu yok. Eşin kredi borcundan dolayı mal haczi kararı çıkması durumunda da diğer eşin üzerine olan mal varlığının haczedilmesi söz konusu olamıyor. Bu durum kredi kartı borçları ve kamu borçları için de geçerli.

Evlenmeden önce kredi alındıysa…

Bahsettiğimiz durum, eşlerden birinin evlilik birliği kurulmadan önce almış olduğu kredi borçları için de geçerli. Eşlerden biri evlenmeden önce kredi çekmişse ya da kredi kartı borcu varsa bu borcun ödenmesinden tamamen kendisi sorumludur. Bu borca yönelik mal ya da maaş haczi kararı çıkması durumunda borçlunun eşinin mal ya da maaşına haciz gelemez.

Boşanma durumunda…

Boşanma durumunda eşin almış olduğu borç, mallar gibi paylaşılmıyor ancak edinilmiş mallara katılma rejiminden dolayı boşanmadan sonra mal paylaşımı gerçekleşiyor. Evlilik sırasında kredi çekerek araba ya da konut alındıysa bu mal eşler arasında paylaşılıyor. Boşanma sırasında bu malları almak için çekilmiş olan kredinin ödemesi tamamlanmadıysa, satış işlemi gerçekleştirilerek borç kapatılıyor ve kalan tutar eşler arasında pay ediliyor.

Kredi alırken eşin kredi notu

Kredilerle ilgili merak edilen bir durum daha var: Kredi alırken eşin kredi notu. Kredi almak istediğinizde banka eşinizin kredi sicilini de inceleyebilir. Özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi ürünlerinde banka, eşin kredi notuna da bakar. Kredinin aylık taksitlerinde hane halkının geliri dikkate alındığından eşin kredi notu da önemli. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi bir diğer yazımızdan alabilirsiniz.

Kredi Alırken Eşin Kredi Notu
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

6 yorum

 1. Babamın takipteki kredi borçları nedeniyle ben kredi çekerken sorun yaşar mıyım?

 2. Sayın BilenAdam,

  Kişi kredi borcundan sadece kendisi sorumludur. Bu nedenle babanızın borcu nedeni ile sizin kredi alma sürecinizde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

 3. Merhaba bir sorum olacak benim yasal takibim var 70 bin kredi kullanmak istiyorum eşimin kkb puanı 1200 civarı kredi çekerken benim takiplerden dolayı kredi çıkar mı yardımcı olursanız sevinirim

 4. Ssk emeklisiyim. Kredi kartı borçlarımı ödeyemedim. Ve evime haciz gelmemesi için anlaşmalı boşandık. Banka aradı yapılandıralım dedi. Avukatlar derken 6 yıl geçti. Maaşıma haciz konulmadı. Üstümde taşınır taşınmaz hiçbirleyim şey yok. Banka benden hiç bir şey alamadı. Tekrar eşimle eski eşimle evlenmem durumunda eşimin üstündeki mallara haciz gelir mi? Ya da bu borçlarımdan sorumlu olmaması için ne yapmalıyım.

 5. Merhaba Sercan,

  Hangikredi olarak bu konuda size yardımcı olamayız ancak kredi sorgulama sayfamızdan kredi sorgulaması yapabilir ve online başvuru gerçekleştirebilirsiniz.
  Konu hakkında en doğru ve güvenilir bilgiyi hukuk danışmanınızdan almanızı öneririz.

  İyi günler dileriz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir