Konut kredisi ile ev alma adımları

Bankaların sunduğu konut kredileri ev almak isteyenler için nakit çözümü sunuyor. Çoğu zaman oldukça avantajlı faiz oranları ile sunulan bu krediler sayesinde kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün. Peki konut kredisi ile ev almak için ne yapmak lazım? Adım adım açıkladık.

Ev Araştırma

Konut kredisiyle ev almak istiyorsanız öncelikle alacağınız eve karar vermeniz gerekiyor. Konut kredisi, bankaların teminat istediği bir kredi türüdür. Bu nedenle banka, verdiği borcun karşılığında alınan evi vade süresince ipotek altına alır. Bankaya konut kredisi başvurusu yapmadan önce alacağınız eve karar vermelisiniz.

En Uygun Konut Kredisi İçin Hesaplama Yapma

Hemen hemen tüm bankalar konut kredisi ürünü sunmakta. Bunca banka arasından bütçenize en uygun faiz oranını ve en iyi koşulları sunan bankayı bulmak zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak için Hangikredi.com’un sunduğu konut kredisi hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Sitemizden dilediğiniz vade ve tutar için konut kredisi hesaplaması yaparak bankaların sunduğu faiz oranlarını, aylık taksit ödemelerini, toplam tutarları, dosya masraflarını ve diğer detaylarını tek sayfa üzerinden kolayca inceleyebilirsiniz. Böylece şube şube gezerek teklif almanıza gerek kalmaz.

Konut Kredisi Sorgulama

Konut Kredisine Başvuru

Hangikredi.com üzerinden ev kredisi hesaplaması yapabileceğiniz gibi karar verdiğiniz kredi ürününe online başvuruda da bulunmanız mümkün. Sitemizden yapacağınız başvuru ön başvuru niteliğinde olduğundan, bankadan öncelikle ön onay alırsınız. Ön onay aldığınızda bankanın istediği evraklarla birlikte şubeye giderek ikinci bir başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuru kapsamında, banka tarafından almak istediğiniz evin ekspertiz değeri belirlenir. Alacağınız kredi evin ekspertiz değeri üzerinden belli bir oranda verilir.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları İçin Tıklayın

Krediniz Onaylanırsa…

Krediniz onaylandı ve kredini hesabınıza geçti. Yapmanız gereken ilk iş belediyeye gitmek. Alacağınız konutun bağlı olduğu belediyeye gittiğinizde öncelikle alacağınız evin vergi borcu olup olmadığını sorgulatmalısınız. Eğer böyle bir borç varsa öncelikle bu borcun kapatılması gerekir. Ardından Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden rayiç belgesi istemeniz gerekir. Tapu işlemleri için Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden randevu almanız gerekir. Kurumun görevlendirdiği bir kişi alacağınız gayrimenkulü inceleyerek tapu işlemlerini başlatır.

Satış işleminin gerçekleşmesi ve evin tapusunu alabilmeniz için tapu harcı ödenmesi gerekir. Bu harç genellikle evin satış bedelinin %2’si olarak belirlenir. Bu harç ödendikten sonra gerekli belgeler toplanarak Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne teslim edilir. Tapuyu aldıktan sonra evin satış bedelini satıcıya birebir ya da banka aracılığı ile ulaştırmanız gerekir.

Tapu ve İpotek Süreçleriyle İlgili Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir