Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Değişiklik! Faiz Oranları Arttı

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 24.07.2020 Güncelleme Tarihi: 1.02.2021

Koranavirüs’e karşı alınan ekonomik önlemler kapsamında geçtiğimiz aylarda kamu bankalarının konut kredisi faiz oranları %0,64’e kadar düşmüştü.

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Değişiklik! Faiz Oranları Arttı
Son yıllarda %3 seviyelerine kadar çıkan konut kredisi faiz oranları bu düşüş, özellikle ertelenmiş talepleri harekete geçirdi ve Haziran ayı kredili konut satış raporuna göre bir önceki yılın aynı ayıyla kıyaslandığında %1287 oranında artış yaşandı. Peki konut kredilerinde güncel oranlar hangi seviyede?

Koranavirüs’e karşı alınan ekonomik önlemler kapsamında geçtiğimiz aylarda kamu bankalarının konut kredisi faiz oranları %0,64’e kadar düşmüştü. Son yıllarda %3 seviyelerine kadar çıkan konut kredisi faiz oranları bu düşüş, özellikle ertelenmiş talepleri harekete geçirdi ve Haziran ayı kredili konut satış raporuna göre bir önceki yılın aynı ayıyla kıyaslandığında %1287 oranında artış yaşandı. Peki konut kredilerinde güncel oranlar hangi seviyede?

Kamu Bankalarının İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları Arttı!

Geçtiğimiz aylarda açıklanan ekonomi paketi kapsamında kamu bankaları sıfır konutlar için “Firma Katkı Paylı Konut Kredisi” kampanyası kapsamında faiz oranlarını %0,64’e düşürmüştü. Bu kampanya kapsamında faiz oranı %0,79’a yükseldi. Hala çoğu bankanın faiz oranlarına göre avantajlı konumda olan bu faiz oranından yararlanabilmek için bankanın anlaşmalı olduğu inşaat firmalarından konut satın alıyor olmanız gerekli. İkinci el konutlarda ise Temmuz 2020 itibari ile kamu bankalarının güncel konut kredisi faiz oranları şu şekilde:

Banka Faiz Oranı
VakıfBank Konut Kredisi %0,89
Ziraat Bankası Konut Kredisi %0,94
Halkbank Konut Kredisi %0,94

Vadelerde yapılan değişiklikle maksimum 180 ay olan konut kredisi vadesi 120 aya çekildi. Kampanya kapsamında sunulan 12 ay ödemesiz dönem de sonlandırıldı.  Yapılan indirimlerle deprem riskine karşı yeni evlere talep oluşturulması hedefleniyor.

TÜİK Haziran Konut Verileri Açıklandı

Kamu bankalarının ve özel bankaların konut kredilerinde yaptığı faiz indirimi konut satışlarında ciddi artış oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2020 Haziran ayında, Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre %152 artarak 58 bin 632 adet olarak gerçekleşti. Bu adedin toplam konut satışları içindeki payı %31’de kaldı. İkinci el konut satışları ise 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %245 artış göstererek 131 bin 380 oldu. Özellikle İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payının %71.3 olarak gerçekleştiği görüldü.

“Birinci El Konutlar Onlarca Sektöre Fayda Sağlıyor!”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, ekonomi yönetiminin arka arkaya önemli adımlar attığına vurgu yaparken, ikinci el konut satışlarının sadece satan kişilere fayda sağladığını belirtti. Yılmaz, “Üretimdeki, yani birinci el konutlar ise onlarca sektöre, binlerce kişiye fayda veriyor. Biz de sık sık gündeme getiriyorduk. Bundan sonra birinci el konut piyasasının ağırlığını görmeye başlayacağız. Vatandaşlar ise deprem, enerji, sağlık gibi temellerde güvenli konuta olan ihtiyacını daha bilinçli gidermiş olacak” dedi.

*Konut kredisi başvurunuz olumsuz sonuçlandıysa “Konut Kredisi Başvurunuz Neden Rededilir?” yazımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

“Özel Bankaların da Desteğini Bekliyoruz!”

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Değişen konut kredisi koşullarının yakın zamanda konut satışlarına etki edeceğini belirten Durbakayım, tüketicinin en uygun şartı oluşturan sisteme göre hareket ettiğini vurguladı. Durbakayım sözlerine şu şekilde devam etti:

“Birinci ele yapılan takviye; ekonomiye direkt katkı, istihdama katkı, 250 alt sektöre katkıyı getiriyor. Piyasaları rahatlatmak açısından hızlı bir karşılığı oluyor. İkinci elde ise parayı birinden alıp diğerine veriyorsunuz. Bugünlerde özellikle ekonomiye katkı için enerjimizi doğru kullanmamızda fayda var. Ayrıca özel bankaların da, bu hareketin sürdürülebilir olması için aynı şekilde desteklerini bekliyoruz”

*Dairenizi satmak istiyor fakat değişen piyasa fiyatları hakkında düşünceleriniz var ise  “Konut Değerleme Nedir? Nasıl yapılır?” yazımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • İtfa Nedir? 29.07.2021

  İtfa Nedir?

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon